«Бухарестська дев’ятка» продовжить підтримку України
Джерело: заява Вільнюського саміту
2 червня країни Бухарестської дев’ятки та Північної Європи заявили про необхідність забезпечити Україні військову, економічну, політичну та гуманітарну підтримку задля досягнення справедливого миру.
Ми продовжимо політичну, військову, економічну та гуманітарну підтримку, аби забезпечити Україні якомога сильніші позиції для досягнення всеосяжного, справедливого та тривалого миру, – мовиться у заяві.
Тим часом, глава Чехії Петр Павел назвав головною метою саміту у Вільнюсі згуртування держав східного крила НАТО перед самітом альянсу в Гаазі.
Напередодні саміту НАТО в Гаазі вважаю вкрай важливим, щоб ми говорили одним голосом і спільно відстоювали наші інтереси. Тим більше, що завдяки участі країн Північної Європи сьогодні у Вільнюсі зібралася майже половина країн-членів Альянсу. Усі ми погодилися з необхідністю збільшення оборонних витрат і продовження підтримки України. Я радий, що президент Зеленський зміг почути це особисто, – зазначив Павел.
Hlavním cílem zasedání Bukurešťské devítky byla koordinace postojů východního křídla Aliance. Před summitem NATO v Haagu považuji za klíčové, abychom vystupovali jednotně a naše zájmy hájili společně. Díky účasti severských států se dnes ve Vilniusu navíc setkala téměř polovina… pic.twitter.com/DHXVPwBgcq
— Petr Pavel (@prezidentpavel) June 2, 2025
Довідка. Бухарестська дев’ятка, Б9, Б-9 — міжнародна ініціатива дев’яти країн-членів НАТО Центральної та Східної Європи (Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина та Чехія), метою яких є поглиблення військової співпраці між країнами східного флангу Північноатлантичного альянсу, а також обговорення ключових питань політики безпеки.
- Британські та французькі посадовці, які працюють над розробкою планів розміщення миротворчих сил в Україні, обговорили потребу у забезпеченні тривалої оборони України без участі США.
- Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог повідомив, що Штати готові обговорювати вимогу Росії щодо НАТО, зокрема нерозширення Альянсу на схід, якщо це допоможе зупинити війну в Україні.
- Європа остерігається, що президент США Дональд Трамп відмовляється від своїх зусиль зупинити російсько-українську війну.
- Європейські лідери зовсім не розуміють, які кроки президент США Дональд Трамп здійснюватиме надалі щодо Росії і куди це може привести.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.
У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.
У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.