«Гарантії безпеки без членства в НАТО не дадуть Україні сталого миру»: Порошенко про вступ України до Альянсу

Джерело: Петро Порошенко в етері телемарафону “Наблизити НАТО”.

П’ятий президент України та лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко заявив, що гарантії безпеки не можуть замінити повноцінне членство в НАТО.

За словами п’ятого президента, гарантії безпеки без членства в НАТО не дадуть Україні сталого миру. Він зауважив, що у підсумковому документі Вільнюського саміту є лише декларація про наміри, і необхідно зробити все, щоб за рік до наступного саміту НАТО виконати критерії членства, а не витрачати цей час на дискусії про гарантії.

“Гарантії – важливі. Але в жодному разі вони не можуть підмінити повномасштабне членство в НАТО. Гарантії повинні мати три речі. Перше: вони мають бути юридично обов’язкові. Із санкціями, якщо вони не виконуються. Поки що про це не йдеться. Друга позиція. Вони повинні мати чіткий перелік засобів і заходів, які будуть здійсненні. Там поки що написано лише “ми проведемо негайні консультації”. І третя позиція. Гарантії мають бути складовою частиною нашого членства”, – зазначив Петро Порошенко.

На його думку, гарантії можуть бути прийнятні лише за зразком Фінляндії або Швеції – коли вони діють до моменту членства в НАТО.

“От ми через рік вступаємо, цей рік діють гарантії. Якщо нашу увагу відвернуть від членства переговорами про гарантії, це – поразка України”, – наголосив Порошенко.

Крім того, під час телемарафону “Наблизити НАТО” Петро Порошенко сказав, що скасування ПДЧ (Плану дій щодо членства в НАТО) і відсутність запрошення для України в НАТО означає – для союзників наша держава поки не готова стати учасницею Альянсу.

Він також зауважив, що скасування ПДЧ за умови відсутності запрошення – це скоріше поганий сигнал, бо ПДЧ містить не лише зобов’язання України, а й зобов’язання НАТО.

“Нема чим пишатися щодо того, що прибрали ПДЧ. Якби його прибрали так, як його прибрали для Фінляндії і Швеції, все зрозуміло. Ми констатуємо, що країна готова, і чекаємо консенсусного рішення – ратифікації приєднання країн”, – пояснив п’ятий президент України.

А також зауважив, що стосовно України, то ситуація інша. Адже ПДЧ – означає не лише зобов’язання України, але й зобов’язання партнерів.

“Це означає: якщо ми виконали – партнери зобов’язані прийняти. Нема ПДЧ, але й нема зобов’язань нас прийняти”, – пояснив Порошенко.

Також Порошенко закликав не допустити альтернативи членству в НАТО. На його думку, альтернативні процеси, якими можуть замінити членство в НАТО, небезпечні для України.

Відтак, п’ятий президент України назвав три безпекові сценарії, з яких лише приєднання України до Альянсу дасть реальні гарантії безпеки.

Перший сценарій я вважаю єдино можливим для України – це гарантії перед вступом, які діють виключно до вступу і є юридично зобов’язаними. І повномасштабне членство України  в НАТО в найкоротший термін, який є складовою частиною мирного плану”, – пояснив Порошенко.

Друге – умовно кажучи, ізраїльські гарантії. Що передбачають ізраїльські гарантії? Постачання зброї воюючій країні – ми і так її маємо. Передачу розвідданих і технологій – ми й так їх маємо. І політична підтримка у світі – ми й так її маємо. Але це означає війна без кінця, бо Ізраїль протистоїть маленькому Сектору Газа і слабким диктаторським арабським режимам. Проти нас воює друга ядерна держава світу, я не кажу друга армія світу, але друга ядерна держава за кількістю боєголовок, це об’єктивно. І гарантії такого роду не працюють”, – зазначив Порошенко.

І третя позиція – якщо ми будемо звинувачувати наших партнерів й наших союзників, якщо наступить втома від України, вони відвернуться від нас, то це третій варіант – варіант Афганістану. Ми все одно не здамося, але це величезна загроза існуванню нації і країни. Саме тому зараз НАТО для нас важливіше за будь-що”, – наголосив Порошенко.

16 листопада глава США Джо Байден планує провести зустріч з лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час глобального саміту у Перу. Це стане для Байдена останньою можливістю кинути виклик китайському президенту безпосередньо щодо хакерських атак, погроз проти Тайваню, порушень прав людини та підтримки вторгнення Росії в Україну.

Проживання на окупованій території нерідко змушує людей робити складний вибір на користь отримання російського паспорта….

СБУ повідомила про підозру Лі Вон Чолю (також відомого під псевдонімом Герман Прокопів), громадянину України корейського походження, який у 2014 році вивісив російський прапор над Луганською ОДА та брав участь у захопленні будівлі.

Російська армія вранці четверга, 14 листопада, атакувала Слов’янськ на Донеччині. Під обстріл потрапив екіпаж патрульних.

Жертви сексуального насильства в умовах війни отримали понад 300 виплат проміжних репарацій, про це повідомила урядова уповноважена з питань гендерної політики, голова наглядової ради пілотного проєкту Катерина Левченко.