Частина указів Трампа можуть бути недосяжними на практиці – WP
Джерело: The Washington Post
Укази Дональда Трампа постають перед юридичними проблемами та протидією. Багато з них можуть перевищувати межі президентських повноважень і їх можуть заблокувати в судах чи законодавчих органах.
Одним із найбільш суперечливих є намір скасувати громадянство дітей нелегальних мігрантів, що народились в США. Це, зокрема, суперечить конституції країни. Крім того, Трамп почав згортати програми різноманітності та інклюзивності, планує стягнути війська на південний кордон США, перейменувати Мексиканську затоку на Американську тощо.
Виконавчі укази включають деякі речі, які, на думку вчених і юристів, можуть бути недосяжними і можуть роками розглядатися в судах або законодавчих органах. Проблема полягає в тому, що адміністрація Трампа заклала лише незначну частину своєї правової бази.
“Це свого роду кампанія, спрямована на те, щоб викликати шок і трепет. Шок і трепет — це послання його критикам і, найголовніше, його виборцям, його прихильникам, що він повернувся, і що він намагатиметься виконати свої передвиборчі обіцянки, і він збирається робити це агресивно”, – сказав Метью Даллек, політичний історик з Університету Джорджа Вашингтона.
Трамп використав право видавати укази, щоб продемонструвати свої зусилля та швидко показати, ніби він виконав свої обіцянки. Це створило відчуття прогресу серед його прихильників і підвищило політичний тиск на опонентів, якщо ті спробують скасувати дії, які він обіцяв своїм виборцям.
Щодо деяких ініціатив Трампа вже подали позови. Так, три судові позови порушили юридичні питання щодо призначення Ілона Маска на посаду голови неурядового комітету “Департамент урядової ефективності” (DOGE). Позивачі стверджують, що група DOGE порушує закони про прозорість діяльності.
Трамп доручив Маску очолити DOGE у визначенні потенційних скорочень витрат та урядових нормативних актів, які можна було б спростити. Група найняла десятки співробітників і працює в тандемі з адміністрацією, часто спілкуючись через зашифрований додаток для обміну повідомленнями Signal.
В одному з позовів йдеться, що група DOGE порушує закон 50-річної давнини — Закон про федеральні консультативні комітети (FACA), який вимагає дотримуватися конкретних правил щодо розкриття інформації, найму на роботу та інших практик.
“DOGE не звільняється від вимог FACA. Всі засідання DOGE, в тому числі ті, що проводяться за допомогою електронних засобів, повинні бути відкритими для громадськості”, – йдеться в позові.
Також неясно, чи зможуть зусилля Трампа, спрямовані на скасування громадянства за правом народження, витримати юридичні виклики разом з іншими зусиллями, пов’язаними з імміграцією.
У розмові з журналістами перед інавгурацією Трампа його помічники не надали детальної інформації про те, як нова політика президента впишеться в мережу чинних законів і міжнародних договорів, а також у поточні судові процеси.
- Новий президент США помилував осіб, обвинувачених в участі у заворушеннях 6 січня 2021 року, коли натовп прихильників Дональда Трампа штурмував будівлю Конгресу.
- Президент Дональд Трамп підписав указ, який зобов’язує генерального прокурора США забезпечити наявність достатньої кількості препаратів для смертельних ін’єкцій у штатах, де практикується смертна кара. Документ також передбачає активне просування смертної кари на федеральному рівні.
- Адміністрація Дональда Трампа запровадить 25-відсоткові мита на імпорт із Мексики та Канади з 1 лютого.
- Президент США Дональд Трамп на 90 днів зупинив надання зовнішньої допомоги від Сполучених Штатів для перевірки, чи буде така допомога відповідати політиці нової адміністрації.
- 20 січня президент США Дональд Трамп здійснив повернення до Білого дому, підписуючи низку документів, від призначень до виконавчих дій, на церемонії підписання у Капітолії після вступу на посаду.
- Президент США Дональд Трамп у перший день свого президентства підписав указ про початок виходу Штатів з ВООЗ.
Колишній офіцер поліції Метрополітену Майкл Фаноне, котрий постраждав під час штурму Капітолія США 6 січня 2021 року, заявив, що відчуває себе зрадженим своєю країною після того, як новообраний президент Дональд Трамп помилував близько 1,5 тисячі осіб, обвинувачених у нападі.
Папа Римський Франциск планує призначити губернатором Ватикану сестру Рафаеллу Петріні, яка стане першою жінкою на такій високій посаді.
21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.
Вінницький апеляційний суд залишив у силі вирок міського суду, яким, зокрема, за державну зраду колишньому міністру освіти і науки України Дмитру Табачнику призначено 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Очільники японських міст Хіросіма і Нагасакі, постраждалих від атомних бомбардувань армією Сполучених Штатів у серпні 1945 року, запросили президента США Дональда Трампа відвідати їх міста на 80-ті роковини трагедії.