Чому цивілізований світ вшановує жертв Другої світової війни 8-го, а не 9-го травня

Джерело: Букви

Доки більшість країн цивілізованого світу 8 травня вшановує пам’ять жертв Другої світової війни, РФ, Білорусь та низка пострадянських країн чекають 9 травня, щоб відсвяткувати День Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Така різниця в датах виникла, зокрема через різницю в часових поясах. Ввечері 8 травня нацистська Німеччина підписала акт про беззастережну капітуляцію, однак в Москві в той час вже настало 00:43 9 травня.

Разом з тим, Радянський Союз прагнув відокремитись від загальноєвропейського досвіду. Так, Другу світову називали “Великою Вітчизняною”, щоб не згадувати про пакт Молотова–Ріббентропа та спільний з нацистською Німеччиною напад на Польщу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Радянська міфологія про Другу світову війну

Також відрізнялися й традиції цієї пам’ятної дати. Доки в Європі 8 травня вшановували пам’ять мільйонів жертв війни, в СРСР формувався культ “непереможної” держави — проводились численні паради, країну охоплював мілітарний пафос, який нині часто називають “побєдобєсієм”.

Сьогодні Росія продовжує традиції Радянського Союзу й намагається монополізувати перемогу над нацизмом, підтримуючи міф про “визволителів”.

Україна ж долучилась у вшануванні до Європи. Ще з 2015 року в Україні офіційно встановили два дні пам’яті: 8 травня – День пам’яті і примирення, а 9 травня – День перемоги над нацизмом.

Від 2024 року Україна щороку відзначає День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років саме 8 травня – як державне свято.

Початок липня в Україні мине під знаком погоди з характером – трохи вітерцю, трохи тепла і зовсім небагато справжньої спеки. У перші дні тижня ми опинимося між двома атмосферними системами: антициклон із Західної Європи поступово тисне на нас своєю сухою рукою, а циклон із північного сходу ще трохи подме 1–2 липня, переважно в східних і північно-східних регіонах.

У зарубіжних дослідженнях сонний параліч (sleep paralysis) – стан, коли свідомість прокинулась, а тіло досі “спить” – називають швидкоплинним, але важким епізодом, іноді супроводжуваним тиском на грудну клітину, страхом і галюцинаціями. Хоч стан не небезпечний, він може застати зненацька і налякати.

Роман Грибов – черкащанин і морпіх, який став відомим на весь світ завдяки фразі “рускій воєнний корабль, іді на…” – повідомив про своє звільнення з лав Військово-морських сил Збройних сил України.

Станом на 1 липня 2025 року російська армія втратила на війні проти України понад 1 мільйон військових. За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати особового складу противника з 24 лютого 2022 року орієнтовно склали 1 020 980 осіб. За минулу добу ліквідовано ще 970 окупантів.

Перший день липня в Україні зустріне хмарами з проясненнями і приємною прохолодою. Опадів майже не буде – трохи дощу можливе лише на північному сході країни, і то місцями та ненадовго.