Бувало, власники житла підіймали вартість оренди саме для військових – Валентин Чернявський

Військовий і журналіст Валентин Чернявський провів експеримент з метою знайти друзям-військовим житло в Черкасах на період ротації. Він отримав чотири відмови поспіль: виявилося, що у місті не усі погоджуються здавати житло захисникам, які повернулися з фронту. Про ставлення цивільних до військових, а також про поширеність проблем оренди житла для військових, Чернявський поділився з Буквами.

У своїх соцмережах Валентин Чернявський поділився відеороликом, на якому телефонує рієлторам, шукаючи для чотирьох-п’ятьох військових житло в місті Черкаси. Усі чотири спроби  поспіль військовий зіштовхувався з одним і тим же: відмовами під будь-яким приводом.

Останній дзвінок мене взагалі вбив. Рієлтор такий: “Треба дивитись уважніше оголошення, а не тільки фотографії дивитись! Там сказало, що родина лише”. І кинув слухавку. Це не дуже приємно“, – поділився враженнями після експерименту Валентин. 

Військовий припустив, що така невдячність може бути через те, що в таких містах, як Черкаси, не відчувається війна. Він також боїться, що все може наближатися до настроїв, які переважно панували до повномасштабної війни.

Це переходить уже до режиму, як було під час АТО, що війна “десь там, далеко”, що “десь там хтось воює”, а “у нас тут все тихо, мирно та цивільно“.

До того ж, як наголосив Чернявський, питання – не в грошах, і захисники готові виплачувати повні суми. Проте, на його думку, багато хто вже сприймає військових та їхні травми (зокрема й психологічні) як проблему та перешкоду для спокійного заробітку на своїй квартирі.

Для деяких власників житла статус військового ще й є причиною для підняття вартості:

Я навіть чув про випадки, коли орендодавці говорили “ага, то ви військовий” – і підіймали ціну. Але й не в цьому питання: зрозуміло, що кожному хочеться заробити. На думку багатьох, військові чимало заробляють. Так, вони отримують якісь кошти, але при тому ніхто не задумується, що більшість цих грошей іде на техніку, дрони. Військові скидаються, і по факту, у них самих лишається якийсь мізер“.

Як змінити таке ставлення до захисників, Валентин не знає. Він переконаний: з одного боку, добре, що в тилу тихо та спокійно. Одначе, з іншого боку, коли немає підтримки в тилу, військові втрачають значну частку мотивації захищати. 

За даними британських розвідників, протягом останніх тижнів війська РФ значно проснулись вперед у Мар’їнці на Донеччині і зараз, імовірно, захопили більшу частину міста.

У вівторок, 5 грудня, офіційний представник Катару повідомив, що шестеро українських дітей повернуть в Україну з Росії згідно з угодою, укладеною за посередництва Катару.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) планує передати Україні 20 тисяч тонн металу для захисту об’єктів енергетики від російських обстрілів.

Україна та Словенія підписали угоду про надання 1,5 мільйона євро на гуманітарне розмінування.

Станом на 25 листопада 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України збитків зазнали 1 750 об’єктів культурної інфраструктури.