Сімейні лікарі допомагатимуть пацієнтам з проблемами ментального здоров’я – МОЗ
Джерело: МОЗ України
Відтепер українці, які переживають проблеми з ментальним здоров’ям – депресія, стрес, безсоння, емоційний дисбаланс тощо – можуть звертатись за кваліфікованою допомогою до сімейних лікарів.
За даними міністерства, станом на початок 2024 року майже 70 000 медичних працівників (лікарі, медсестри, медбрати, фельдшери, керівники медзакладів, інші медичні працівники) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в охороні ментального здоровʼя.
Серед них – 16 тисяч лікарів “первинки” (сімейні лікарі, педіатри, терапевти), а це більше ніж кожен третій, тож шанси, що саме ваш лікар може розпізнати, діагностувати та підставити плече, – дуже високі.
У випадку, якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися і він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти.
З сімейним лікарем можна обговорити такі стани:
- порушення сну,
- тривалу відсутність апетиту,
- тривогу,
- нав’язливі думки про те, що може статися щось погане.
Ця послуга з охорони психічного здоровʼя є абсолютно безоплатною, адже надається у межах Програми медичних гарантій.
Переглянути перелік фахівців та знайти найближчий до вас можна на інтерактивній мапі. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори “гарячої лінії” НСЗУ за номером 16-77.
У МОЗ наголосили, що сімейний лікар жодним чином не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу пацієнту і у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.
- МОЗ затвердить перелік хвороб і станів для призначення ліків на основі медичного канабісу.
- Міністерство охорони здоров’я України опублікувало критерії, які допомагають зрозуміти, чи ваш лікар дотримується принципів доказової медицини.
Уночі 7 травня російські окупаційні масовано атакували українську столицю. Зокрема ворог вдарив балістикою та випустив на Київ низку ударних безпілотників.
Адміністрація Дональда Трампа на початку 2025 року звернулася до українського уряду з проханням прийняти невизначену кількість депортованих зі США громадян інших країн. Про це свідчать документи, з якими ознайомилось видання.
Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах.
Влада Литви, Латвії та Польщі відмовилася пропустити через свій повітряний простір літаки, якими планували дістатися до Москви президент Сербії Александар Вучич та прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Політики мали взяти участь у параді 9 травня.
Частка тих, хто позитивно ставиться до формату національного телемарафону “Єдині новини”, знизилась із 45% у 2022-му до 17% у 2024 році.