Бюджетні програми з соцзахисту ветеранів виконано менше, ніж на 20% – Рахункова палата

Джерело: Рахункова палата

Голова Рахункової палати Ольга Піщанська розповіла про значне недовиконання шести бюджетних програм у сфері соціального захисту ветеранів, де рівень виконання за вісім місяців 2024 року становив лише 17,7% запланованого.

Зокрема, йдеться про видатки на:

  • формування позитивного образу ветеранів, виготовлення бланків посвідчень та нагрудних знаків, розвитку ветеранського руху, вшанування пам’яті – 2,6% плану;
  • ментальну, спортивну, фізичну, психологічну реабілітацію та професійну адаптацію – 3,7%;
  • створення та функціонування Національного військового меморіального кладовища – 9,4%.

Крім того, за цей же період не виконано окремі соціальні програми:

  • на розвиток системи соціальних послуг витрачено лише 9,1% (102,7 млн грн замість 1028,7 млн грн);
  • на страхові виплати медпрацівникам внаслідок COVID-19 – 25,8% (10,1 млн грн замість 39,1 млн грн);
  • другий рік поспіль не реалізовано послуги соціального супроводу військовослужбовцям та їх сім’ям у військових частинах (підрозділах) ЗСУ.

Попри незначне зменшення видатків на соціальний захист у бюджеті України на 2025 рік, їх частка залишиться високою (10,7%). Загалом видатки на соціальну сферу становлять майже пів трильйона гривень, що є найбільшими після витрат на безпеку, оборону та обслуговування державного боргу.

У проєкті Закону соціальні гарантії залишилися на рівні 2024 року. Майже 90% видатків на соціальний захист (420,7 млрд грн) заплановано для фінансування 12 бюджетних програм Мінсоцполітики.

Водночас є сумніви щодо повного задоволення потреб Мінсоцполітики у видатках на соцзахист осіб з інвалідністю на 2025 рік (7,2 млрд грн), зокрема, у забезпеченні військовослужбовців протезами, особливо підвищеної функціональності. Показники затрат передбачають забезпечення цими виробами лише учасників АТО.

  • Цьогоріч уряд виділив 5,7 млрд на придбання житла ветеранам. Грошову компенсацію отримають майже 2500 осіб.
  • 22 серпня на Міжнародному ветеранському форумі “Україна. Ветерани. Єдність” міністр оборони України Рустем Умєров анонсував запуск мережевого мобільного застосунку для ветеранів “Ветеран+”.
  • Уряд України запустив пілотний проєкт із протезування зубів ветеранам. Держава компенсуватиме витрати медичним закладам на лікування через Національну службу здоров’я України.
  • У Міністерстві охорони здоров’я зауважили, що часом рішення звернутися до психолога, психотерапевта чи психіатра не даються легко. У відомстві надали поради, як спонукати ветеранів звернутися по необхідну допомогу.
  • Міністерство оборони України розпочало пілотний проєкт з реабілітації військовослужбовців, основним завданням якого є створення ефективного реабілітаційного простору за участі цивільних та військових закладів охорони здоров’я, соціальних служб та органів місцевого самоврядування.

Нещодавно глава Білого дому Дональд Трамп фактично звинуватив українську владу у  розв’язанні війни з Росією, тоді як наступного дня назвав диктатором президента України. У відповідь на підтримку Зеленського висловилися демократи та навіть дехто з членів республіканської партії.

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес планує вже незабаром відвідати Україну, так висловлюючи підтримку українському народу.

Російський актор Дмитро Пєвцов отримав заочний термін ув’язнення за пропагування війни РФ проти України.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що немає потреби нікому в його країні пояснювати, хто почав російсько-українську війну, або яку загрозу становить Росія. Так він прокоментував заяви Трампа щодо звинувачення української влади у тому, що вона не домовилася з Кремлем.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 лютого. З початку доби відбулося 112 бойових зіткнень.