Близько 15 країн готові надати війська для миротворчої місії в Україні – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

З 31 країни, котрі беруть участь в обговоренні гарантування безпеки України після завершення бойових дій, половина вже заявила про готовність відправити в Україну свої війська. Проблема полягає в тому, що європейські країни досі не отримали згоди США на підтримку миротворчої місії, що заважає остаточно сформувати так звану “коаліцію охочих”.

Цими тижнями представники 27 країн ЄС, а також Великої Британії, Норвегії, Канади й Австралії обговорювали створення контингенту, який забезпечуватиме підтримку миру в Україні в разі досягнення домовленостей про зупинення вогню. Близько 15 країн підтвердили готовність направити свої війська, повідомили Bloomberg джерела, обізнані з перебігом переговорів. Попри те, що НАТО як альянс не бере участі в операції, Канада й Австралія, за словами посадовців, також запропонували свої сили для спільного несення служби спільно з європейськими підрозділами.

Водночас процес створення коаліції ризикує застопоритися через небажання Вашингтона давати чіткі зобов’язання щодо гарантій безпеки, стверджують обізнані джерела. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер наполягає, що такі гарантії з боку США є необхідними, адже це “єдиний спосіб” ефективно стримувати Росію й не допустити нового нападу на Україну.

Лондон і Париж намагалися переконати Дональда Трампа, аби той, замість відправки військ, погодився надати допомогу в організації повітряних перевезень, прикритті кордонів і в обміні розвідданими, однак президент США досі не погодився взяти на себе такі зобов’язання з моменту представлення плану два місяці тому.

У четвер міністри оборони країн “коаліції охочих” обговорять у штаб-квартирі НАТО питання американської підтримки для миротворчих сил, що формуються на добровільній основі. Генерали британської та французької армій поінформують союзників про результати свого візиту до України, під час якого вони, зокрема, оцінювали її потреби, і представлять варіанти конкретного планування.

Попередній формат миротворчої операції передбачає розгортання західного контингенту лише після набуття чинності мирної угоди. Українська армія залишатиметься головною силою стримування, тож, за словами західних посадовців, боєздатні ЗСУ мають стати невід’ємною частиною коаліції. Тим часом Кремль наполягає на значному скороченні чисельності українських військ та їхнього забезпечення.

Згідно з попередніми планами, війська коаліції мають гарантувати безпеку критично важливих об’єктів інфраструктури, великих портів і міст, розташованих на відстані від лінії фронту.

Зауважимо, за даними ЗМІ, британських спецпризначенців привели у стан готовності до відряджання в Україну у складі миротворчої місії Великої Британії, оскільки угода про припинення вогню “наближається до завершення”.

Загалом вже більш як 30 країн вже виявили готовність відрядити свої миротворчі війська в Україну, повідомив представник прем’єр-міністра Великої Британії  Кіра Стармера.

Днями президент Франції Емманюель Макрон заявив, що запропоновані миротворчі сили будуть здатні дати відсіч російському вторгненню, якщо Москва вирішить знову напасти на Україну.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.

8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.

У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.