До Білорусі депортували тисячі українських дітей: деякі з них вже пройшли «військовий вишкіл» – The Telegraph

Джерело: The Telegraph

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, імовірно, причетний до воєнного злочину, а саме депортації тисячі українських дітей на територію РБ.

За оцінками, з вересня 2022 року близько 2150 українських дітей віком від шести років було вивезено щонайменше до чотирьох таборів у Білорусі, а до осені цього року їх кількість досягне 3000. Деякі з них нібито пройшли військовий вишкіл.

Докази, що пов’язують ці злочини з Лукашенком та іншими білоруськими посадовцями, були подані до Міжнародного кримінального суду.

“Ми хочемо показати світові, що така діяльність, [організована] саме Лукашенком, є воєнним злочином, На нашу думку, [він] є головною [особою], відповідальною за примусове переміщення цих дітей до Білорусі… він безпосередньо давав вказівки щодо організації фінансування цих процесів”, — заявив голова опозиційної групи “Національне антикризове управління” Павло Латушка, який висунув звинувачення.

Володимир Путін, російський президент, і Марія Львова-Бєлова, російська уповноважена з прав дитини, вже мають ордер на арешт Міжнародного кримінального суду, оголошений у березні, за ймовірну примусову депортацію тисяч українських дітей до Росії .

Розслідування Міжнародного кримінального суду тепер може розширитися й охопити Лукашенка та інших білоруських посадовців. Суд заявив, що оцінив отриману інформацію та “зобов’язаний захищати конфіденційність” таких повідомлень.

Це відбувається через кілька тижнів після того, як Лукашенко, якого називають останнім диктатором Європи, уклав угоду з російським президентом про розміщення ПВК “Вагнер”, яке очолило заколот проти Кремля.

Лукашенко також цього місяця отримав російські тактичні ядерні боєголовки, створивши ще одну загрозу для Європи та Заходу.

РФ почала систематично перевозити дітей з України до Росії за кілька тижнів до вторгнення наприкінці лютого 2022 року.

Ця практика продовжується, і український уряд на даний час оцінює, що понад 19 500 дітей були примусово передані російською владою .

Лише 361 з них повернуто в Україну, повідомила The Telegraph уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук.

В Україні порушено понад 100 кримінальних справ за фактами незаконного примусового видворення дітей зокрема до Білорусі та Росії, повідомили в Офісі генпрокурора України.

Росія нібито сиріт “евакуює” зі тимчасово окупованої частини України в табори. Деякі з цих дітей потім “усиновлюються” в російські сім’ї . Інших дітей російські посадовці відправляють у “табори відпочинку”, щоб ніколи не повернути.

Вважається, що деяких дітей, утримуваних у Білорусі, відправили до Росії, зокрема на далекий схід країни, що за тисячі км від України. Українських дітей, які утримуються в Білорусі, зазвичай привозять через Ростов-на-Дону. Звідти їх переправляють потягом до Мінська, а потім автобусом довозять до різних об’єктів, включаючи щонайменше чотири місця, визначені дослідниками та правозахисниками.

Сім’ї, які шукають зниклих дітей, “можуть навіть не знати, що їхні діти в Білорусі”, сказала Катерина Рашевська, юристка Української громадської організації “Регіональний центр прав людини”.

На одному відео, наданому МКС як доказ, видно, як сестри Груздєві, білоруські співачки, розмовляють з українськими дітьми в, імовірно, таборі Дубрава.

“Щоб ми жили мирно, щоб Байден помер, прости мене, щоб Зеленський теж помер, а Путін процвітав і взяв під контроль всю Україну”, – кажуть сестри десяткам дітей, які сидять у залі.

Згідно з внутрішніми документами та повідомленнями білоруських державних ЗМІ, восени цього року очікується, що кількість дітей, які будуть депортовані до Білорусі, перевищить 3000.

Росія заявляє, що “законно” усуває дітей від загрози війни. Влада пропонує гроші, щоб стимулювати росіян “всиновлювати” українських дітей .

Видання також виявило, що дітей, які перебувають у таборах у Росії, змушують перевиховувати та б’ють, якщо вони відмовляються підкорятися.

Українським дітям часто кажуть, що вони росіяни, примушують вчити російський гімн, розмовляють з ними лише російською та вчать засуджувати Україну перед усиновленням чи вихованням.

У поодиноких випадках були випадки, коли дітей навчали поводженню зі зброєю та військовою технікою. Група Латушка також стверджувала, що дітей, утримуваних у Білорусі, навчають користуватися зброєю.

Правозахисники висловлюють занепокоєння щодо українських хлопців у пізньому підлітковому віці: якщо їм виповниться 18 років після примусової депортації до Росії або на окуповані Росією території, вони підпадають під обов’язковий вік для призову.

“Ситуація дуже небезпечна для підлітків, якщо мовиться про 17-річних хлопців – це катастрофа. Після 18 років їх передадуть як гарматне м’ясо для цієї війни, це російська стратегія”, – сказала Рашевська.

Білоруський уряд не відповів на запит про коментар. У червні Лукашенко заявив, що пропонував Путіну приймати дітей у Білорусі.

Він також повідомив, що звернувся до Путіна, і вони домовилися про фінансування перебування дітей у Білорусі з держбюджету.

“Ось як ми почали їх сюди везти. Ми допомагаємо оздоровити їх, і вони від’їжджають. Вони насправді не хочуть йти”, – сказав Лукашенко.

На полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент Володимир Зеленський провів зустріч із главою Фінляндії Александром Стуббом. Сторони зокрема обговорили кроки для наближення справедливого миру та гарантії безпеки.

Дослідження ІМІ виявило, що майже половина матеріалів про ТЦК у популярних телеграм-каналах є недостовірними через відсутність джерел.

Пізно ввечері 21 січня російські війська вдарили безпілотниками по Миколаєву. Внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено багатоквартирні будинки, повідомив глава Миколаївської ОВА Віталій Кім.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 січня. З початку доби відбулося 109 бойових зіткнень.

21 січня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський заявив, що для реалізації безпеки у межах мирного врегулювання війни з Росією в Україну необхідно відправити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців.