Білорусь звільнила щонайменше десять політв’язнів

Джерело: Reuters

Правозахисники заявили в четвер, 4 липня, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив щонайменше десять політичних в’язнів, включно з ветераном опозиції, хворим на рак.

Однак за ґратами все ще залишається близько 1400 осіб, більшість із яких заарештовано після мирних масових протестів у 2020 році та засуджено за низкою звинувачень, пов’язаних із нібито екстремізмом.

Правозахисна організація “Вясна” заявила, що їй відомо про звільнення трьох жінок і семи чоловіків.

Єдиний, кого наразі назвали родичі, це 67-річний Ригор Костусьов, колишній лідер опозиційної партії та кандидат у президенти. Його заарештували в 2021 році і наступного року засудили до 10 років колонії за нібито змову проти ряду з метою захоплення влади. Після арешту у нього виявили рак.

Однак Андрій Стрижак, голова організації Bysol, яка збирає кошти на підтримку політв’язнів та їхніх сімей, вважає, що помилково вважати, що влада стала гуманнішою.

“Вірити в те, що щось раптово змінилося в головах тих, хто катує, ґвалтує і вбиває заради збереження влади, – небезпечна фантазія, що межує зі зрадою і злочином”, — написав він у Telegram.

Лукашенко цього тижня оголосив амністію на честь 80-ї річниці визволення Білорусі від нацистів у Другій світовій війні. Засуджених за злочини проти держави чи екстремістську та терористичну діяльність виключили, проте Лукашенко дав зрозуміти, що для тяжкохворих будуть деякі винятки.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.

У передріздвяні та новорічні дні Національний банк випустив пам’ятну монету “Новорічна іграшка”, виготовлену зі срібла. Номінал монети ‒ 10 гривень.

Кабмін зобов’язав енергетичні компанії встановлювати пільгові зафіксовані тарифи на електроенергію для мешканців багатоквартирних будинків, які не мають теплопостачання чи газифікації, зауважив представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.

Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією