Двійники та дипфейки: як «тролі» з РФ втручаються у вибори до Європарламенту

Джерело: CNN

ЗМІ проаналізували, як російські інтернет-тролі намагаються втрутитись у вибори до Європейського парламенту за допомогою дипфейків та двійників.

Якщо вірити всьому, що пишуть в інтернеті, то може здатись, що ЄС хоче заборонити водіям ремонтувати свої старі автомобілі або що він планує обмежити кількість рейсів, які на одну особу, запровадивши “вуглецеві паспорти”, або навіть запровадити “кліматичні обмеження” у стилі Covid.

Однак жодна з цих інформацій не є правдою. Це лише черговий потік дезінформації напередодні виборів до Європарламенту.

ЄС і кілька його країн-членів створили слідчі органи для протидії дезінформації напередодні голосування — і вони прямо зосереджені на кампаніях, що походять з Росії.

Звинувачення в російській дезінформації навколо виборів не є чимось новим. Росію звинувачували у втручання в вибори США, Великої Британії та ЄС раніше, хоча у Кремлі це заперечували. Зараз російська тактика втручання стає витонченішою і перескакує з онлайн-платформ у парламенти та публічний дискурс.

Штучний інтелект та дипфейки швидко стають “помічниками” для тих, хто хоче розповсюджувати дезінформацію, розповів Морган Райт, головний радник з безпеки у SentinelOne, американської компанії з кібербезпеки.

SentinelOne разом із незалежною дослідницькою групою EU DisinfoLab працювали над розкриттям російської мережі впливу, яка працює в Європі з 2022 року під назвою “Двійник”.

Мережа розміщує сайти-клони відомих європейських медіаорганізацій, зокрема Guardian і Bild, як засоби поширення оманливого та неправдивого вмісту. Основна увага приділяється фейковим історіям, щоб вплинути на ставлення до таких тем, як війни в Україні та Газі. Але протягом останнього року кліматична криза була другою найбільш цільовою темою, за даними Європейської обсерваторії цифрових медіа (EDMO).

Одна з таких фейкових історій, опублікована на вебсайті, що імітує Bild, описує, як підліток-велосипедист стік кров’ю після того, як вуличні ліхтарі вимкнули для економії електроенергії. У фейковій статті стверджувалося, що уряд Німеччини вимкнув світло через енергетичну кризу, викликану санкціями проти Росії через її війну в Україні. До війни Німеччина значною мірою покладалася на російський газ для отримання енергії. Історію розвінчали численні німецькі ЗМІ, але вона продовжила поширюватися у Facebook.

Пола Горі, генеральна секретарка EDMO, заявила, що поширення фальшивих наративів про клімат узгоджується з геополітичними цілями Росії, оскільки прибутковий нафтогазовий сектор країни постраждав від санкцій і заборони ЄС на імпорт.

“Росіянам досить легко поширювати дезінформацію про те, що ЄС страждає через санкції, а європейські громадяни страждають через відсутність газу з Росії”, – сказала вона.

За словами Горі, також з’явилися неправдиві наративи про те, що відновлювані джерела енергії мало сприяють енергетичній безпеці ЄС. Однак офіційна статистика говорить про інше: у 2022 році відновлювані джерела енергії становили 23% споживаної енергії в ЄС. Деякі європейські країни зараз використовують більше відновлюваної енергії, ніж викопного палива.

EU DisinfoLab знайшов інші історії, в яких неправдиво стверджувалося, що вітрові турбіни спричиняють токсичне забруднення.
Мета цих історій також, здається, полягає в тому, щоб посіяти плутанину та розкол, а не внести зміни в кліматичну політику, сказав Райт.

“Росія була дуже опортуністичною. Він шукає суперечок і чвар, а також будь-яких поточних проблем, якими вони можуть скористатися. Мета полягає в тому, щоб змусити (людей) битися один з одним. Їм байдужа кліматична політика”, – сказав він.

Росія має й інший інтерес у підриві меседжів ЄС щодо клімату. Прагнучи зміцнити свої відносини на Глобальному Півдні, насамперед в Африці та Азії, де вона конкурує із Заходом за бізнес і вплив, вона намагається зобразити кліматичну політику Європи, щоб експлуатувати бідніші країни та зупинити їх індустріалізацію, сказала Горі.

За словами Райта, ця ідея використання дезінформації для розширення існуючих розбіжностей прямо зі старого російського посібника з дезінформації.

“Якщо ви повернетесь у 1917 рік, до створення ЧК, першої російської розвідувальної організації, то вони були майстрами дезінформації понад 100 років. Вони використовували ту саму тактику десятиліттями, змінювалися інструменти — тепер це штучний інтелект і соціальні мережі”, — сказав він.

Дезінформація, яка починається в інтернеті, просочується до парламентів країн Європи, де політики-популісти починають поширювати ці неправдиві твердження.

