FT: Звільнення Найєма підриває довіру Заходу до Зеленського

Джерело: Financial Times

Звільнення голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма є останнім у серії кадрових змін у Києві, які похитнули довіру західних партнерів до уряду президента Володимира Зеленського та роздратували деяких українських посадовців.

Незрозуміла ситуація з Найємом, і відсутність міністра інфраструктури, швидше за все, викличуть запитання щодо здатності та зобов’язань Києва захистити свою критичну інфраструктуру, оскільки російські війська продовжують завдавати ударів по українських електростанціях і здійснюють наступ на сході країни. 10 червня разом із Найємом пішли у відставку двоє посадовців агентства, відповідальних за антикорупційну політику та закупівлі.

Шестеро українських і західних посадовців розповіли FT, що низка звільнень, відставок і перестановок в уряді під керівництвом Зеленського в минулі місяці викликала напругу між Києвом і західними партнерами, котрі фінансують оборону і реконструкцію України.

Усі вони повідомили FT, що попередили Зеленського та його уряд про те, що вважають ці кроки руйнівними та незрозумілими.

США та інші західні партнери хочуть нормальних, передбачуваних відносин зі своїми українськими колегами, — зазначив один стурбований український урядовець на умовах анонімності. — Зараз вони втрачають довіру до уряду України через незрозумілі їм кадрові рішення.

Крім Мустафи Найєма, в першу чергу мовиться про відставку віцепрем’єра з відновлення, міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова, за звільнення якого на початку травня проголосувала Верховна Рада. За словами шести українських і західних посадовців, усунення Кубракова викликало негативну реакцію з боку найбільших західних прихильників України у приватному та публічному порядку.

Усе це надсилає партнерам України сигнал, що відновлення більше не є пріоритетом, заявив FT виконавчий директор київського Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Дипломати з країн G7, а також нинішні члени українського уряду описали розчарування через те, що вони назвали внутрішнім розбратом і дисфункцією, які мучать адміністрацію та уряд Зеленського в критичний момент війни.

Глава українського Агентства відновлення Мустафа Найєм подав у відставку у день початку конференції з відновлення України у Берліні. Своє рішення він обґрунтував суперечками з урядом. Зокрема він вказав на скасування бюджету на проєкти з відновлення та утримання доріг, зазначивши, що відсутність коштів на утримання інфраструктури неминуче позначиться насамперед на стані доріг оборонного значення і, як наслідок, на всій військовій логістиці.

Очікується, що Зеленський візьме участь у конференції під час перебування в Берліні, щоб виступити з промовою у німецькому парламенті.

Своєю чергою, експерти кажуть, що відсутність посадовця, котрий відповідає за відбудову України, навряд чи сподобається іноземним партнерам на заході, присвяченому відбудові країни.

Раніше ми писали, що між Києвом та західними прихильниками, зокрема й Сполученими Штатами, виникають гострі суперечки щодо майбутнього захисту України від повномасштабного вторгнення Росії. Українські лідери все частіше скаржаться на те, що Вашингтон обмежує здатність відповідати на напади Росії, оскільки політики США змушують їх робити більше для боротьби з корупцією навіть на тлі загострення бойових дій. Тоді як європейські та американські офіційні особи сперечаються щодо стратегії перелому ситуації на полі бою.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

Директор ЦРУ Вільямс Бернс розповів про перспективу спалаху ядерної війни на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Португалія активно лобіює приєднання України до Європейського Союзу і хоче, щоб блок почав готуватися до можливого вступу.