Білорусь звільнила щонайменше десять політв’язнів

Джерело: Reuters

Правозахисники заявили в четвер, 4 липня, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив щонайменше десять політичних в’язнів, включно з ветераном опозиції, хворим на рак.

Однак за ґратами все ще залишається близько 1400 осіб, більшість із яких заарештовано після мирних масових протестів у 2020 році та засуджено за низкою звинувачень, пов’язаних із нібито екстремізмом.

Правозахисна організація “Вясна” заявила, що їй відомо про звільнення трьох жінок і семи чоловіків.

Єдиний, кого наразі назвали родичі, це 67-річний Ригор Костусьов, колишній лідер опозиційної партії та кандидат у президенти. Його заарештували в 2021 році і наступного року засудили до 10 років колонії за нібито змову проти ряду з метою захоплення влади. Після арешту у нього виявили рак.

Однак Андрій Стрижак, голова організації Bysol, яка збирає кошти на підтримку політв’язнів та їхніх сімей, вважає, що помилково вважати, що влада стала гуманнішою.

“Вірити в те, що щось раптово змінилося в головах тих, хто катує, ґвалтує і вбиває заради збереження влади, – небезпечна фантазія, що межує зі зрадою і злочином”, — написав він у Telegram.

Лукашенко цього тижня оголосив амністію на честь 80-ї річниці визволення Білорусі від нацистів у Другій світовій війні. Засуджених за злочини проти держави чи екстремістську та терористичну діяльність виключили, проте Лукашенко дав зрозуміти, що для тяжкохворих будуть деякі винятки.

Спецпосланець США Стів Віткофф повідомив, що Дональд Трамп “висунув ультиматум” щодо мирних переговорів Україні та Росії ще до заяв про зустріч у Туреччині.

Європейський Союз готується встановити контроль за рухом капіталу та запровадити мита проти Росії у випадку, якщо Угорщина заблокує продовження антиросійських санкцій.

СБУ затримала агента російського ГРУ, який готував “GPS-маячок” для ворожої атаки по лініях електропередач Рівненської АЕС, які живлять Київ та Київську область.

Компанія Google вперше за майже десять років оновила свій логотип у формі літери “G”.

Незадовго до початку 75-го Каннського кінофестивалю оновлено дрес-код для відвідувачів заходу, який забороняє оголеність та об’ємні наряди.