Чи дійсно воював міністр Лісовий у 2022 році: розслідування Букв
Коли 21 березня 2023 року чинний очільник Міністерства освіти та науки України Оксен Лісовий розпочав виконання посадових обов’язків, репутаційно його зробили ледве не цілковитою протилежністю його скандального попередника, Сергія Шкарлета. Військовий, кандидат наук, молодий та патріотичний – Лісовий відразу завоював симпатії та схвалення більшості та отримав значущий кредит довіри. Який, одначе, похитнувся вже у перший місяць його роботи в міністерстві.
Сьогодні минуле міністра вкотре підкидає чергові приводи для суперечок між представниками громадськості. Перша гучна суперечка стосувалася його наукової роботи, нині ж під питанням стоїть його служба в ЗСУ – критики звинувачують міністра у фальшуванні цього факту своєї біографії.
Букви розібралися чи дійсно Лісовий воював, а також згадали його попередні досягнення та скандали.
Хто такий Оксен Лісовий і чим він займався до посади в МОН?
Перелічімо регалії чинного міністра: учитель, організатор освіти, член ДФТГ (Добровольчого формування територіальної громади), з 2010 року – директор національного центру “Мала академія наук України”, у 2012 – лауреат Державної премії України в галузі освіти, того ж року здобув звання кандидата наук; доцент (з 2015), у 2021 отримав звання Заслуженого працівника освіти України. Батько Оксена Лісового – Василь Семенович Лісовий – був репресований радянським режимом за підтримку ув’язнених шістдесятників.
Оксен Лісовий закінчив Решетилівське художнє училище народних промислів (спеціальність — художник-кераміст), вищу освіту здобув у Київському державному інституті культури за спеціальністю “бібліотечно-інформаційні системи”. Лісовий левову частку своєї професійної діяльності присвятив освітнім проєктам, проте між ними встиг навіть зайняти керівну посаду в генеральній дирекції ВАТ “Укртелеком”.
Ймовірний плагіат у дисертації, відмова Лісового від наукового ступеня
Наприкінці березня на Facebook-сторінці “Українського руху пацифістів” з’явилася інформація, буцімто у науковій роботі Лісового з філософії міститься плагіат. Та тлі позитивних відгуків про новопризначеного міністра та ейфорії українців, інформація стала резонансною. Після цього Лісовий подав свою дисертацію на перевірку та обіцяв відмовитися від ступеня, якщо плагіат таки знайдуть. Знайшли плагіат чи ні, так і не відомо, оскільки задовго до оголошення очікуваних результатів, міністр відмовився від свого звання:
“В академічному світі науковий ступінь – це про цінність та довіру, а ще про здобуття, а не отримання. Як військову форму мають право носити лише військові, так і мати наукові ступені, на мою думку, повинні лише науковці.. На собі, власне, першим і випробовував механізм відмови. Написав відповідну заяву і від учора вже не є кандидатом наук. Триматися за формальні для себе статуси не збираюся. Набагато важливіші реальні справи та дії”, – написав Лісовий.
Після відмови від наукового ступеня, перевірка його дисертації припинилася, тож спільнота так і не почула висновків комісії, яка перевіряла роботу на доброчесність.
Попри відсутність очевидної відповіді “так/ні”, відмова Лісового від звання саме на тлі скандалу, навіть попри його спроби пояснити це рішення, посіяли зерно сумніву в ґрунт суспільної думки.
Оксена Лісового звинувачують у фальсифікації даних про службу в ЗСУ та “постановочних” фото з війни
Наприкінці червня адвокат і правозахисник Микита Андрєєв піддав сумніву вже не наукові, а воєнні досягнення очільника МОН. Він заявив, що міністр Оксен Лісовий ніколи не був у 95 ОДШБр, як це пишуть на сайті МОН. Андрєєв наголосив, що усі фото з фронту за участю Лісового постановочні, а образ військового був створений для піару перед тим, як була оголошена його кандидатура на посаду очільника міністра.
Ба більше, адвокат стверджує, що “у 95-ій ОДШБр ніхто від рядового до командира не підтвердить вам, що Лісовий дійсно воював” і що особисто ексголовком ЗСУ Валерій Залужний відмовлявся тиснути руку Лісовому, знаючи про фальсифікацію його історії як військового.
“Це Міністерство досягло свого дна. Міністр-відмовник від ступеня, для порятунку якого від НАЗЯВО Кабмін приймав окрему постанову, чим заборонив встановлювати в його роботі плагіат. Заступник з подвійним громадянством та купою незадекларованих доходів. Я вже мовчу про корупційну історію, за яку його суд не притягнув до відповідальності лише через сплив процесуальних строків”, – констатував Андрєєв.
Адвокат також послався на отриману ним відповідь на запит, де йдеться про те, що Оксен Лісовий у списках А0281 не знаходиться, не перебував раніше і не отримав грошових винагород.
Разом з тим, у коментарях деякі військові виступили на захист Оксена Лісового: вони заявили, що бачили на службі чинного міністра ще задовго до його посади в МОН.
“Мій нинішній побратим був безпосереднім командиром Лісового у 95 бригаді, він підтверджує що той воював і що був прикомандирований до 95 від ДФТГ. Є фото та відео бойових виїздів в різних локаціях, якщо цікаво – Кремінна, Долина, Довгеньке”, – написав військовослужбовець Святослав Батов.
“Я памятаю Лісоворгоо в квітні 2022 в званні майора Я служив в 95 бригаді, а він ккппуваав нами при будівництві укріплень на Слов’янському напрямку Може юридично і не рахувався в 95, але був з нами Упізнав, коли його призначили міністром Відтак, він був там з 95-ю”, – стверджував Василь Шамрай.
