Франція направила розвідувальний корабель у Балтику для відстеження російських танкерів
Джерело: HuffPost
У травні Франція відправила до Балтійського моря своє розвідувальне судно Dupuy de Lôme для перехоплення сигналів та стеження за активністю російського “тіньового флоту” — групи суден, які Росія використовує для обходу санкцій, зокрема для нелегального транспортування нафти. Цей крок є частиною зусиль НАТО щодо посилення моніторингу в регіоні, де зростає напруга через дії Росії.
Місія Dupuy de Lôme
Судно Dupuy de Lôme, довжиною 101 метр, належить до ВМС Франції та експлуатується Директоратом військової розвідки (DRM). Оснащене сучасною технікою для перехоплення радіо- та радарних сигналів, судно здатне перебувати в морі до 30 днів без дозаправки та має екіпаж близько 100 осіб. З п’ятниці судно активно діє в Балтійському морі, поряд з фрегатами та тральщиками союзників. Його основне завдання — виявлення комунікацій та радарів, пов’язаних з російською військовою активністю.
За повідомленнями німецьких ЗМІ, поблизу острова Фемарн відбулося перше зіткнення французького судна з російським ВМФ. Корвет “Стойкий” Балтійського флоту Росії патрулював у напрямку до протоці Скагеррак. Для збереження маскування Dupuy de Lôme ходить без опізнавального сигналу та номера борта.
Загроза від “тіньового флоту”
“Тіньовий флот” Росії складається з суден, які використовуються для обходу міжнародних санкцій, зокрема для транспортування нафти, зброї та зерна. Ці судна часто старі, погано застраховані та використовують прапори інших країн. Вони забезпечують до 85% російського нафтового експорту, що фінансує близько третини національного бюджету Росії.
Країни Балтії закликають до суворіших заходів проти цього флоту, включаючи заборону на вхід до економічних зон ЄС.
Реакція НАТО та ЄС
У відповідь на зростаючу загрозу, НАТО та ЄС посилили заходи безпеки в Балтійському морі. Польща, наприклад, втрутилася після того, як судно з “тіньового флоту” було помічено поблизу підводного енергетичного кабелю, що з’єднує Польщу та Швецію. Після втручання польських військових судно було змушене повернутися до російського порту.
Крім того, країни Балтійського та Північного морів домовилися про спільні заходи проти “тіньового флоту”, включаючи регулярні перевірки страхових сертифікатів танкерів, що використовуються Росією. Ці перевірки проводитимуться вздовж маршруту “тіньового флоту” через Ла-Манш, Данські протоки та Фінську затоку.
Читайте також: У «тіньовий флот» Росії входить 230 танкерів із США та ЄС
Зауважимо, російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі, мовиться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
У заяві зазначено, що діяльність цього флоту збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними речовинами, і сприяє фінансуванню війни Росії проти України. Лідери також наголосили, що ця практика підриває цілісність критичної підводної інфраструктури.
Країни НАТО мають намір вживати заходів для усунення загроз. У документі зазначається, що держави залишають за собою право діяти відповідно до міжнародного права щодо суден, які підозрюються в обході санкцій або створюють небезпеку для інфраструктури, навколишнього середовища та безпеки.
Для протидії таким суднам планується посилення нагляду, включаючи перевірку страхових даних, впровадження інструментів відстеження та розширення санкцій. Лідери закликали до тіснішої співпраці між ЄС та НАТО для розв’язання цієї проблеми.
У заяві наголошується на важливості спільних дій для захисту підводної інфраструктури, яка має критичне значення для регіону. Також йдеться про координацію та активізацію співпраці для забезпечення безпеки всього Альянсу.
- Частині тіньового російського нафтового флоту доведеться змінити прапор, під яким вони плавають, через санкції США та Великої Британії.
- Шість російських нафтових танкерів, які все ще перебувають на етапі будівництва на суднобудівному заводі “Звезда”, потрапили під санкції США, запроваджені минулого тижня.
- Російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі. Про це йдеться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
- Китай закриває ключові нафтові порти на сході країни для танкерів, що перебувають у санкційних списках США.
Після майже трирічної перерви південнокорейський k-pop гурт BTS повертається на сцену. За прогнозами, це призведе до економічного зростання у країні.
Японський мовник NHK з посиланням на власні джерела повідомив, що Північна Корея розглядає можливість відряджання робітників на завод з виробництва дронів у Росії.
Держдепартамент США оголосив про відновлення процесу видачі віз студентам-іноземцям, зазначивши, що відтепер всі заявники повинні будуть відкрити свої акаунти в соціальних мережах для їх перевірки урядом.
19 червня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду частково закрив розгляд справи п’ятого президента Петра Порошенка стосовно оскарження санкцій Ради нацбезпеки та оборони.
Іспанія виступить проти планів НАТО підвищити цільовий рівень витрат членів альянсу на оборону до 5% ВВП. Це може призвести до конфлікту з президентом США Дональдом Трампом, який хоче, щоб Європа витрачала більше на свою безпеку.