Астрономи виявили раніше невідомі супутники, що обертаються навколо планет Сонячної системи

Джерело: CNN

Астрономи виявили три раніше невідомі супутники навколо Урана і Нептуна – найвіддаленіших планет нашої Сонячної системи.

Один супутник було помічено на орбіті Урана (перше подібне відкриття за понад 20 років), інші два супутники – на орбіті Нептуна.

“Три нещодавно відкриті супутники є найслабшими, які коли-небудь були знайдені навколо цих двох планет-крижаних гігантів за допомогою наземних телескопів. Потрібна спеціальна обробка зображень, щоб виявити такі тьмяні об’єкти”, — сказав Скотт С. Шеппард, астроном з Інституту науки Карнегі.

Ці відкриття будуть корисними для місій, які можуть бути заплановані для ретельнішого дослідження Урану та Нептуна в майбутньому, що є пріоритетом для астрономів, оскільки крижані планети детально спостерігали лише за допомогою “Вояджера-2” у 1980-х роках .

Про відкриття трьох супутників 23 лютого оголосив Центр малих планет Міжнародного астрономічного союзу.

Новознайдений супутник Урана є 28-м за рахунком, який спостерігали на орбіті планети, і також, ймовірно, найменший, діаметром 8 кілометрів. Супутнику,який назвали S/2023 U1, потрібно 680 земних днів, щоб зробити один оберт навколо планети. У майбутньому крихітний супутник буде названо на честь героя Шекспіра, відповідно до традиції супутників Урана носити літературні назви.

Шеппард помітив супутник Урана в листопаді та грудні, виконуючи спостереження за допомогою телескопів Magellan в обсерваторії Лас Кампанас у Чилі. Він працював з Мариною Брозович і Бобом Джейкобсоном з Лабораторії реактивного руху NASA в Пасадені, Каліфорнія, щоб визначити орбіту супутника.

Телескопи Magellan також зіграли ключову роль у тому, щоб допомогти Шеппарду знайти яскравіший із двох нових супутників Нептуна, S/2002 N5. Телескоп Subaru, розташований на сплячому вулкані Мауна-Кеа на Гаваях, допоміг Шеппарду та його співробітникам, астроному Девіду Толену з Гавайського університету, астроному Чаду Трухільо з Університету Північної Арізони та вченому-планетологу Патрику Софії Лікавці з Кіндайського університету в Японії зосередитися на інший надзвичайно слабкий супутник Нептуна, S/2021 N1.

Обидва супутники, які доводять загальну кількість відомих природних супутників Нептуна до 18, були вперше помічені у вересні 2021 року, але потребували подальших спостережень за допомогою різних телескопів протягом останніх кількох років, щоб підтвердити їхні орбіти.

Яскравий супутник S/2002 N5 має діаметр 23 кілометри, і йому потрібно майже дев’ять років, щоб завершити орбіту Нептуна, тоді як слабкий супутник S/2021 N1 має діаметр приблизно 14 кілометрів. Для одного оберту навколо Наптуна йому знадобиться близько 27 років.

Обидва з часом отримають нові назви, які відсилають до морських богинь Нереїд із грецької міфології. Нептун був названий на честь римського бога моря, тому супутники планети названі на честь менших морських богів і німф.

Щоб знайти всі три супутники, потрібно було зробити десятки коротких п’ятихвилинних експозицій протягом трьох-чотирьох годин у різні ночі.

Вивчаючи віддалені кутові орбіти супутників, Шеппард припустив, що супутники були виведені на орбіту навколо Урана та Нептуна через гравітаційний вплив планет-гігантів незабаром після їх формування. Зовнішні супутники, що обертаються навколо всіх планет-гігантів у нашій Сонячній системі — Юпітера, Сатурна, Урана та Нептуна — мають схожу конфігурацію.

Цілком можливо, що деякі супутники навколо планет-гігантів є фрагментами колись більших супутників, які зіткнулися з астероїдами чи кометами й розпалися.

Розуміння того, як планети-гіганти захопили свої супутники, допомагає астрономам зібрати воєдино хаотичні перші дні нашої Сонячної системи.

В Україні триває 792-га доба повномасштабної війни проти РФ. За цей час втрати окупантів у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 462 тисячі осіб.

Протягом минулої доби відбулося 104 бойових зіткнення. Загалом, ворог завдав 13 ракетних та 56 авіаційних ударів, здійснив 105 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

25 квітня відзначають Всесвітній день боротьби проти малярії, Всесвітній день пінгвінів, Міжнародний день ДНК та День перукаря. Християни сьогодні згадують святого Марка.

За даними синоптиків у четвер, 25 квітня, у низці областей йтимуть дощі.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.