«Бахмут мовчи, ти вже своє відвоювала» — студенти розповіли Буквам подробиці про скандального професора Василенка
“Бахмут (професор Василенко дозволяє собі звертатись до студентів за місцем походження, а не на ім’я – ред.), мовчи, ти вже своє відвоювала”, “жінці місце на кухні, і чого ви взагалі можете досягнути”, “сексуально голодні українки” – фрази, що можуть бути не надто відомими в суспільстві, але серед студентів Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка ці та інші заяви давно відомі як звичні вирази професора Микити Василенка. Букви поспілкувались зі студентами, котрі домагалися звільнення Василенка, і зібрали їхні відгуки. Деякі імена студентів змінено через ймовірність негативних наслідків для них.
“Він стверджував, що Гемінґвея потрібно читати тільки в російському перекладі, бо український, на його переконання, і “поряд не стояв””, – Світлана (ім’я змінено).
“Він казав: “У своїй роботі ви маєте вміти підлеститися: усмішка, приємне обличчя і лестощі”. Казав, що жінка має залишатися жінкою, а будь-який епатаж – недоречний. Зокрема натякав на те, що верх жіночої кар’єри – відпочивати в Абу Дабі з дорогою сумочкою та дорогою машиною» – Марина (ім’я змінено).
“На парах я часто не погоджувалась з його думкою та відкрито висловлювала незадоволення, на що отримувала відповідь на кшталт: “Це чорний гумор” (російською)”, – Катерина.
Микита Василенко навчав студентів КНУ імені Тараса Шевченка впродовж сорока років, починаючи з 1984-го. В Інституті журналістики працював на катедрі періодичної преси: вчив писати репортажі і розслідування. Крім викладацької діяльності, Микита Василенко займався і політичною – у партії «Союз лівих сил», яку заборонили на початку 2022 року згідно з рішенням РНБО – через зв’язки з Росією.
Василенко займається й видавничою діяльністю (друкує власні книжки, газету «Солдат», яка подається в реєстрі як студентська, але студенти туди нічого не пишуть) та часто виступає в телеетерах. Зокрема перед повномасштабним вторгненням він відвідував підсанкційні канали, такі як «112», «НАШ», «NewsOne», «KyivLive», де його титрували “професор КНУ імені Тараса Шевченка”. Після заборони й цих майданчиків перейшов на політичні Ютуб-канали, наприклад, канали Анатолія Шарія, Олександра Шелеста, Дикий Live.
Однак широкому загалу Микита Василенко відомий радше сексистськими й дискримінаційними висловлюваннями та скандалами через непрофесійну й неетичну поведінку в стінах університету. Ця історія триває майже десять років, з 2015-го, коли журналістка Оксана Піддубна зауважила недоліки навчання в Інституті журналістики, а викладач відповів: «Друг мой! То, что ты дура, еще не означает, что весь мир глуп».
“Коли я не усміхнулась до нього на прохання посміхнутись на парі, [Василенко] сказав: якщо я хочу працювати в журналістиці, то маю усміхатись, і додав “Якщо ти некрасива, то навіщо йдеш у стюардеси” (російською – ред.)”, – Тамріко Цилосані.
Наступна ситуація сталась у 2020, коли група з 54 студентів підписала скаргу проти професора. Тоді проблему “вирішили” заміною викладача, якою стала колишня дружина Василенка, що мало наслідком невисокі бали або «не зараховано» у залікових книжках.
2024 рік розпочався з нових коментарів та скарг щодо манери викладання Микити Кімовича. Оксана Паращак, військова та на той час студентка четвертого курсу, розповіла, що студенти вже зверталися із доказами до тодішнього директора інституту Володимира Різуна. У листі студенти звертали увагу на сексистську та проросійську позиції Василенка. На жаль, останній не звернув уваги на надані студентами докази, тож уся історія закінчилась доганою викладачу.
“Я б заборонив жінкам бути військовими журналістками. Після передової вони повертаються некрасивими (без ручки/ніжки)”, — цитує Ганна (імʼя змінено) фразу Микити Василенка.
“У його лексиконі багато російськомовних реплік та балачок про “утриманок”. Неодноразово розповідав про те, що нам треба займатися спортом, аби виглядати краще, і на нас дивилися чоловіки. Рекомендував книгу “Ніч лагідна”, бо поки ми її не читали, залишаємося неотесаними аборигенами, з якими немає про що говорити”, – Оксана (змінене).
Причиною нового скандалу за участі професора Василенка став його коментар про «сотні тисяч сексуально голодних українок» до «іноземних миротворців» на каналі Шелеста. Це викликало обурення суспільства та студентів, які поділилися реакцією щодо манери викладання Василенка та його висловів.
“Складно назвати це викладанням, бо фактично він нічому не вчить. Його заняття – це детальний розбір журналу “Солдат”, жарти не на тему, самовихваляння. До студенток постійно звертається “сонечко”, “зайка”, “котик”. Часто використовує цитати російською мовою і говорить зовсім не на тему”, – наголошує другокурсниця Катерина.
