Деякі країни Європи розглядають можливість відкрити посольства в Афганістані

Джерело: Bloomberg

Декілька країн Європи розглядають можливість відкрити свої посольства в Афганістані, що означатиме дипломатичне визнання талібів, які три роки тому захопили владу в країні.

Серед таких країн – Італія, яка вже провела розвідмісію зі своїми спецслужбами у Кабулі за останні тижні, повідомили джерела. У МЗС Італії підтвердили, що їх посол у Катарі відвідував столицю Афганістану.

“Ми працюємо над цим. Наш посол виконав свою місію. (В Афганістані) є проблеми з правами людини. Рішення дуже важке, потрібен час”, – сказав глава МЗС Італії Антоніо Таяні в кулуарах саміту НАТО.

Західні країни покинули Афганістан у 2021 році, коли Талібан захопив владу у країні після того, як їх скинули у 2001 році.

Зараз в Афганістані немає європейського посольства. Водночас Євросоюз має свою делегацію у країні, а США – відділ інтересів у катарському уряді. Єдина з країн G7, яка має посольство у Кабулі – це Японія.

У ЄС заявили, що їх місія – єдина, яка зараз присутня в Афганістані. Вони відмовились коментувати ймовірне повернення деяких членів блоку, наголосивши, що рішення окремих країн.

В Іспанії заявили, що готові відправити свого посла у Кабул, як тільки “будуть створені мінімальні умови безпеки.

“Ми були готові ще місяць тому. Але, на жаль, троє іспанців загинули через теракт ІДІЛ в Афганістані”, – сказав глава МЗС Іспанії Хосе Мануель Альбарес минулого тижня.

Міністр додав, що Іспанія має свого посла в Афганістані, однак з міркувань безпеки він живе у Катарі.

Один з європейських дипломатів сказав, що посадовці ЄС почали думати про визнання необхідності фізичної присутності в Афганістані, аби розвивати проєкти розвитку, захищати права жінок та встановити стратегічну присутність.

До прикладу, влада Німеччини відкрито обговорює, як повернути афганських біженців, які скоїли злочини у ФРН чи мали судимість за тероризм. Зараз, через відсутність дипломатичних зв’язків із талібами, Німеччина не може депортувати таких осіб.

Один із французьких посадовців також повідомив, що поки що уряд не планує відкривати посольство у Кабулі, та згодом цю проблему потрібно буде розв’язати, бо “нульова присутність на місцях не може зберігатись вічно”.

Міністерство закордонних справ і розвитку Співдружності Великої Британії заявило, що “розгляне можливість встановлення дипломатичної присутності в Афганістані, як тільки це дозволить безпекова та політична ситуація”.

Високопосадовець адміністрації Байдена заявив, що США не мають наміру політично визнавати Талібан або відкривати посольство в Кабулі. Він додав, що США чітко заявили талібам про те, що все ще існує занепокоєння – насамперед щодо справедливого ставлення до жінок і дівчат – які заважають їм рухатися в цьому напрямку.

На території РФ Федеральна служба з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (“Роскомнадзор) заблокувала месенджер Viber.

Незалежно від результатів президентських виборів у США, війна в Україні, ймовірно, завершиться у 2025 році. І Україна, і Росія вичерпують свої людські ресурси та зіштовхуються з труднощами у мобілізації нових солдатів для фронту. Ця реальність передбачає, що 2025 рік стане часом для переговорів. Перемога Дональда Трампа може прискорити початок цих мирних переговорів. Під час кампанії Трамп обіцяв завершити війну в Україні ще до своєї інавгурації. Хоча це, ймовірно, перебільшення, очевидно, що він прагне розпочати переговори якомога швидше. Це погані новини для України. Російські війська просуваються на сході, відновлюючи частину територій, які Україна повернула влітку. Хоча Україна має зброю, її ресурси обмежені, а війська розпорошені. Розвідувальні служби вважають, що Україна невдовзі може зіткнутися з гострим браком солдатів.

Цього вікенду на Україну чекає по-справжньому зимова атмосфера. Щоправда, ненадовго — за даними Sinoptik.ua, погода на вихідні швидко зміниться з морозної на вологу. В суботу опадів не очікується, але вже до кінця тижня небо по всій країні знову затягне хмарами.

Сьогодні Росія завдала одного з наймасштабніших ударів по енергетичній інфраструктурі України за час війни, випустивши 93 ракети та 200 дронів. Хоча більшість загроз знищили сили ППО, критична інфраструктура зазнала значних ушкоджень. Президент Володимир Зеленський наголосив, що Кремль не прагне миру, а лише загострює ситуацію напередодні зимових холодів.

Медійна ініціатива за права людини розповіла історію села Новий Биків на Чернігівщині, яке опинилось під російською окупацією напочатку повномасштабного вторгнення.