Блокада кордону польськими фермерами вдарила по імпорту, а не експорту – НБУ

Джерело: Національний банк України

Найбільших втрат через блокаду кордону польськими фермерами зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну.

Зазначається, що після повномасштабного російського вторгнення Польща стала найбільшим торговельним партнером України з огляду на географічну та культурну близькість.

Зокрема через недоступність морських шляхів українським експортерам довелося переорієнтуватися на наземні шляхи європейськими кордонами, насамперед через Польщу.

У зв’язку з цим, в 2022 році на Польщу припало майже 15% експорту товарів з України. Найсуттєвіше збільшилися обсяги постачань продовольчих товарів, зокрема зернових (насамперед пшениці).

Українські експортні ціни були нижчими за польські, що відповідно позначилося й на внутрішньому ринку Польщі. Водночас ціни на пшеницю змінювалися й на світовому ринку.

На початку повномасштабного вторгнення Росії світові ціни різко зросли, сягнувши свого піку в червні 2022 року. Проте надалі вони знизилися на 25–30% через нарощування експорту Росією та високі врожаї в США.

“Наслідком цих процесів стало посилення конкуренції між українськими та польськими товарами на європейському ринку, що мало відчутний вплив на україно-польські торговельні відносини. Спочатку окремі країни ЄС запровадили обмеження на імпорт деяких продуктів з України, а пізніше – польські фермери та автоперевізники заблокували кордони”, – йдеться в матеріалі.

Як зауважили в НБУ, найбільших втрат через блокаду зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну. Прямі втрати імпорту товарів у перший місяць блокади становили 500 млн дол. США, експорту – 160 млн дол. США.

Надалі їх вдалося частково компенсувати: втрати імпорту – збільшенням постачань іншими шляхами, а експорту – запуском та нарощуванням потужностей нового морського коридору.

“Завдяки повноцінній роботі нового морського коридору Україна зможе не лише компенсувати втрати від блокади кордонів і запровадження ліцензування зерна, а й повернутися на традиційний іноземний ринок”, – пояснили в НБУ.

Такі тенденції вже спостерігаються. Відтак, протягом останніх місяців українське продовольство повертається на ринки Азії та Африки, а металургійна продукція – на ринки Азії та Америки.

НБУ припустив, що блокада кордонів припиниться в ІІ кварталі 2024 року та не призведе до значних втрат експортерів.

Негативний вплив на діяльність підприємств-імпортерів також не буде тривалим і компенсується завдяки використанню запасів та певному надолуженню постачань у наступні періоди.

  • У квітні Україна експортувала рекордний обсяг продукції: експорт становив понад 13 млн тонн, перевершивши показники лютого 2022 року, повідомила перший віце-прем’єр-міністр та міністр економіки Юлія Свириденко, уточнивши, що у грошовому еквіваленті експорт досяг 3,3 млрд доларів.

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.

За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.

Міністр національної оборони Канади Білл Блер заявив, що довгоочікувані системи протиракетної оборони США, які допоміг закупити канадський уряд, вже доставили в Україну.

Завтра, 23 листопада, Україна долучиться до щорічної акції “Запали Свічку пам’яті”, присвяченої вшануванню жертв Голодомору 1932–1933 років та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.

Британський банк HSBC припинив обробку всіх платежів з Росії та Білорусі для клієнтів персонального банківського обслуговування, повідомили в компанії у п’ятницю, 22 листопада.