Студентки зауважують його проросійську позицію та коментарі про їхній зовнішній вигляд, імена та роль жінок в житті. Зокрема напочатку навчального року восени 2023 року на парі стався черговий подібний інцидент. Тоді заняття присвячувалось “вигадуванню псевдонімів” і дівчину попросили сказати справжнє імʼя, на що викладач висловився, що студентці потрібно змінити в паспорті прізвище й імʼя, адже “це звучить жахливо”.
Подібну манеру висловлювань та ставлення до жінок Василенко демонструє не лише в етерах, під час пар, а й на особистій сторінці в соцмережах.
“За два роки навчання, на кожній парі він розповідав лише про своє життя, свої досягнення і нашу жіночу роль в житті. Казав, що якщо береш інтерв’ю у військового, та і загалом чоловіка, то треба мати гарний вигляд, з відкритим декольте. Якщо ж у жінки – то в жодному разі не бути гарнішою за неї”, – коментує студентка-другокурсниця Тамріко Цилосані.
По закінченню семестру скарг ставало все більше, тому серед студентів провели анонімне опитування щодо ситуації. Усі зауваження сходяться в багатьох речах, наприклад, “викладач не приховував свого зв’язку з проросійськими політичними партіями, як “Союз лівих сил” й ОПЗЖ” та “вислуховували про те, який він класний видавець, і що жінки повинні завжди посміхатись”.
“Василенко у 2018-2019 роках активно агітував студентів вступати до лав ОПЗЖ. Зараз він досі ходить на проросійські канали, а пабліки розповсюджують його слова. Він там постійно повторює, що Україна незабаром розвалиться. Це абсолютна деморалізація суспільства та нехтування воєнним станом”, – наголошує голова інформаційного департаменту Студпарламенту ННІЖ Аксінья Пригеба.
Випускник Інституту журналістики Євген Лузан говорив, що на парах звучали не тільки проросійські меседжі, а й поради додумування нових деталей у своїх текстах: “На заняттях, які проводив професор, також були вкраплення проросійськості, разом з контроверсійними порадами щодо необхідності додумувати більше деталей до змісту журналістських матеріалів, аби вони були клікабельнішими”.
“Професор веде [предмет – ред.] журналістські розслідування, проте говорить, що “без верхівки” [без сприяння високопосадовців – ред.] розслідування не зробити, тож студенти пишуть вигадані матеріали. Також повідомляли, що він вчить дописувати нереальні коментарі та судження”, – Іван Нерсесов, голова Студпарламенту ННІЖ.
Студенти наголошують, що подібне ставлення та недотримання академічної доброчесності, професійної етики неприпустиме, коли їх навчають журналістської справи, стандартів та медіаграмотності.
На чергові вислови в етері Шелеста відреагував Студентський парламент Інституту журналістики, заявивши про неприпустиму поведінку викладача, а також що припиняє співпрацю з адміністрацією та висуває основну вимогу: звільнення Василенка, інакше студенти не повернуться на навчання в січні до корпусу.
Попри постійні звернення студентів до етичних комісій, Міністерства освіти і науки України та Уповноваженого з прав людини, із Микитою Василенком продовжують контракт за рішенням Вченої ради інституту, він залишається на посаді викладача.
У день заяви парламент також відправив офіційного листа із наведеними аргументами щодо професора до Центру протидії дезінформації. Вони підкреслили основні пункти, що викликали занепокоєння.
“Студенти писали колективні заяви, ходили на зустрічі з адміністрацією, скликали етичну комісію, але розуміння, чому це не спрацювало, немає. Зараз сподіваємося на інше завершення справи”, – сказав Іван Нерсесов, наголошуючи, що вимога про звільнення – незмінна.
На другий день розголосу пан Василенко відвідав прямий етер “Суспільного”, де наголосив, що його висловлювання стосовно українок – це жарт та літературний вислів.
Колеги з «Детектор медіа» також дослідили проросійські заяви Микити Василенка.
26 грудня відбулось засідання етичної комісії, за результатами якої ректор Володимир Бугров підготував заяву про звільнення Василенка.
27 грудня за офіційним рішенням КНУ імені Тараса Шевченка з професором Микитою Василенком достроково розірвали контракт.
Росія продовжує розширювати внутрішні потужності з виробництва безпілотників, готуючись до своєї ударної кампанії проти України взимку 2024-2025 років.
“Бахмут (професор Василенко дозволяє собі звертатись до студентів за місцем походження, а не на ім’я – ред.), мовчи, ти вже своє відвоювала”, “жінці місце на кухні, і чого ви взагалі можете досягнути”, “сексуально голодні українки” – фрази, що можуть бути не надто відомими в суспільстві, але серед студентів Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка ці та інші заяви давно відомі як звичні вирази професора Микити Василенка. Букви поспілкувались зі студентами, котрі домагалися звільнення Василенка, і зібрали їхні відгуки. Деякі імена студентів змінено через ймовірність негативних наслідків для них.
У Генеральному штабі поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 27 грудня. Загалом, від початку доби відбулося 100 бойових зіткнень, 34 з них — на Покровському напрямку.
За оцінками аналітиків ISW російські окупанти, імовірно, увійшли до Курахового в Донецькій області.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 26 грудня. З початку доби відбулося 164 бойових зіткнення.