CNN: російські окупанти погрожують зґвалтуванням цивільним на ТОТ, жертви часто чоловіки
Джерело: CNN
В CNN розповіли історії людей, які зазнали сексуального насильства та погроз з боку російських окупантів на ТОТ України.
25 серпня 2022 року троє озброєних офіцерів ФСБ РФ в масках увірвалися до будинку 39-річного керівника ферми Романа Шаповаленка в Херсоні, яке на той час було окуповано російськими військами. Вони розпочали обшук в будинку і виявили в телефоні чоловіка повідомлення, в якому він назвав російських солдатів “орками”.
Тоді окупанти зв’язали його та вивезли в невідоме місце. Шаповаленко розповів, що його неодноразово били струмом в області статевих органів, погрожували зґвалтуванням скляною пляшкою і змушували повірити, що його можна стерилізувати.
“Схоже, у них був фетиш на геніталії. Іноді відкривалися двері і вони казали: “Ми витягнемо кийки і всіх тут зґвалтуємо””, — розповів він.
29-річний офіцер української розвідки Роман Черненко з позивним “Омен” сім місяців провів у “штрафному ізоляторі” в Оленівці, після того, як потрапив у полон до російських військ на Маріупольському напрямку. Він розповів, що його катували тричі на день щодня протягом чотирьох місяців.
“Тапік — військовий телефон із двома проводами. Один підключений до ваших геніталій, інший до вашого пальця і вони просто посилюють струм”, — сказав він.
За його припущенням, в тортурах брали участь офіцери російського ГРУ, Федеральної служби виконання покарань Росії і ФСБ РФ.
Черненка звільнили з російського полону в січні 2024 року і він досі оговтується від пережитого. Після звільнення він зробив пропозицію своїй дівчині і сказав, що саме думки про неї та про матір дали йому сили пережити полон.
В останньому щорічному звіті Ради Безпеки ООН про сексуальне насильство, пов’язане з війною, зазначено, що у 2023 році в Україні було задокументовано 85 випадків, у яких постраждали 52 чоловіки, 31 жінка, одна дівчина та один хлопчик.
Окрема доповідь правозахисників ООН, які опитали 60 українських військовополонених чоловіків після їх звільнення, виявила, що 39 постраждали від сексуального насильства під час російського ув’язнення.
CNN опитав чотирьох чоловіків, яких утримували російські окупанти в Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Харківській областях та Криму. Усі розповіли, що їх роздягали, били струмом по геніталіях та погрожували зґвалтувати.
Вчинення сексуального насильства з боку російських військ є поширеним на тимчасово окупованих територіях по відношенню як до цивільних та і до військових.
Небагато чоловіків публічно розповіли про свої випробування, але українські прокурори та правозахисні групи кажуть, що стає все більше випадків сексуального насильства над жертвами-чоловіками. За їх словами, злочини часто залишаються неповідомленими через стигматизацію та сором, пов’язані з ними.
Зґвалтування та сексуальне насильство прямо заборонені Женевськими конвенціями. Також, відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), вчинення зґвалтування та сексуального насильства систематичним або поширеним способом вважається злочином проти людства.
- 26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.
- Судитимуть офіцера Росгвардії, який утримував та катував українців в морозильних камерах аеропорту Гостомеля.
- Російського сержанта, який бив, катував та погрожував вбивством мирним мешканцям Бучі, засудили до 10 років позбавлення волі.
- Двом росіянам, які катували українців на тимчасово захопленій частині території Луганщини, повідомлено про підозру.
Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.