Фахівці про спалах сарани на теренах України: вона мешкає тут тисячоліттями

Джерело: Національний природний парк “Тузлівські лимани

В багатьох регіонах України аграрії та місцеві мешканці фіксують спалахи перелітної сарани (Locusta migratoria). Комах стало настільки багато, що люди почали масово знищувати все, що на неї схоже.


Сама сарана – не новачок на українських теренах. Вона мешкає тут тисячоліттями, хоча у звичайні роки її чисельність невелика, і вона не викликає занепокоєння. Проте періодично, за збігу сприятливих погодних умов – теплої зими, вологої весни та спекотного літа – популяція комах різко зростає. Учені також повʼязують це з підвищеною сонячною активністю.

У спокійний період сарана існує в одиночній формі – з короткими крилами, без значної міграції. Проблеми починаються, коли комах стає занадто багато. Тоді вони змінюють форму – відрощують довші крила, формують зграї та починають мігрувати, знищуючи рослинність на своєму шляху.

Фахівці радять діяти ще на ранніх етапах, поки комахи – у вигляді личинок. У цей період вони не літають, тому їх легше знищити. Ефективним методом є застосування біологічних препаратів, наприклад, на основі гриба Metarhizium acridum. Хімічні отрутохімікати бажано не використовувати – вони шкодять не лише шкідникам, а й корисним комахам і птахам, які природним чином регулюють чисельність сарани.

У природі сарана – важливий елемент харчового ланцюга. Птахи, зокрема качки, активно нею живляться. Їх можна залучати як біологічний метод боротьби. Окрім того, сарану вирощують на спеціальних фермах у різних країнах – не лише як їжу для людей, а й як джерело білка для корму тваринам.

Ситуація в “Тузлівських лиманах” – не катастрофа, а природний процес. Але панікувати не варто – потрібне спостереження, правильне втручання і розуміння того, що навіть сарана може бути не лише проблемою, а й ресурсом.

  • Торік Державне продовольче агентство Сингапуру (SFA) оголосило про схвалення 16 видів їстівних комах для продажу та споживання в країні. Рішення набуло чинності негайно, дозволяючи імпортувати комах і продукти з них, що були оцінені як безпечні для споживання. Серед схвалених видів є сарана, коники, борошняні черв’яки та кілька видів жуків.

Міністр економіки, довкілля та сільського господарства Олексій Соболев повідомив, що цього року щонайменше шість областей потерпають від наслідків посухи.

27 липня президент Володимир Зеленський підписав закон про реформу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.

27 липня прем’єр-міністерка Юлія Свириденко розповіла, що у перший тиждень роботи оновленого складу Кабміну розглянули кілька важливих напрямків роботи, зокрема в економічній та оборонній галузі.