Генсек ООН повинен долучитися до забезпечення стабільної роботи «зернового коридору» – Зеленський

Джерело: пресслужба Офісу президента

На думку президента України Володимира Зеленського, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш має долучитися до забезпечення стабільної роботи “зернового коридору”.

“На засіданні у межах саміту НАТО у Вільнюсі питання зернової угоди підіймав президент Ердоган, який говорив про те, що є ризики”, – зазначив глава держави.

Зеленський переконаний, що генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу також необхідно приєднатися до співпраці у контексті питання “зернового коридору”, “тому, що вони мали відповідні домовленості з російською стороною”.

Очільник держави наголосив, що Україна, зі свого боку, нічого не порушувала, нічого не блокувала.

“Ми не домовлялись з Росією. Ми домовляли з ООН і з Туреччиною. А ООН і Туреччина домовлялись з Росією”, – пояснив Зеленський.

При цьому він підкреслив, що “зерновий коридор” дуже потрібний і повинен й надалі працювати.

Водночас Зеленський не виключив, що після висловлених на саміті гарантій безпеки будуть зриви з боку російської сторони тих чи інших важливих гуманітарних проєктів.

“Росія завжди так реагує, не дотримується слова і постійно хоче блокувати ті чи інші гуманітарні коридори для того, щоб створити нову кризу”, – резюмував президент.

Згодом стало відомо, що Гутерреш запропонував президенту РФ Володимиру Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT, повідомили джерела Reuters.

ДОВІДКОВО. Україна та Росія є основними світовими постачальниками пшениці, ячменю, соняшникової олії та інших харчових продуктів, від яких залежать країни, що розвиваються. Росія також є основним постачальником аміаку, основного інгредієнта добрив.

Росія постала перед труднощами в організації доставки, страхування та банківських операцій через санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європейським Союзом після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

  • 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
  • Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
  • 7 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі. Сторони зокрема обговорили продовження “зернової угоди”.

Станом на 22:00 п’ятниці, 8 листопада, від початку доби на фронті відбулося 164 бойових зіткнення.

Протягом дня, 8 листопада, російські війська здійснили 57 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області, внаслідок чого поранення дістали вісім людей. 

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан спрогнозував, що Дональд Трамп припинить підтримку України під час свого другого президентського терміну.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз може розглянути можливість заміни російського імпорту скрапленого природного газу (СПГ) американським.

Адміністрація президента США Джо Байдена дозволила американським оборонним підрядникам працювати в Україні для обслуговування та ремонту озброєння, наданого Пентагоном, про що Reuters повідомили офіційні особи США.