ДБР завершило розслідування найбільшої справи Майдану – розстрілу «Небесної сотні»

Джерело: ДБР

Державне бюро розслідувань завершило розслідування щодо найбільшої справи Майдану. Перед судом постане експрезидент-втікач Віктор Янукович та весь тодішній силовий блок за розстріл “Небесної сотні”.

Працівники ДБР завершили розслідування масштабної справи щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів демонстрантів 18 – 20 лютого 2014 року.

Обвинувальний акт направлено до суду. У вчиненні злочинів обвинувачуються члени злочинної групи – колишні високопосадовці, серед яких:

  • Президент України Віктор Янукович
  • Міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко
  • заступник Міністра внутрішніх справ України
  • Голова СБУ Олександр Якименко
  • Перший заступник Голови СБУ – керівник Антитерористичного центру Володимир Тоцький
  • Міністр оборони України Павло Лебедєв
  • начальник Головного управління – командувач внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України Станіслав Шуляк
  • в.о. начальника ГУМВС України в м. Києві Валерій Коряк
  • заступник начальника ГУМВС України – начальник міліції громадської безпеки
  • командир ПМОП “Беркут” при ГУМВС України в м. Києві

Встановлено, що вище вказані особи 18-20 лютого 2014 року віддавали накази та приймали відповідні рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту.

Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом “антитерористичної операції”, а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Все відбувалось з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав.

Таким чином, дії колишнього президента та екскерівників правоохоронних органів призвели до масових жертв серед учасників акцій протесту в центральній частині Києва, зокрема до смерті 67 цивільним особам.

Загалом постраждало 887 осіб та 132 правоохоронці. Завдано майнових збитків на суму понад 16 000 000 гривень.

Аби уникнути відповідальності колишні посадовці втекли з України, тому досудове розслідування здійснювалось за спеціальною процедурою, а слідчим суддею відносно них обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

“Це кримінальне провадження об’єднує в собі 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічує 1878 томів зібраних матеріалів”, – наголосили у ДБР.

Колишні президент та керівники силового блоку обвинувачуються в організації вчинення з 18 по 20 лютого 2014 року у складі злочинної групи незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищення працівниками правоохоронних органів влади та службових повноважень, умисних вбивств та закінчених замахів на вбивства, заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організації терористичного акту.

Досудовим розслідуванням також встановлено, що колишні Голова СБУ та командувач внутрішніх військ МВС України після розпаду СРСР проходили військову службу у збройних силах РФ, та, як наслідок, набули громадянство РФ, отримали допуск і доступ до військової й державної таємниці РФ, склали присягу на вірність її народу та перебували на усіх видах забезпечення у збройних силах РФ.

Віддаючи накази на застосування насильства щодо мітингувальників, вони діяли в інтересах РФ, якій давали присягу.

Зважаючи на те, що частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, останніх буде взято під варту і передано суду одразу після звільнення цих територій Збройними Силами України.

Максимальне покарання за названі злочини передбачене у вигляді довічного позбавлення волі.

13 червня у межах 23-го засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн” відбулася чергова зустріч міністра оборони України Рустема Умєрова з главою оборони США Ллойдом Остіном. Сторони визначили пріоритетний вектор у постачанні озброєння Силам оборони, наголосивши на продовженні та посиленні допомоги.

13 червня президент США Джо Байден і Президент України Володимир Зеленський підписали 10-річну двосторонню угоду про гарантії, спрямовану на зміцнення оборони України від російських загарбників.

13 червня, на полях саміту G7, Україна та Японія підписали десятирічну угоду про гарантії безпеки.

Команда Мінветеранів спільно з Мінцифрами впровадили е-Посвідчення ветерана у мобільному застосунку “Дія”.

У Міжнародний кримінальний суд передали новий аналіз, відповідно до якого весною 2022 року, під час 85-денної облоги Маріуполя, війська РФ навмисне вдались до тактики голоду.