Аудитори перевірять доступність якісної освіти для українських школярів за кордоном

Джерело: Рахункова палата

Аудитори України, Польщі, Чехії і Словаччини спільно перевірятимуть доступність якісної освіти для українських школярів за кордоном

Вищі органи аудиту (ВОА) вказаних ухвалили рішення про проведення міжнародного координованого аудиту, аби перевірити, як забезпечується право українських дітей на освіту у європейських школах.

Підходи до проведення аудиту та його основні завдання обговорили представники зазначених ВОА 30-31 липня у Жешуві (Польща).

Зустріч відбулася на запрошення Президента Вищої палати контролю Республіки Польща Маріана Банася, а делегацію Рахункової палати очолила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

Ольга Піщанська наголосила, що питання благополуччя українських дітей за кордоном є одним з пріоритетних для нашої держави. Вона нагадала, що від 24 лютого 2022 року, через повномасштабне вторгнення РФ з України були змушені виїхати понад 2 000 000 дітей.

За даними освітнього омбудсмена України, близько 800 000 дітей у 2022-2023 роках інтегрувалися у шкільну систему ЄС. Однак не існує достовірних даних щодо того, скільки українських дітей не мають змоги навчатися.

“Питання стратегічного значення – щоб родини, які залишили країну через війну, зберегли зв’язок з Україною, повернулися після нашої перемоги, а українські діти без труднощів інтегрувалися у рідне суспільство. Єдиний спосіб зберегти сталий зв’язок з цими дітьми зараз – це гарантувати їм якісний та постійний доступ до української освітньої системи, яка б підтримувала на належному рівні їхню національну ідентичність. Також важливо розуміти, скільки українських дітей мають, а скільки не мають доступу до освіти за кордоном, наскільки якісним та ефективним є це навчання. Ми маємо сприяти залученості тих, хто не навчається, а також встановити, чи стикаються вони з труднощами”, – наголосила Ольга Піщанська.

У межах зустрічі учасники обговорили можливі аудиторські підходи і ознайомились з наявними тематичними дослідженнями вищих органів аудиту.

Зокрема, у 2023 році ВОА Польщі провів аудит, щодо навчання дітей-іноземців у польських школах. Завдяки цьому виявлено прогалини обліку дітей, які перебувають у Польщі, але не навчаються.

Сторони домовились, що в межах аудити досліджуватиметься процес забезпечення доступу школярів з України до освіти у Польщі, Чехії та Словаччині.

Водночас Рахункова палата аналізуватиме, чи надало Міністерство освіти та науки України цим дітям можливість продовжити навчання онлайн в українських школах. Досліджуватиметься й готовність української системи освіти до повернення дітей на батьківщину.

У підсумку зустрічі керівники ВОА домовилися про створення координаційної робочої групи, яку очолять представники Польщі.

  • Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження “Про затвердження плану заходів з реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі на 2024 рік”. Урядовці зазначають, що ініціатива спрямована на створення “безпечних, комфортних і здорових” умов навчання.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.