До прикладу, політики у Франції та Італії поділились фейковими новинами про те, що кліматична політика ЄС зі зменшення забруднення від сільського господарства змусить громадян їсти комах. Політики з Хорватії, Німеччини та Польщі повідомляли, що в Англії вводять “кліматичний карантин” для громадян і подібні обмеження можуть запроваджувати і в інших країнах.

Такі кампанії мають реальні наслідки, зокрема для законодавства ЄС про Зелену угоду.

ЄС вважається світовим лідером у боротьбі зі забрудненням планети, яке призводить до глобального потепління, але кліматична дезінформація може підірвати амбітну мету блоку скоротити викиди вуглецю на 90% до 2040 року порівняно з рівнем 1990 року.

Ця мета вже під загрозою. “Зелена” хвиля, яка привела до влади багатьох політиків, орієнтованих на клімат, на європейських виборах 2019 року, схоже, закінчилася, і зелені партії, за прогнозами, зазнають значних втрат цього місяця, що означатиме менше прогресивних кліматичних голосів у парламенті.

Інші фейкові історії були націлені на сільськогосподарську політику ЄС, особливо через протести фермерів, які цього року охопили низку країн ЄС, включаючи Францію, Німеччину, Іспанію та Польщу.

За словами Горі, дослідники EDMO знайшли чіткі докази спроб перехопити протести, які почалися як низові ініціативи через справжні проблеми фермерів. Вона вказала на широко розповсюджену неправдиву історію, яка стверджує, що фермери у Франції та Іспанії будуть “вигнані зі своїх земель”, щоб звільнити місце для сонячних електростанцій.

Було багато причин, чому фермери виходили на вулиці, але деякі сприйняті негативні наслідки пропозицій щодо зеленого землеробства призвели до того, що ЄС відмовився або пом’якшив низку політик.

ЄС скасував план щодо скорочення використання пестицидів вдвічі до 2030 року, а також відклав прийняття нових правил щодо здоров’я ґрунту та біорізноманіття. Він також відмовився від вимоги щодо скорочення викидів невуглецевих парникових газів у сільському господарстві.

“Протести, звичайно, були законними… але вони були використані та використані Росією для поширення дезінформації, яка атакує інституції ЄС і викликає поляризацію”, — вважає Горі.

Паллаві Сеті, науковий співробітник із питань дезінформації про зміни клімату в Дослідницькому інституті Грантема при Лондонській школі економіки, сказав, що клімат є лише останнім у низці проблем, через які деякі ультраправі політики прагнуть здійснити розкол. До клімату це була міграція.

Ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” (AfD), наприклад, стала зброєю в дебатах навколо теплових помп. Коли уряд правлячої коаліції запропонував поступово відмовитися від систем опалення будинків, що працюють на метані, AfD назвала їх “екодиктатурою” і зробила це питання ключовою частиною своєї кампанії, попри наукові докази, які свідчать про переваги електрифікованого опалення для клімату.

Відповіддю ЄС на цю проблему став Закон про цифрові послуги, який спеціально спрямований проти незаконного контенту, оманливої ​​реклами та дезінформації. Він використовує нове законодавство, щоб змусити великі компанії соціальних медіа очистити свої платформи. Нещодавно Європейська комісія — частина виконавчого уряду ЄС — відкрила офіційне провадження проти Facebook та Instagram через дезінформацію, спрямовану на європейські вибори.

А минулого місяця ЄС запровадив санкції проти празького “Голосу Європи”, онлайн-медіа, яке звинуватили в проведенні проросійської операції впливу.

У лютому CNN повідомив про підроблений аудіозапис, створений штучним інтелектом, на якому головний кандидат у Словаччині “зізнається”, що він фальсифікує парламентські вибори. Цей “запис” був опублікований у Facebook за кілька днів до ключового голосування минулої осені.

Як наслідок, цей кандидат – прозахідний політик – зазнав поразки. Перемогу натомість здобув політик, пов’язаний з Кремлем.

  • Віцепрезидентка Європейської комісії з цінностей і прозорості Віра Йоурова заявила, що Президент РФ Володимир Путін та “інші ворожі актори” можуть зловживати відсутністю регулювання платформи Telegram для поширення фейкових новин у східних країнах Європейського Союзу.

З історичного музею Дренте в нідерландському місті Ассені в ніч з 24 на 25 січня було викрадено кілька археологічних експонатів.

Президент Дональд Трамп через п’ять днів після підписання ним указу про вихід Сполучених Штатів із Всесвітньої організації охорони здоров’я заявив, що може розглянути питання про повернення країни до ВООЗ.

Іракські офіційні особи повідомили про зацікавленість у розвитку двосторонніх відносин з Росією. Тим часом Кремль використовує пропагандистський Telegram-канал “Rybar” для посилення свого впливу та просування інтересів у регіоні.

26 січня відзначається Міжнародний день митника, Всесвітній день боротьби з проказою, Міжнародний день чистої енергії. За церковним календарем вшановують пам’ять святих преподобних Ксенофонта і Марії.

За даними синоптиків, у неділю, 26 січня, в Україні очікується суха погода, подекуди – туман.