20 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
20 січня відзначають День відеокамери та День поширення знань про пінгвінів. Християни сьогодні згадують святого Євтимія Великого.
День відеокамери: цього дня 1982 року компанія Sony Electronics представила першу відеокамеру, яка відразу поступила у вільний продаж.
День поширення знань про пінгвінів: екологічне свято, яке було створене, щоб люди звернули увагу на цього дивовижного птаха. Через дії людини пінгвіни можуть бути стертими з обличчя планети. Дату свята обрали невипадково. Саме 20 січня починається масова міграція пінгвінів на материк для парування і висиджування потомства.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День Автономної Республіки Крим та День пам’яті захисників Донецького аеропорту
- Азербайджан – День всенародної скорботи.
- Латвія – День пам’яті захисників барикад 1991 року
- Іспанія – Тамборрада
Цього дня у світі:
- 1265 — Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту.
- 1320 — вперше у Вавелі короновано польського короля. Це був Владислав I Локетек, що об’єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
- 1633 — 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
- 1661 — Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові “гідність академії і титул університету”.
- 1841 — британці окупували острів Гонконг.
- 1892 — в Олбані, штат Нью-Йорк, зіграли першу офіційну баскетбольну гру.
- 1915 — почалась Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
- 1918 — у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
- 1920 — поляки ліквідували автономні права та самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і поділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станиславівське та Тернопільське.
- 1921 — Великі національні збори Туреччини прийняли першу конституцію країни.
- 1925 — СРСР установив дипломатичні відносини з Японією, що також зобов’язалася вивести війська з Північного Сахаліну.
- 1943 — у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було “об’єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни”.
- 1942 — на Ванзейській конференції керівники нацистської Німеччини визначили шляхи та засоби “остаточного розв’язання єврейського питання”.
- 1943 — у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети “Українське слово”.
- 1945 — у Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.
- 1946 — Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.
- 1946 — після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.
- 1954 — ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
- 1958 — у Лондоні з’явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
- 1961 — 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборче гасло якого було “Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну”, з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віцепрезидента республіканця Річарда Ніксона.
- 1969 — республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віцепрезидента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
- 1972 — розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була 1965 року).
- 1980 — Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
- 1986 — відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем’єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
- 1990 — “чорний січень”: у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
- 1991 — у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
- 1996 — лавреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
- 1998 — з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
- 2001 — за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віцепрем’єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
- 2002 — пісня “My Sweet Lord” Джорджа Гаррісона очолила чарти — через 31 рік після першого потрапляння на вершину рейтингу.
- 2006 — у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину — кит не витримав всіх випробувань і помер.
- 2017 — 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп — найстарший на момент першої інавгурації.
Яке сьогодні церковне свято:
20 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Євтимія Великого. Жив він в V столітті і був дуже шанованим серед людей. Коли Євтимію було 3 роки, його батько помер, а матір віддала малюка на виховання до монастиря. Вже в підлітковому віці хлопчик подумував про те, щоб залишитися в монастирі і служити Господу. В дорослому віці йому захотілося самотнього життя, а тому він пішов жити в пустелю.
Прикмети:
- Яка погода, такою вона буде на Масницю
- Мороз і холод — вони затримаються ще на тиждень
- Дуже сонячний день — весна прийде пізно
- На деревах іній — до морозної осені
- Похмура погода — холоди будуть затяжними
- Почалася завірюха — вона триватиме сім днів
- Хуртовина — до ранньої, але холодної весни
Традиції:
- За старих часів цього дня обов’язково випікали хліб – вважалося, що це принесе удачу, а якщо з’їсти гарячий шматочок свіжоспеченого хліба, то хвороби обійдуть стороною.
- У день святого Євфимія можна сходити до церкви або помолитися вдома. У преподобного просять вилікувати душу і тіло від недуг, допомоги в ухваленні складних рішень, зміцненні віри. Вважається, що святий допомагає в народженні довгоочікуваної дитини.
Іменини сьогодні святкують:
Юхим, Захар, Лев, Лаврентій, Петро, Мирослав, Інна, Римма.
- За даними синоптиків у суботу, 20 січня, в окремих областях пройдуть опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 19 січня.
Видання Forbes оприлюднило рейтинг 100 найвпливовіших жінок світу, який уже другий рік поспіль очолює президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Європейський Союз працює над підготовкою 16-го пакета санкцій проти Росії, який планують ухвалити до третьої річниці вторгнення РФ в Україну.
Принц Уельський Вільям і його дружина принцеса Кетрін опублікували офіційну різдвяну листівку.
Обраний президент США Дональд Трамп висловив невдоволення “надмірними зборами і тарифами”, які Панама стягує за використання Панамського каналу.
Штучний інтелект уперше намалював автопортрет, показавши, який, на його думку, він має вигляд.