Фіцо висміяв спроби Євросоюзу завадити потрапити йому на парад до Москви
Джерело: Reuters
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висміяв спроби ЄС не допустити його до участі у параді у Москві 9 травня.
За словами Фіцо, його країна хоче розвивати відносини з Росією висміявши тих, хто, за його словами, намагався завадити його присутності у російській столиці.
У Москві словацький прем’єр зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним ввечері 9 травня після параду. На заході було ще близько двох десятків представників іноземних країн, зокрема президент Китаю Сі Цзіньпін. Але майже всі лідери західних країн проігнорували парад.
Фіцо, для того, аби все ж опинитись у Росії, довелось здолати довгий шлях, зважаючи на те, що деякі країни ЄС заборонили літакам, які летіли на парад до РФ, входити у свій повітряний простір.
“Як глава уряду, я хочу запевнити вас, що в моїх інтересах мати прагматичні стосунки з Російською Федерацією”.
Фіцо наголосив, що він проти “будь-якої нової залізної завіси”, але якщо вона буде, то він зробить все, “щоб ми могли потиснути один одному руки” через неї.
“Будемо вважати дитячим жартом всі технічні проблеми, з якими ми зіткнулись, створені нашими колегами з Євросоюзу”.
У відповідь Путін заявив, що цінує рішення Фіцо приїхати до Росії “попри логістичні перешкоди”.
У ЄС дії Фіцо розкритикували. Зокрема головна дипломатка блоку Кая Каллас та глава польського уряду Дональд Туск, який наголосив, що “оплески Путіну” є “ганьбою для всіх, хто там перебуває”.
У відповідь на критику Каллас Роберт Фіцо сказав, що поважає радянських солдатів, які звільнили Словаччину у Другу світову війну, а Каллас немає права критикувати його, тому що “це нормально вести діалог з іншими лідерами”.
Словацький прем’єр також сказав Путіну, що готовий використати право вето щодо планів ЄС повністю відмовитись від російських енергоресурсів.
Але за юридичною пропозицією Єврокомісії, яку повинні представити у червні, ухвалення потребуватиме рішення більшості членів ЄС, а не всіх. Тобто, якщо одна-дві країни будуть проти, це нічого не змінить.
- Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.
На Трафальгарській площі у Лондоні презентували відновлену мозаїку української художниці Алли Горської. Артоб’єкт став символом пам’яті, гідності та боротьби за право повернутися додому. У заході взяли участь британській підприємець, засновник Virgin Group Річард Бренсон та український боксер, чемпіон світу за версіями WBA, WBO та IBF, Олександр Усик.
Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.
14 липня КП “Київський метрополітен” розпочав громадське обговорення можливих змін до правил перевезення тварин у підземці. Зокрема, мова про нові умови проїзду собак.
Китайський університет Dalian Polytechnic вигнав студентку за “недоречні контакти з іноземцем” та “підрив національної гідності” після того, як у мережі зʼявилися відео з нею та українським кіберспортсменом Данилом Тесленком (Zeus).
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.