«Аеропорт тимчасово не приймає рейси»: 10 років тому почалися бої за ДАП

Джерело: Букви

26 травня 2014 року відбулася спроба захоплення терміналів Донецького аеропорту групами російських спецпризначенців, найманців та проросійських бойовиків.

У ніч на 25 травня у бік Донецька з Росії вирушила група диверсантів. Вдень бойовики взяли участь у так званому параді біля будівлі Донецької ОДА. З ними підтримував контакт офіцер-зрадник із СБУ Олександр Ходаковський.

Приблизно о 3:00 26 травня на територію Донецького аеропорту зайшли російські спецпризначенці із загону “Іскра”, яких провів інший зрадник із СБУ – Олександр Головура. До термінала увійшли й, зокрема, сам Ходаковський та росіянин Олександр Бородай.

Ходаковський вимагав від українського командування виведення військових, які охороняли внутрішній периметр летовища. Йому відповіли, що особовий склад та техніка залишаться, поки летовище не покинуть цивільні та його персонал. Адже на 7:00 був запланований останній рейс.

Це дало українським військовим додатковий час для розміщення своїх сил поруч. Тоді як російські найманці облаштовували позиції у новому терміналі.

О 7:00 аеропорт оголосив про тимчасову зупинку обслуговування рейсів. Державіаслужба повідомила, що до 18:00 26 травня польоти у Донецьк заборонені.

Скриншот

Коли цивільні покинули територію аеропорту, українці попередили бойовиків, що застосують силу, якщо ті не залишать приміщення.

Приблизно о 11:00 пролунав перший постріл. Український захисник ліквідував найманця, який намагався збити український винищувач із зенітно-ракетного комплексу.

За даними МВС, у першому бою за Донецький аеропорт українці не втратили жодного бійця. Згідно з різними оцінками, проросійські сили втратили від 40 до 100 людей.

Оборона ДАП

Після цього українські військові ще 242 дні утримували стратегічний об’єкт й перебували у блокаді ворога. За сталеву витримку та мужність бійців назвали “кіборгами”. Бої завершилися лише тоді, коли росіяни знищили саму будівлю летовища.

За даними проєкту “Книга пам’яті полеглих за Україну”, за час оборони аеропорту загинули 100 бійців. Крім цього, близько 500 зазнали поранення.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.