Euractiv: Збільшення експорту Вірменії до РФ викликає занепокоєння щодо обходу санкцій
Джерело: Euractiv
Попри погіршення політичних відносин між Вірменією та Росією, двостороння торгівля процвітає, змушуючи західних партнерів дивуватися підходу Єревана до запроваджених санкцій.
Після санкцій проти Москви експорт Вірменії до Росії зріс втричі у 2022 році, а після подвоївся у період з січня по серпень 2023 року, що стало підставою для звинувачень стосовно дотримання цією країною режиму західних санкцій.
Хоча політичні відносини Вірменії з Росією за минулі кілька років значно погіршилися, двостороння торгівля все ж процвітала.
Зауважується, що після приєднання Вірменії до Євразійського економічного союзу під керівництвом Росії в 2014 році, РФ стала торговим партнером країни номер один. Частка Росії в зовнішньому експорті Вірменії ще більше зросла після повномасштабного вторгнення в Україну.
У 2023 році торгівля з Росією становила понад 35% зовнішньої торгівлі країни, тоді як частка ЄС у загальному обсязі – 13%.
Висока залежність економіки Вірменії від торгівлі з Росією практично унеможливила приєднання країни до санкцій проти Москви без ризику безпрецедентного економічного падіння. Ця зростаюча економічна залежність від російського ринку, однак, не перешкоджає спробам вірменського уряду повільно змінити геополітичну орієнтацію на Захід.
Навпаки, напруга між Кремлем і Єреваном, включаючи відкриту незгоду Вірменії зі вторгненням РФ, продовжує зростати паралельно зі збільшенням обсягів торгівлі.
Багато хто у Вірменії стурбований тим, що Кремль може використовувати економічну залежність країни як політичний важіль. Недавні опитування показують, що 40% населення вважають Росію найбільшою політичною загрозою для своєї країни після Туреччини та Азербайджану.
У 2022 році обсяг торгівлі між Вірменією та Росією зріс майже вдвічі, сягнувши $5,3 млрд. Ця тенденція стрімко зберігалася у 2023 році та в перших місяцях 2024 року. Збільшення експорту Вірменії до Росії значною мірою відбувається шляхом реекспорту продукції з третіх країн.
Згідно з базою даних UN Comtrade, перелік товарів, експортованих з Вірменії до Росії за минулі два роки, здебільшого становить мобільні телефони, комп’ютери, навушники та інше технічне обладнання. У минулі місяці також зростає реекспорт діамантів і золота.
Одначе, щоб уникнути можливих проблем із дотриманням режиму санкцій, уряд Вірменії оприлюднив дані про торгівлю з Росією.
Також, аби посилити нагляд за можливим обходом санкцій зареєстрованими у Вірменії компаніями, влада країни у 2023 році запровадила обов’язкові державні ліцензії на постачання до Росії мікрочіпів, трансформаторів, відеокамер, антен та іншого електронного обладнання.
- Європарламент ухвалив резолюцію, якою запропонував розглянути можливість надати Вірменії статус кандидата у члени ЄС. Відповідну пропозицію підтримали 504 євродепутати, ще 4 були проти, тоді як ще 32 утрималися.
- Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Організація договору про колективну безпеку становить загрозу Єревану.
- Вірменія більше не може покладатися на Росію як на свого основного оборонного та військового партнера, оскільки Москва неодноразово підводила її. Тому Єреван повинен подумати про налагодження тісніших зв’язків зі Сполученими Штатами та Францією.
- 1 лютого у Вірменії набув чинності Римський статут, що означає офіційне приєднання країни до Міжнародного кримінального суду.
- Вірменський регуляторний орган зупинив на 30 днів діяльність компанії “Тоспа”, що ретранслює програму “Sputnik Вірменія”.
Глава МЗС Німеччини, Іспанії, Італії, Польщі, Сполученого Королівства, Франції, України та ЄС 12 грудня підписали Берлінську декларацію. У ній партнери підтвердили готовність продовжувати підтримувати Україну у війні проти Росії.
Російським громадянам суттєво ускладнили отримання візи на Кіпр через посилення вимог, запроваджених владою республіки.
Президент США Джо Байден схвалив ще один пакет військової допомоги для України, 12 грудня повідомив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Ізраїльські військово-повітряні сили готуються завдати удару по іранських ядерних об’єктах. Джерела зазначають, що така можливість розглядається на тлі ослаблення іранських проксі-угруповань на Близькому Сході та падіння режиму Башара Асада у Сирії.
12 грудня Вища рада правосуддя задовольнила подання керівника САП Олександра Клименка щодо надання згоди на утримання під вартою голови Господарського суду Львівської області Василя Артимовича, котрий отримав підозру у справі про хабар на 1 млн доларів.