FT: Європа працює над планом перебрати на себе відповідальність США в НАТО

Джерело: Financial Times

Найбільші військові держави Європи, що входять до НАТО, розробляють плани щодо поступового взяття на себе більшої відповідальності за оборону континенту замість США.

За словами чотирьох джерел газети Financial Times, йдеться про пропозицію адміністрації  президента США Дональда Трампа передати частину оборонних обов’язків європейським державам протягом п’яти-десяти років. Це обговорюється через побоювання, що США можуть вийти з НАТО або послабити його, що спричинило б хаос в обороні Європи.

У цих обговореннях беруть участь Великобританія, Франція, Німеччина та країни Північної Європи. Їх мета — до саміту лідерів НАТО в червні розробити план, який передбачає збільшення витрат на оборону та нарощування військового потенціалу.

Такі кроки також дозволять США зосередитися на інших регіонах, зокрема Азії.

За оцінками посадовців, аби замінити більшість військових можливостей США, європейцям знадобиться від п’яти до десяти років посилених витрат.

“Збільшення витрат – це єдина можлива стратегія: розподіл тягаря та зменшення залежності від США. Ми розпочали ці переговори, але завдання настільки масштабне, що багато хто відчуває себе перевантаженим”, – сказав один із посадовців.

Попри заяви американських дипломатів, що Трамп залишається відданим членству в НАТО та його п’ятій статті про колективну оборону, у Європі побоюються, що Білий дім може швидко скоротити розміщення військ чи техніки або зменшити участь у спільних завданнях НАТО.

“Вам потрібно домовитися з американцями, і неясно, чи захочуть вони це зробити. Чи можете ви взагалі довіряти їм, що вони його дотримаються?”, – зазначив ще один із посадовців.

Співрозмовники вказали також на постійні і регулярні дискусії, які ведуть Франція і Велика Британія щодо створення “коаліції рішучих” як на індикатор напрямку руху.

На запитання, що означає європейська опора в НАТО і чи можлива вона, один із посадовців відповів:

“Ми бачимо, як це відбувається. Ми бачимо це прямо зараз: Велика Британія і Франція беруть на себе ініціативу [щодо сил запевнення для України] без участі американців”.

  • 13 березня президент США Дональд Трамп несподівано змінив тон стосовно НАТО, заявивши, що альянс “активізується” та виконує свої фінансові зобов’язання. Виступаючи на спільній пресконференції з Генсеком Альянсу Марком Рютте, американський президент також похвалив його за “справді хорошу роботу”.

У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.

У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.

Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.

3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.