Алгоритми соцмереж вбивають у дітях прагнення до відкриттів – NYT

Джерело: The New York Times

Діти ще більше залежать від соціальних мереж, аніж ми думаємо: для них єдине прийнятне середовище існування – це середовище, налаштоване алгоритмами, які пропонують їм персоналізований контент.

У міру того, як вільний час і уява сучасних дітей стають все тісніше пов’язаними із соціальними мережами, якими вони користуються, батькам необхідно розуміти, що нерегульований доступ до інтернету “має високу ціну”.

Як пояснили у виданні, щось подібне відбувається і з дорослими. З появою штучного інтелекту людство чекає духовна втрата, оскільки ми передаємо дослідження, спроби та помилки машинам. Проте, як зауважується, ще не пізно змінити цю історію.

Сенатор США від Коннектикуту Кріс Мерфі цієї весни відвідав групу старшокласників у передмісті штату, щоб поговорити про роль, яку соціальні мережі відіграють у їхньому повсякденному житті та дослідити їх вплив на ментальне здоров’я.

За його словами, у сучасному світі все більше дітей повідомляють про те, що почуваються пригніченими, самотніми та відчуженими, ніж будь-коли раніше. Як розповів Мерфі, багато підлітків, особливо дівчат та представників ЛГБТК+ серйозно подумують про самогубство.

“Я хотів відверто поговорити про те, як соціальні мережі допомагають та навпаки шкодять психічному здоров’ю. До кінця 90-хвилинного діалогу я більше, ніж будь-коли, перейнявся благополуччям наших дітей”, – розповів сенатор.

Також він додав, що зараз існує безліч проблем фз дітьми та підлітками, які використовують соціальні мережі: від погіршення психічного здоров’я до небезпечного та невідповідного віку користувачів контенту.

“Але старшокласники, з якими я познайомився, попередили мене про ще підступніший результат стрімко зростаючої залежності неповнолітніх від соціальних мереж: смерть досліджень, спроб, помилок та відкриттів”, – застеріг Мерфі. 

Він пояснив, що алгоритмічні рекомендації тепер виконують роботу з виявлення та реалізації інтересів, пошуку спільноти та вивчення світу. Простіше кажучи, сьогоднішні діти не вчаться бути цікавими, і, схоже, вони не розуміють, що втратили.

За тиждень до зустрічі зі студентами Мерфі разом зі своїми колегами в Сенаті презентували “Закон про захист дітей у соціальних мережах”. Законопроєкт є комплексною спробою захистити молодих людей у соціальних мережах, надаючи пріоритет суворішій практиці перевірки віку та повністю забороняючи дітям до 13 років користуватися соціальними мережами, – зазначив сенатор.

“Але було одне положення законопроєкту, яке викликало особливу тривогу у цієї групи студентів: заборона компаніям, що працюють у соціальних мережах, використовувати дані (те, що вони дивляться і перегортають), які вони збирають про дітей, для створення та підживлення алгоритмів, на основі яких пропонується персоналізований контент”, – зауважив Мерфі.

Водночас він наголосив, що сьогодні інформація, розваги та зв’язок доставляються до нас “конвеєрною стрічкою”, і від нас потрібно менше зусиль, ніж будь-коли раніше.

“Чому учні повинні докладати зусиль, щоб знайти пісню чи вірш, який їм подобається, коли це зробить алгоритм? Навіщо ризикувати, вивчаючи щось нове, коли їхні телефони просто надсилатимуть їм нескінченний контент, пов’язаний з речами, які їх уже цікавлять? Чого діти, з якими я розмовляв, не знали, то це те, що ці алгоритми були розроблені таким чином, що неминуче роблять користувачів нещасними”, – розповів автор статті. 

Згідно з даними, опублікованими цього року профільним лікарем, “існує достатньо ознак того, що соціальні мережі також можуть нести серйозний ризик заподіяння шкоди психічному здоров’ю та благополуччю дітей та підлітків”.

При цьому у звіті некомерційного Центру протидії цифровій ненависті говориться, що користувачам може бути наданий контент, пов’язаний із самогубством, менш як через три хвилини після завантаження TikTok. Через п’ять хвилин після цього вони могли натрапити на співтовариство, що просуває контент про розлади харчової поведінки. А Instagram, своєю чергою, наповнений ненав’язливою порнографією.

Повідомляється, що компанії, які працюють у соціальних мережах, знають, що контент, який викликає негативні почуття, утримує нашу увагу довше, ніж той, що змушує нас почуватися добре. З тієї ж причини місцеві новини розповідають про стрілянину чи пожежу у будинку, а не про місцеву їжу. Якщо ви – підліток, який погано почувається, ваша стрічка в соціальних мережах, як правило, буде продовжувати пропонувати вам відео та фотографії, які можуть посилити негативні почуття.

За словами Мерфі, діти можуть думати, що їм потрібен алгоритм, але насправді алгоритм змушує багатьох почуватися гірше. Це не збіг, що рівень суму та самогубств серед підлітків збільшився саме тоді, коли контент соціальних мереж, заснований на алгоритмах, захопив життя дітей та підлітків.

“Роль, яку соціальні мережі зіграли у погіршенні психічного здоров’я підлітків, також дає нам уявлення про те, що чекає на дорослих, зокрема зі стрімким введенням штучного інтелекту у наше життя. Сьогодні машини допомагають нам знайти пісню, яка нам подобається. Завтра машини не лише знайдуть пісню, а й створять її. Так само, як ми не були готові до того впливу, який алгоритми соціальних мереж має на життя наших дітей, ми, ймовірно, не готові до духовної втрати, яка настане, коли ми передамо незліченні людські функції комп’ютерам”, – прокоментував сенатор. 

Сьогодні, 20 січня, президент США Дональд Трамп та його дружина Меланія Трамп святкують 20-ту річницю від дня свого весілля.

Президент Дональд Трамп підписав указ про перейменування кількох визначних пам’яток США.

Театрального режисера та викладача КНУТКіТ імені І. К. Карпенка-Карого Андрія Білоуса в анонімному відео звинуватили у домаганнях до студенток.

Виробник розкішних швейцарських годинників Rolex підвищив ціни на деякі популярні моделі після того, як у 2024 році вартість золота зросла на 27%.

Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав такими, що вводять в оману, твердження про меншу шкоду від використання пристроїв “IQOS” та тютюновмісних виробів (стіків) для нагрівання порівняно з курінням сигарет, які поширювало ТОВ “Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн”.