«Дружба та братство – найбільше багатство»: Україна та Польща ввели в обіг спільні пам’ятні монети

Джерело: Національний банк України
У День Незалежності України центральні банки України та Польщі разом увели в обіг пам’ятні монети зі спільного набору “Дружба та братство – найбільше багатство”.
Цей україно-польський набір складається з двох срібних пам’ятних монет номіналом 10 гривень та 10 злотих і присвячений партнерству наших країн.
Очільник Нацбанку Андрій Пишний презентував набір монет під час зустрічі з надзвичайним і повноважним послом Республіки Польща в Україні Бартошем Ціхоцьким.

Зображення: Національний банк України/Facebook
Україно-польський набір пам’ятних монет продовжує серію “Безсмертна моя Україно”.
Монети, що входять до набору, виготовлено зі срібла 999 проби, маса дорогоцінного металу в чистоті – 31,1 г (кожна). Оздоблені тамподруком (кольоровим друком) та складені разом, вони утворюють комплект у формі серця.
На аверсі монети номіналом 10 гривень угорі на тлі синьо-жовтого прапора розміщено тризуб – малий Державний Герб України, нижче – номінал монети та графічний символ гривні на фоні композиції, що відтворює жахи війни.
На аверсі монети номіналом 10 злотих угорі на тлі біло-червоного прапора зображено орла, що офіційно затверджений для герба Республіки Польща; нижче – номінал монети та графічний символ польського злотого на тлі композиції, що символізує допомогу та підтримку.

Зображення: Національний банк України/Facebook
На монетах, що реалізуються Національним банком України, на аверсі зображені логотипи Банкнотно-монетного двору НБУ, Національним банком Польщі – логотипи Польського монетного двору (Mennica Polska S.A.).
На реверсах монет зображено постаті українця (на монеті номіналом 10 гривень) і поляка (на монеті номіналом 10 злотих), які сидять за одним столом, накритим скатертиною, і діляться хлібом та вином.
Це символічна композиція, притаманна традиційним уявленням і звичаям обох сусідніх слов’янських народів: розділити хліб – означає жити в добрі і злагоді, допомогти в скруті. Це найвищий ступінь прихильності і приязні. Сидіти за одним столом і пити вино з однієї чаші означає взаємну любов і повагу. Пиття зі спільної чаші символізує єднання, побратимство.
Якщо дві монети скласти разом, орнамент у нижній частині реверсу утворює квітку – символ надії, життя та розвитку.

Зображення: Національний банк України/Facebook
На реверсі монет також розміщено написи півколом: ДРУЖБА ТА БРАТСТВО – НАЙБІЛЬШЕ БАГАТСТВО (на монеті номіналом 10 гривень); PRZYJAŹŃ I BRATERSTWO TO NAJWIĘKSZE BOGACTWO (на монеті номіналом 10 злотих).
Дизайн монет створив заслужений художник України Володимир Таран. Скульптор – Володимир Атаманчук.
В Україні набір можна буде придбати з 31 серпня 2023 року в інтернет-магазині нумізматичної продукції Національного банку. Загалом через інтернет-магазин буде реалізована одна тисяча наборів, усі вони будуть доступні з першого дня продажу.
У Польщі придбати набір можна буде в касах регіональних відділень Національного банку Польщі та в інтернет-магазині Kolekcjoner. Кошти від продажу цього набору Національний банк Польщі має намір передати Україні як безповоротну гуманітарну фінансову допомогу.
- До Дня Незалежності України Національний банк презентував пам’ятні монети “Сміливість бути. UA” номіналом у 10 та 5 гривень.
- У пункті пропуску “Смільниця” (Львівщина) викрили 38-річного громадянина Естонії, який намагався вивезти з України колекцію старовинних монет.
На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.
Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.