Це справжнє диво: історія скіфської пекторалі, головного скарбу України

Джерело: #Букви

Сьогодні виповнюється 53 роки з моменту відкриття головної знахідки століття – скіфської пекторалі.

21 червня 1971 року в кургані Товста Могила на Дніпропетровщині вчений Борис Мозолевський віднайшов найбільший археологічний скарб України – золоту пектораль. Прикраса скіфського царя стала відомою на весь світ. 

Місце розкопок давно було розграбоване, тому така знахідка була справжнім дивом. Все тоді склалося настільки вдало, що археолог писав: “…легше повірити в містику, ніж у те, що грабіжники справді могли недогледіти такий скарб: варто було їм лише простягти руку ще на десять сантиметрів – і пектораль для людства була б назавжди втрачена”.

Врятований пектораллю — Локальна історія

Пектораль свого часу слугувала символом статусу царя. Вона важить понад кілограм і зроблена із золота 958 проби. Нагрудна прикраса має 3 яруси, кожен з яких зображує різні сцени. На пекторалі можна побачити як рослин і тварин, так і людей.

Вчені схиляються до думки, що виготовили прикрасу не скіфи, а греки, оскільки це вимагало кропіткої роботи, використання одразу багатьох ювелірних технік та знань.

Щодо смислового навантаження, досі достеменно невідомо, що саме означають зображення на пекторалі. Одні науковці стверджують, що це просто побутові сцени, а інші – що все має прихований сенс.

Існує версія, що три яруси пекторалі символізують уявлення скіфів про три світи: реальний, божественний і потойбічний. Світ земного життя знаходиться зверху, нижній відображає світ смерті, а з’єднує їх середній рослинний ярус, в якому, можливо, закодовано зображення дерева життя.

Врятований пектораллю — Локальна історія

Ще одним справжнім дивом є те, що цю пектораль вдалось зберегти в Україні, коли більшість важливих пам’яток радянська влада вивозила до Москви.

Сьогодні пектораль зберігається у фондах Скарбниці Національного музею історії України. Серед експонатів можна побачити точну копію прикраси, а оригінал іноді демонструють на виставках.

Європейська комісія попередила Словаччину, що розпочне негайні судові заходи, якщо країна ухвалить закон, що передбачає обмеження на діяльність неурядових організацій та ЗМІ.

Заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Олександр Балануца провів переговори з послом Японії в Україні Мацудою Кунінорі. Сторони зокрема обговорили нещодавно підписану угоду про підтримку України та подальшу співпрацю.

24 липня, виступаючи у Конгресі США, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що війна у Секторі Гази може закінчитися вже завтра, якщо ХАМАС “здасться, складе зброю і звільнить усіх заручників”.

Ввечері 24 липня речник Військово-Морських сил України Дмитро Плетенчук повідомив, що Росія вивела усі свої військові кораблі з Азовського моря.

Чехія приєдналася до коаліції безпілотників для України на чолі з Латвією та Великою Британією після того, як делегація країни підписала меморандум про взаєморозуміння під час 75-го ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні.