Глава MI6 назвав Китай «абсолютним співучасником» вторгнення Росії в Україну
Джерело: Politico.
Глава Секретної розвідувальної служби Великої Британії (MI6) Річард Мур заявив, що Китай та його глава Сі Цзіньпінь є “абсолютними співучасниками” російського вторгнення в Україну. Він попередив, що Пекін закладає “пастки даних” для інших країн в угодах, що укладаються у будь-яких сферах.
За його словами, країни мають бити на сполох, якщо в угодах з Китаєм буде присутній пункт про необхідність доступу до будь-яких наборів даних. Він наголосив, що ці пастки підвищують вразливість країн і розмивають суверенітет держав.
“Це саме та умова в будь-якій угоді, через яку слід бити на сполох”, – сказав Мур.
Глава служби прямо звинуватив Китай у причетності до вторгнення в Україну, згадавши, що “китайці дуже чітко підтримали росіян” дипломатичним шляхом на початку повномасштабної війни.
“Китай і його комуністичний правитель Сі Цзіньпін є “абсолютними співучасниками” вторгнення Росії в Україну”, – заявив глава Секретної розвідувальної служби.
Під час ключових голосувань в ООН Пекін вирішив утриматися, повторював російські наративи, “особливо в таких місцях, як Африка та Латинська Америка, звинувачуючи НАТО і все таке інше”. Він згадав мирний план” для України, який назвав “широко дискредитованим”.
“Як я знаю, багатьом росіянам видається глибоко незручним те, що баланс сил між ними (Росією та Китаєм, – ред.) змінився. Дуже важко дивитися на них і не визнавати, що один зараз дуже підвладний іншому”, – додав Мур.
Щодо доступу до даних, глава MI6 навів ситуацію, коли під час пандемії COVID-19 у Пекіні вимагали від країн ділитися даними про вакцинацію як умову отримання китайських вакцин. За його словами, доступ країни до величезного набору даних і практика незаконного “накопичення” даних з-за кордону дають Китаю певні переваги у розробці штучного інтелекту.
Він наголосив, що MI6 “разом з союзниками має намір виграти перегони за освоєння етичного і безпечного використання штучного інтелекту”. MI6 бачать небезпеку у тому, що Пекін нині втрачає політичний нейтралітет, підтримуючи корумповані або сумнівні режими.
“Пекін відмовився від обережності й стає все більш агресивним за кордоном, посилюючи репресії всередині країни. Пекін підтримує кілька сумнівних і корумпованих авторитарних режимів по всьому світу, таких як Іран і М’янма”, – підкреслив Мур.
- 16 липня флотилія ВМС Китаю приєдналася до російських військово-морських і повітряних сил у Японському морі під час навчань, спрямованих на “захист безпеки стратегічних водних шляхів”.
- Уряд Німеччини зазначив, що Китай не заслуговує довіри у захисті територіальної цілісності України через підтримку російських наративів.
Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.
У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.
Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.
Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.
Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.