Одначе, більшість коментаторів довірилися словам Микити Андрєєва та обурювалися:
“З початку історії найбільше турбувало те, що піар був розрахований на дурнів. Без спроб щось пояснити тим хто пам’ятали про діяльність в МАН, яка аж ніяк не прикрашає. Вирішили що підтримки дурнів та тих хто розраховував на підтримку себе і своїх проєктів вистачить“, – написала користувачка Ірина Єгорченко.
“Боже, до чого докотилася влада? І його поставили, щоб добити науку і освіту, про тягнули антиконституційний закон про англіїзацію України, тепер це активно заводять у освіту за допомогою такого міністра, яким можна буде маніпулювати, щоб добити українізацію освіти англієзацією. Бо це помста москалем відомих ніби українців за відміну остаточної московізації”, – написала Єлєна Путагєва [граматика та пунктуація авторки збережена – прим.ред.].
Реакція Лісового на звинувачення у підробці даних про службу в ЗСУ
Очільник МОН відреагував на подібні звинувачення дописом з відео: “Це ж треба, як збіглося — телефон підкидає мені спогади дворічної давнини про те, як нас на декілька днів раніше вивели з лісу з-під Довгенького”.
Міністр розповів, що тоді його група добровольців була прикомандирована до 95 бригади та отримувала спільні бойові розпорядження. Тоді потрапити до 95 бригади було тяжко. На прикріпленому відео – ймовірно Лісовий знімає укриття, де перебувають його побратими, він сам, пес, а також зброя тощо. Оператор пестить і заспокоює пса, якого бентежать звуки пострілів.
“Саме в цей день два роки тому, 27 червня 2022, я потрапив у те місце, яке деякі зараз називають “студією” для піару. Тоді 95 бригада саме вибила р/сню з Долини і нашою задачею було утримання цього населеного пункту. Ворожа мерзота прагнула за будь-яку ціну його повернути під свій контроль. Але масово штурмувати м’ясом боялися і тому гнали танки і не шкодували снарядів. І саме там я вперше відчув, що таке тактика вогняного валу. На собі”, – написав він.
Чи дійсно Оксен Лісовий воював, якщо так – то де?
Букви надіслали запити на Міністерство оборони України та Генеральний штаб України з запитанням, чи служив у війську Оксен Лісовий до міністерської посади. Відомства переадресували наші питання на низку регіональних ТЦК і командування Десантно-штурмових військ, від кожного з яких ми протягом останніх кількох тижнів отримували окремі відповіді.
У пресслужбі Чернігівського ОТЦК та СП зазначили, що Оксен Лісовий не перебуває у них на обліку та не призивався. Разом з тим, Київський МТЦК та СП інакше трактував законодавство, наголосивши, що інформація про Лісового є персональними даними, відповідно, не надавши Буквам відповідей на запитання.
Ґрунтовну відповідь надав Буквам командувач Десантно-штурмових військ бригадний генерал Ігор Скибюк.
Згідно з даними керівництва ДШВ, на військовій службі у військових частинах Десантно-штурмових військ Збройних Сил України Оксен Лісовий не перебував, у списках він теж не значився. Інформація стосовно отриманих нагород та відзнак у військовій частині А0281 також відсутня.
Проте, він дійсно був добровольцем у військовій частині А0281, що підтвердив бригадний генерал. Він також перелічив, в яких саме боях Оксен Лісовий брав участь:
“Лісовий Оксен Васильович в травні 2022 добровільно приєднався до лав військової частини А0281 та дійсно виконував бойові завдання у складі 1 десантно-штурмової роти 1 десантно-штурмового батальйону, як цивільна особа (доброволець). Особисто виконував бойові завдання поблизу н.п. Довгеньке Ізюмського району Харківської області, при обороні н.п. Долина Слов’янського району Донецької області по кілька тижнів перебував на позиціях підрозділу без заміни. Брав участь в штурмах та зачистці н.п. Ізюмське та Дружелюбівка Ізюмського району Харківської області та н.п. Невське Сватівського району Луганської області. Також брав участь в бойових діях в районі н.п. Кремінна Сєвєродонецького району Луганської області”.
Отже, на запитання “чи воював Оксен Лісовий?” відповідь – так. Він дійсно у 2022 році був захисником України та брав участь у боях в найгарячіших точках. Його ж відсутність у списках демонструє хаос управління, який був у нашій державі на початку повномасштабної війни, особливо в плані реєстрації добровольців і визнання їхнього внеску.
Приклад Оксена Лісового тут – один із тисяч, просто найгучніший у зв’язку з посадою фігуранта скандалу. Багато рідних добровольців намагаються посмертно добитися вшанування загиблих героїв на державному рівні – і, нерідко, безрезультатно.
Президент США Дональд Трамп закликав диктатора Володимира Путіна негайно укласти мирну угоду з Україною, інакше він буде змушений запровадити високі мита та накласти санкції на російські товари.
Сьогодні вранці, 22 січня, ворог скинув на Костянтинівку дев’ять 250-кілограмових авіабомб, а згодом атакував безпілотником. Унаслідок російського удару загинула одна людина, ще п’ятеро отримали поранення.
Росіяни двічі атакували рятувальників ДСНС, які проводили аварійно-рятувальні роботи на Херсонщині. Одного рятувальника госпіталізовано.
У вівторок, 21 січня, внаслідок удару російських безпілотників по селу Гоптівка Харківської області загинули двоє чоловіків.
Державна служба з надзвичайних ситуацій оприлюднила наслідки російських ударів по Миколаєву та Сумах.