Фінляндія планує домогтися отримання статусу країни-виробника вина у ЄС

Джерело: Yle
У новій програмі уряду Фінляндії є пункт, присвячений подачі заявки на отримання Фінляндією статусу країни-виробника вина у Європейському Союзі.
Зараз Фінляндія не вважається виноробною країною, саме тому нинішній уряд планує це змінити.
Асоціація виробників вина Viininkasvattajat ry наполягає на отриманні такого статусу з серпня минулого року, коли відповідну пропозицію було передано до Міністерства сільського та лісового господарства.
Очільник асоціації Карі Латвус зазначив, що цей статус уточнить правила та покращить перспективи розвитку виноградарської галузі.
“У Фінляндії може з’явитися потенціал для того, щоб стати виробником якісного винограду, з якого можна було б виробляти вино”, – сказав Латвус.
Зараз же виробництво вина у Фінляндії є невеликим, а виноградарі займаються вирощуванням винограду переважно на експериментальній основі. Проте є й професійні виробники.
Згідно з опитуванням асоціації, середній врожай винограду у 2022 році становив 146 кг, хоча медіана була близько 30 кг.
Виробництво залишається невеликим через складність збуту та реалізації напоїв, виготовлених з винограду, відповідно до чинного законодавства.
Напій не може називатися “вином” згідно із законодавством ЄС.
Водночас фінське законодавство передбачає, що алкогольні напої з винограду повинні продаватися через державну алкогольну монополію Alko.
“Зараз нам потрібно подолати ці перешкоди, щоб ми могли розпочати роботу над розвитком. Найважливіше, звичайно, щоб виробникам було дозволено робити вино у Фінляндії і називати його вином”, – сказав Латвус.
Опитування асоціації 2022 року показало, що інтерес до комерційного виноробства залишається обмеженим. З 42 респондентів лише п’ятеро сказали, що, можливо, захочуть виробляти вино для продажу.
Латвус каже, що не очікує вибухового зростання в цьому секторі, навіть якщо Фінляндія отримає статус ЄС.
“Є кілька підприємців-початківців. Виробництво почнеться з кількох, а через кілька років їх можуть бути десятки”, – сказав Латвус.
Зміни клімату зробили можливим виробництво вина в скандинавських країнах. Також спостерігається прогрес у розробці нових гібридних сортів винограду, які краще пристосовані до зимових умов.
За словами Латвус, вже є бачення того, які вина Фінляндія може виробляти.
- Верховна Рада України ухвалила зміни до законодавства, що спрощують реєстрацію та ведення виноробного бізнесу. Відтак, ліцензії на виробництво алкоголю для малих виноробних підприємств скасовано.
- Через повномасштабне вторгнення РФ виноробна галузь зазнала значних втрат. Однак, попри це, торік Україні вдалося експортувати вино власного виробництва у 49 країн світу.
- З 1 січня 2026 року почне діяти закон про запровадження Е-марок акцизного податку на цигарки та алкоголь. Він передбачає переведення обліку до цифрового формату задля його спрощення.
Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин заявив, що КНДР і надалі беззастережно підтримуватиме дії російського керівництва, спрямовані на “остаточне вирішення ситуації” в Україні. Про це він сказав під час зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим у місті Вонсан.
Суд Гельсінкі у Фінляндії постановив конфіскувати спідницю у жінки, яку визнали винною в замаху на крадіжку. Злочин, ймовірно, вчинили за допомогою цього предмету одягу.
Кількість жертв повені в американському штаті Техас зросла до щонайменше 129 осіб, ще 166 людей залишаються зниклими безвісти.
Президент Фінляндії Александр Стубб таємно взяв участь у змаганнях з тріатлону, використавши псевдонім.
У США лікарі за допомогою риб’ячої шкіри загоїли глибоку рану на шиї недоношеної Еліани Девос.