«Бюджет 2025 року буде бюджетом війни» — Піщанська
Джерело: Ольга Піщанська/Фейсбук
Голова Рахункової палати України Ольга Піщанська наголосила, що бюджет на наступний спрямовано на фінансування безпеки й оборони України і є “бюджетом війни”.
За її словами, “ціною війни” для економіки України є зростання у 2025 році до 8 трлн 617 млрд грн загального обсягу державного і гарантованого державою боргу на 35,2% (порівняно з обсягом станом на 31.08.2024).
Водночас витрати на його погашення і обслуговування зростуть на 25,3%, порівняно із затвердженими на 2024 рік і сягнуть 1 трлн 213 млрд грн.
Основні кошти Держбюджету-2025 планують спрямувати на:
- безпеку й оборону (2 трлн 193 млрд грн – 56 % загального обсягу видатків);
- соціально-гуманітарну сферу (830 млрд грн – 21,1 %)
- обслуговування боргу (481 млрд грн – 12 %).
Від приватизації прогнозують отримати 3,2 млрд грн (на 20% менше запланованого на 2024 рік).
“Але з огляду подальшу невизначеність щодо тривалості війни і як наслідок – погіршення інвестиційного клімату, є ризик недоотримання навіть цих коштів”, – зазначила Піщанська.
Передбачається, що уряд у 2025 році може збільшити доходи державного бюджету на 13,5 млрд грн. шляхом врахування коштів, отриманих від продажу спеціальних дозволів на користування надрами, податку на прибуток підприємств за рахунок стягнення 10% податкового боргу й підвищення ставки податку на прибуток для банків.
Цього року держбюджет на 2025 рік вперше з 2021 року підготований з урахуванням вимог бюджетного законодавства – на основі Бюджетної декларації на 2025 – 2027 роки.
- У п’ятницю ввечері, 13 вересня, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що уряд затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік.
- Голова Рахункової палати Ольга Піщанська розповіла про значне недовиконання шести бюджетних програм у сфері соціального захисту ветеранів, рівень виконання котрих за вісім місяців 2024 року становив лише 17,7% запланованого.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.