Деякі корабельні в ЄС ремонтують російські танкери, що перевозять СПГ, попри санкції – FT

Джерело: Financial Times

Деякі корабельні у Франції та Данії продовжують обслуговувати російські танкери льодового класу Arc7, які перевозять скраплений природний газ (СПГ) з Ямалу, попри західні санкції проти енергетичного сектору Росії. Ці роботи дозволяють Москві зберігати можливість транспортувати газ через Арктику.

Згідно з даними супутникового моніторингу та портового відстеження компанії Kpler, корабельні Damen у Бресті та Fayard A/S у Данії обслуговували 14 із 15 танкерів флоту Arc7. Без цього технічного обслуговування російський проєкт “Ямал СПГ” мав би труднощі з доставленням газу на ключові ринки в зимовий період.

Дані свідчать, що після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році в Damen ремонтували вісім танкерів, а у Fayard — дев’ять. Більшість цих суден належать компаніям, зокрема грецькій Dynagas. Водночас російський танкер Christophe de Margerie, що перебуває під санкціями, не зміг отримати доступу до європейських ремонтних доків, через що був виведений з експлуатації на шість місяців.

Компанія Damen підтвердила, що виконувала ремонт суден, залучених до транспортування російського СПГ, наголосивши, що діяла у рамках європейського законодавства. Fayard не коментує свою діяльність.

Європейська комісія поступово прагне зменшити залежність від російського газу. У червні 2023 року країни ЄС домовилися з березня 2024 року заборонити перевалку російського СПГ через європейські порти. Попри це, у 2023 році з Ямалу до Європи було експортовано 20,9 млрд кубометрів газу, з яких близько 85–90% становили постачання російського СПГ до країн ЄС.

Танкери Arc7 були збудовані у Південній Кореї і мають спеціальну конструкцію для роботи в умовах товстого льоду. Їхнє технічне обслуговування вимагає великих сухих доків, які є лише на кількох європейських корабельнях.

  • Попри заклики заборонити імпорт російського зрідженого природного газу (ЗПГ), країни Європи купують рекордні обсяги цього палива. Основним постачальником виступає завод “Ямал ЗПГ”, який належить російській компанії “Новатек”. Ці закупівлі перевищують обсяги, які раніше постачалися трубопроводами через територію України.

14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.

Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.