Euractiv: Збільшення експорту Вірменії до РФ викликає занепокоєння щодо обходу санкцій

Джерело: Euractiv

Попри погіршення політичних відносин між Вірменією та Росією, двостороння торгівля процвітає, змушуючи західних партнерів дивуватися підходу Єревана до запроваджених санкцій.

Після санкцій проти Москви експорт Вірменії до Росії зріс втричі у 2022 році, а після подвоївся у період з січня по серпень 2023 року, що стало підставою для звинувачень стосовно дотримання цією країною режиму західних санкцій.

Хоча політичні відносини Вірменії з Росією за минулі кілька років значно погіршилися, двостороння торгівля все ж процвітала.

Зауважується, що після приєднання Вірменії до Євразійського економічного союзу під керівництвом Росії в 2014 році, РФ стала торговим партнером країни номер один. Частка Росії в зовнішньому експорті Вірменії ще більше зросла після повномасштабного вторгнення в Україну.

У 2023 році торгівля з Росією становила понад 35% зовнішньої торгівлі країни, тоді як частка ЄС у загальному обсязі – 13%.

Висока залежність економіки Вірменії від торгівлі з Росією практично унеможливила приєднання країни до санкцій проти Москви без ризику безпрецедентного економічного падіння. Ця зростаюча економічна залежність від російського ринку, однак, не перешкоджає спробам вірменського уряду повільно змінити геополітичну орієнтацію на Захід.

Навпаки, напруга між Кремлем і Єреваном, включаючи відкриту незгоду Вірменії зі вторгненням РФ, продовжує зростати паралельно зі збільшенням обсягів торгівлі.

Багато хто у Вірменії стурбований тим, що Кремль може використовувати економічну залежність країни як політичний важіль. Недавні опитування показують, що 40% населення вважають Росію найбільшою політичною загрозою для своєї країни після Туреччини та Азербайджану.

У 2022 році обсяг торгівлі між Вірменією та Росією зріс майже вдвічі, сягнувши $5,3 млрд. Ця тенденція стрімко зберігалася у 2023 році та в перших місяцях 2024 року. Збільшення експорту Вірменії до Росії значною мірою відбувається шляхом реекспорту продукції з третіх країн.

Згідно з базою даних UN Comtrade, перелік товарів, експортованих з Вірменії до Росії за минулі два роки, здебільшого становить мобільні телефони, комп’ютери, навушники та інше технічне обладнання. У минулі місяці також зростає реекспорт діамантів і золота.

Одначе, щоб уникнути можливих проблем із дотриманням режиму санкцій, уряд Вірменії оприлюднив дані про торгівлю з Росією.

Також, аби посилити нагляд за можливим обходом санкцій зареєстрованими у Вірменії компаніями, влада країни у 2023 році запровадила обов’язкові державні ліцензії на постачання до Росії мікрочіпів, трансформаторів, відеокамер, антен та іншого електронного обладнання.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.

Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.