Блокада кордону польськими фермерами вдарила по імпорту, а не експорту – НБУ
Джерело: Національний банк України
Найбільших втрат через блокаду кордону польськими фермерами зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну.
Зазначається, що після повномасштабного російського вторгнення Польща стала найбільшим торговельним партнером України з огляду на географічну та культурну близькість.
Зокрема через недоступність морських шляхів українським експортерам довелося переорієнтуватися на наземні шляхи європейськими кордонами, насамперед через Польщу.
У зв’язку з цим, в 2022 році на Польщу припало майже 15% експорту товарів з України. Найсуттєвіше збільшилися обсяги постачань продовольчих товарів, зокрема зернових (насамперед пшениці).
Українські експортні ціни були нижчими за польські, що відповідно позначилося й на внутрішньому ринку Польщі. Водночас ціни на пшеницю змінювалися й на світовому ринку.
На початку повномасштабного вторгнення Росії світові ціни різко зросли, сягнувши свого піку в червні 2022 року. Проте надалі вони знизилися на 25–30% через нарощування експорту Росією та високі врожаї в США.
“Наслідком цих процесів стало посилення конкуренції між українськими та польськими товарами на європейському ринку, що мало відчутний вплив на україно-польські торговельні відносини. Спочатку окремі країни ЄС запровадили обмеження на імпорт деяких продуктів з України, а пізніше – польські фермери та автоперевізники заблокували кордони”, – йдеться в матеріалі.
Як зауважили в НБУ, найбільших втрат через блокаду зазнав не український експорт, а імпорт товарів в Україну. Прямі втрати імпорту товарів у перший місяць блокади становили 500 млн дол. США, експорту – 160 млн дол. США.
Надалі їх вдалося частково компенсувати: втрати імпорту – збільшенням постачань іншими шляхами, а експорту – запуском та нарощуванням потужностей нового морського коридору.
“Завдяки повноцінній роботі нового морського коридору Україна зможе не лише компенсувати втрати від блокади кордонів і запровадження ліцензування зерна, а й повернутися на традиційний іноземний ринок”, – пояснили в НБУ.
Такі тенденції вже спостерігаються. Відтак, протягом останніх місяців українське продовольство повертається на ринки Азії та Африки, а металургійна продукція – на ринки Азії та Америки.
НБУ припустив, що блокада кордонів припиниться в ІІ кварталі 2024 року та не призведе до значних втрат експортерів.
Негативний вплив на діяльність підприємств-імпортерів також не буде тривалим і компенсується завдяки використанню запасів та певному надолуженню постачань у наступні періоди.
- У квітні Україна експортувала рекордний обсяг продукції: експорт становив понад 13 млн тонн, перевершивши показники лютого 2022 року, повідомила перший віце-прем’єр-міністр та міністр економіки Юлія Свириденко, уточнивши, що у грошовому еквіваленті експорт досяг 3,3 млрд доларів.
Міністерство внутрішніх справ Польщі працює над створенням правил евакуації цивільного населення та національних культурних цінностей у разі стихійного лиха чи військової загрози.
Президент Володимир Зеленський підписав указ №13/2025, котрим вніс зміни до положень про проходження військової служби іноземцями та особами без громадянства.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 січня. На даний час відбулося 177 бойових зіткнень.
Президент Володимир Зеленський у тригодинному інтерв’ю блогеру Лексу Фрідману зокрема згадав про перші дні повномасштабного вторгнення та розповів як бачить припинення вогню.
Президент Володимир Зеленський наголосив, що для нього важливо відповідати на інтерв’ю виключно українською мовою. Він зауважив, що добре розуміє російську та ця мова не зазнає утисків в Україні.