Чат-боти з ШІ навмисно поширюють дезінформацію про вибори – дослідження

Джерело: Euronews

Дослідження свідчить, що більшість технологічних компаній не внесли достатньо змін у свої платформи, через що чат-боти зі штучним інтелектом (ШІ) навмисно поширюють дезінформацію, пов’язану з виборами.

Democracy Reporting International (DRI) перевірила, як чат-боти відповідали на запитання, пов’язані безпосередньо з виборчим процесом, зокрема Google Gemini, ChatGPT4 від OpenAI, ChatGPT4-o та Copilot від Microsoft. 

З 22 по 24 травня дослідники поставили чат-ботам п’ять запитань десятьма мовами ЄС, зокрема, як користувачу зареєструється для голосування, якщо він живе за кордоном; що робити, щоб надіслати свій голос поштою та коли будуть результати виборів до Європейського парламенту. 

Це дослідження є продовженням квітневого звіту, опублікованого DRI, в якому зроблено висновок, що чат-боти не змогли “надати надійні відповіді” на типові питання, пов’язані з виборами. 

“Коли ви запитуєте [чат-ботів ШІ] про те, про що у них немає багато матеріалу і про що не знайти багато інформації в Інтернеті, вони просто щось вигадують”, — сказав виконавчий директор DRI Майкл-Майєр Резенде.

У звіті DRI виявлено, що компанія Google Gemini показала найгірші результати щодо надання точної та дієвої інформації, а також найбільшу кількість відмов у відповіді.

Copilot від Microsoft відмовився відповідати на деякі запитання, зокрема англійською та португальською мовами, і натомість скеровував шукачів до їх пошукової системи Bing.

Обидві моделі ChatGPT4 рідко відмовлялися відповідати на запитання, що призводило до вищих показників неправильних або частково правильних відповідей. Помилки чат-ботів часто були дрібними, проте важливими. 

Уряд США оштрафував турецьку чартерну компанію бізнес-джетів Air Sapphire за несанкціоновані польоти до Росії на літаку американського виробництва Gulfstream GIV.

Голова Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив, що на території міста Запоріжжя та Запорізької області почалися роботи зі зведення підземних шкіл. У регіоні планують збудувати десять таких закладів до кінця року.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 червня. Російські війська завдали по території України три ракетні та 38 авіаційних ударів із застосуванням 55 КАБів, також задіяли 533 дрони-камікадзе. Разом з тим, ворог здійснив понад 2900 обстрілів по позиціях наших військ та населених пунктах зі ствольної і реактивної артилерії, мінометів, стрілецької зброї та озброєння бойових машин.

Пані посол Естонії в Україні підтвердила, що її країна готова обговорювати питання відправлення своїх військ до України, оскільки для Таллінна це не “червона лінія”.

19 червня Риксдаг, після п’ятигодинних дебатів, проголосував за угоду щодо військової співпраці зі США, так звану угоду DCA, яка дає американським військовим право використовувати 17 шведських військових баз по всій країні.