Члени G7 оголосять масштабний договір безпеки з Україною на саміті НАТО

Джерело: BBC.

На саміті НАТО у Вільнюсі очікується, що лідери G7 оголосять масштабний договір безпеки з Україною. Гарантії безпеки можуть включати оборонне обладнання, навчання та обмін розвідданими.

За словами прем’єр-міністр Великої Британії Сунака Ріші, гарантії безпеки надішлють “сильний сигнал” президенту Росії Володимиру Путіну. Домовленість про безпеку України стали обговорювати після того, як блок не вказав терміни приєднання Києву до Альянсу, що викликало критику президента Володимира Зеленського.

Очікується, що глави G7 підпишуть декларацію у Вільнюсі під час другого дня оборонного саміту НАТО. Сунак підкреслив, що партнери Києва нарощують свої “офіційні домовленості щодо захисту України в довгостроковій перспективі”.

“Ми ніколи не зможемо побачити повторення того, що сталося в Україні, і ця декларація підтверджує наше зобов’язання гарантувати, що вона ніколи не буде вразливою до тієї жорстокості, яку Росія заподіяла їй знову”, – сказав він.

Офіційні особи Сполученого Королівства заявили, що їхня країна зіграла провідну роль в угоді за участю партнерів G7 Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії та США. Надалі має з’явитися більше інформації щодо цього.

Раніше президент США Джо Байден пропонував Україні модель, схожу на угоду з Ізраїлем. Відповідно до неї Вашингтон має надавати 3,8 мільярда доларів військової допомоги Ізраїлю на рік протягом десятиліття. Утім такий варіант не охоплює можливість про прихід на допомогу цільовій країні під час нападу, як участь в НАТО.

У Києві визнають, що не можуть стати новим членом НАТО під час російсько-української війни, але прагнуть приєднатися якнайшвидше після закінчення бойових дій.

“НАТО дасть Україні безпеку – Україна зробить альянс сильнішим”, — звертався Зеленський у Литві.

Глава держави там же подарував бойовий прапор зі зруйнованого міста Бахмут, який став місцем найкривавішої битви під час вторгнення Росії в Україну. Також у Twitter він написав, що “невизначеність — це слабкість”. За його словами, відсутність погоджених часових рамок означає, що остаточне членство його країни може стати розмінною монетою.

З початку епідемічного сезону 1,3 мільйони українців перехворіли на ГРВІ, COVID-19 та грип. За останній тиждень (з 27 жовтня по 3 грудня) зареєстровано 157 951 випадок захворювання, із них 87 292 — серед дітей віком до 17 років.

Загальні кліматичні збитки внаслідок повномасштабного вторгнення РФ на територію України становлять понад 11 мільярдів доларів.

Швейцарія заморозила фінансові активи, що належать росіянам, на суму близько $8,81 млрд в межах санкцій, спрямованих на покарання РФ за повномасштабне вторгнення в Україну.

Лідер демократичної більшості у Сенаті США Чак Шумер вважає, що, якщо республіканці хочуть порушувати питання іміграції під час обговорення надання Україні військової допомоги, — вони мають надати широкі пропозиції демократам щодо своєї політики.

“Укрзалізниця” запустила сервіс спецзамовлення квитків для військовослужбовців, завдяки якому у разі відсутності квитків у продажу військові зможуть їх забронювати онлайн.