Адміністрація Трампа розглядає можливість відмовитися від командування силами НАТО в Європі

Джерело: NBC News

Адміністрація президента США Дональда Трампа в межах кампанії зі скорочення витрат Пентагону розглядає варіант відмови від командування силами НАТО в Європі.

Зазначається, що майже 75 років військовими операціями НАТО в Європі керував чотиризірковий генерал США. Ця традиція бере початок ще з часів Другої світової війни, коли командування очолював майбутній президент США Дуайт Ейзенхауер.

За словами двох представників оборонного відомства, адміністрація Трампа розглядає можливість змінити це. У США планують відмовитися від посади верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (SACEUR) у межах масштабної реструктуризації бойових командувань і штабів Пентагону.

“Відмова Сполучених Штатів від ролі верховного головнокомандувача НАТО буде сприйнята в Європі як значний сигнал про вихід з альянсу.
Це було би політичною помилкою епічного масштабу, і як тільки ми відмовимося від нього, вони вже не повернуть його назад. Ми втратили би величезний вплив в НАТО, і це було б правильно розцінено як, можливо, перший крок до повного виходу з Альянсу”, – написав в електронному листі адмірал у відставці Джеймс Ставрідіс, що служив на посаді SACEUR і очолював Європейське командування з 2009 по 2013 рік.

Плани США відмовитися від багаторічного лідерства в SACEUR виникли на фоні неодноразових заяв президента Трампа та міністра оборони Піта Гегсета, які підкреслювали, що європейські партнери повинні взяти на себе більшу відповідальність за захист Європи. Якщо США дійсно відмовляться від SACEUR, країни НАТО повинні будуть вирішити між собою, яка з них висуне кандидатуру на посаду командувача.

Трамп неодноразово критикував членів НАТО за невиконання встановлених Альянсом цілей щодо витрат на оборону, зокрема за те, що країни не досягли запланованого рівня витрат на рівні певного відсотка від ВВП. Він також розглядає можливість серйозних змін у політиці, згідно з якими США можуть відмовитися від одного з основних принципів альянсу — колективної безпеки — і не захищати країну-члена НАТО від агресії, якщо вона не досягла необхідного рівня витрат на оборону.

  • 13 березня президент США Дональд Трамп несподівано змінив тон стосовно НАТО, заявивши, що альянс “активізується” та виконує свої фінансові зобов’язання. Виступаючи на спільній пресконференції з Генсеком Альянсу Марком Рютте, американський президент також похвалив його за “справді хорошу роботу”.
  • США відмовляються стати співавтором проєкту резолюції ООН з нагоди роковин вторгнення РФ в Україну.
  • США виступили проти згадки Росії як агресора у заяві G7 до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну.

У квітні розпочалася нова освітня програма UK-Ukraine School Partnerships, яка об’єднує українські та британські школи в довготривалі партнерства навколо теми “Радощі читання”. Мета — сприяти міжкультурному діалогу, удосконаленню мовних і комунікаційних навичок, а також розвитку співпраці між учнями та вчителями обох країн.

Один із засуджених за вбивство бахмутського активіста Артема Мирошниченка самовільно залишив військову частину, до якої його направили після умовно-дострокового звільнення з місць позбавлення волі внаслідок підписання контракту із ЗСУ, повідомив брат загиблого, Сергій Мирошниченко.

Адміністрація Дональда Трампа не пропонує “розумних ідей” для завершення війни проти України через сформований “антиросійський настрій” на Заході, заявив помічник глави Росії Юрій Ушаков.

20 квітня президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Україна та РФ вже наступного тижня “укладуть угоду”. 

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 20 квітня. Так, з початку доби відбулося 86 бойових зіткнень. Ворог застосував 704 дрони-камікадзе та здійснив 1519 обстрілів населених пунктів та позицій наших військ.