FT: В Європі планують підштовхнути Україну до територіальних поступок
Джерело: Financial Times
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
Під час зустрічі у Лондоні представники Великої Британії, Франції та Німеччини висловили занепокоєння позиції США щодо України та втратою терпіння Дональдом Трампом щодо переговорного процесу, повідомило поінформоване джерело.
За словами обізнаного з перебігом переговорів посадовця, “три країни намагаються знайти зону посадки для угоди, яка не змусить Україну порушувати всі свої червоні лінії, одначе, може передбачати певні поступки з боку Києва у питанні територій у кінцевому етапі переговорів”.
Президент Володимир Зеленський своєю чергою наголосив, що Україна завжди діятиме згідно з Конституцією.
Ми абсолютно впевнені, що наші партнери, особливо США, діятимуть відповідно до своїх рішень, — додав він, опублікувавши посилання на “Кримську декларацію” США 2018 року.
Водночас, попри зростання підтримки мирного врегулювання в українському суспільстві, згідно з опитуваннями, більшість виступає проти формального відступу територій на користь Росії.
Окрім того, європейські уряди зазначають, що визнання Криму за Росією “підірве міжнародний порядок, заснований на правилах”. Один з українських посадовців пояснив це так: “Якщо Америка визнає — це буде винагородою Росії за війну. І кожен агресор подумає: “О, я теж можу спробувати”. А Путін вирішить: “Так, я мав рацію. Війна — це добре”.
23 квітня президент США Дональд Трамп розкритикував Володимира Зеленського за заяву про те, що Київ “не визнає юридично окупацію Криму”. Очільник Білого дому вважає такі висловлювання “шкідливими” для мирних переговорів із Росією.
За кілька днів до перемовин ЗМІ почали повідомляти, що США запропонують Україні офіційно відмовитись від Криму на користь РФ, та залишити решту окупованих територій під фактичним керівництвом загарбників. Мовляв, це і повинні були обговорювати на зустрічі у Лондоні.
Та напередодні, 22 квітня, президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна не відмовиться від своїх земель. Саме це, повідомили джерела WP розгнівало Штати. Також Білому дому не подобається, що Україна спершу хоче обговорити повне припинення вогню, а тоді – решту питань.
Відтак держсекретар США Марко Рубіо в останній момент відклав візит до Лондона, а європейські дипломати скасували перемовини на високому рівні.
Одначе, у Лондоні все ж таки відбулася зустріч української делегації зі спеціальним представником президента США щодо України Кітом Келлогом. Глава Офісу президента Андрій Єрмак прокоментував результати зустрічі, наголосивши, що Україна захищатиме свої “принципові позиції за будь-яких обставин”.
Українська сторона наголосила на тому, що “негайне, повне та безумовне припинення вогню має стати першим кроком до початку переговорів про досягнення справедливого і тривалого миру”.
Українська делегація висловила сподівання, що це відповідає баченню президента США Дональда Трампа.
Згідно з деталями американського плану, які наводить Axios, Росія зберігає контроль над захопленими територіями Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей. Водночас, Запорізька атомна електростанція має перейти під контроль України — але з умовою, що її управлінням займуться США. Додатково Україна зобов’язується відмовитися від планів вступу до НАТО і укласти з США угоду про спільну розробку українських природних ресурсів. Крім того, Дональд Трамп готовий ініціювати зняття всіх санкцій, запроваджених проти Росії з 2014 року, з моменту анексії Криму.
Як повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела, Україна та її європейські партнери повністю не відкидають американський план, проте Київ та країни ЄС наполягають на тому, щоб першим кроком стало припинення вогню з боку Росії. Без цього, наголошують дипломати, неможливо обговорювати будь-які територіальні питання. Крім того, Україна та її союзники вимагають, щоб майбутня оборудка включала гарантії безпеки від західних країн. Ці заходи мають дозволити Києву зберегти боєздатну армію, оснащену та укомплектовану на рівні, необхідному для захисту національного суверенітету.
- Газета Wall Street Journal повідомила, що на зустрічі в Парижі 17 квітня США передали представникам України конфіденційний документ з “ідеями” закінчення війну.
- Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс заявив, що Штати зробили “дуже чітку пропозицію” і Україні, і Росії щодо мирної угоди. Тепер або сторони погодяться на неї, або США вийдуть з процесу припинення війни.
- Вашингтон погрожує зупинити участь у дипломатичних зусиллях щодо припинення війни РФ проти України. Причиною стало поглиблення розбіжностей між США та Україною щодо майбутнього окупованих Росією територій.
Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.
Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.
З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.
23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.