Глава невизнаного Придністров’я закликав до готовності своїх військ
Джерело: Reuters
Лідер проросійського сепаратистського Придністров’я закликав оборонні та розвідувальні установи підтримувати “високий рівень військової готовності” та проводити з цією метою регулярні навчання.
Невизнане Придністров’я відкололося від Молдови перед розпадом СРСР у 1991 році та вело коротку війну проти нової незалежної держави, однієї з найбідніших країн Європи, що географічно розташовується між Україною та Румунією.
Понад три десятиліття клаптик землі залишався на східній околиці Молдови без потрясінь – 2000 російських так званих “миротворців” досі залишаються у регіоні.
Одначе, напруга зростає після того, як уряд Молдови запровадив мито на імпорт та експорт у новому році, що є частиною прагнення країни приєднатися до Європейського Союзу. Регіон, який залежить від допомоги Москви, заявив, що мита шкодять його бізнесу, а так званий президент ПМР Вадим Красносельський назвав це “середньовічним збором”.
Міністерству державної безпеки і міністерству оборони доручено регулярно проводити навчання і посилювати охорону державних кордонів за допомогою сучасних технічних засобів, — заявив Красносельський.
Ключовим інституціям наказано “дедалі активніше” протидіяти “військовим загрозам і терористичній та екстремістській діяльності”.
Це на сьогодні, прямо зараз, — сказав Красносельський. – І це стосується не лише міноборони, а й МВС, органів державної безпеки.
Проєвропейська президентка Молдови Майя Санду засудила повномасштабне вторгнення Росії в Україну та стверджувала, що Москва планувала її усунути з посади.
Своєю чергою Придністров’я заявило про “змову України з метою вбивства лідерів ПМР” і звинуватило Молдову в підготовці українських бійців.
Минулого тижня молдавський високопосадовець заявив, що останній раунд нечастих переговорів з Придністров’ям, зосереджених на нових митах, виявився “складним”.
Зауважимо, начальник генштабу бельгійської армії адмірал Мішель Хофман попередив про війну з Росією. Наголосивши, що цілями Кремля можуть стати країни Балтії та Молдова.
- Так зване міністерство державної безпеки невизнаного Придністров’я 10 січня повідомило про нібито стріляну на кордоні з Україною. Натомість Державна прикордонна служба України назвала повідомлення “провокативним”.
- Молдова може вступити до Євросоюзу без тимчасово окупованого Росією Придністров’я. Водночас в ЄС сподіваються, що цього можна буде уникнути.
- Депутат від правлячої молдовської партії “Дія та солідарність” (PAS) Дойна Герман заявила, що до кінця 2024 року Молдова планує припинити участь майже у всіх договорах, укладених в рамках Співдружності Незалежних Держав (СНД). Вона додала, що країна вже на фінальному етапі цього процесу, попри деякі невирішені питання.
- 17 грудня 2023 року армія Молдови розпочала військові навчання поблизу Придністровського регіону країни.
Уряд Японії представив нову енергетичну політику, що передбачає досягнення 50% частки відновлюваних джерел енергії до 2040 року та максимальне використання ядерної енергії.
Міноборони спільно з українським виробником розпочали тестування пункту управління підрозділами, оснащені безпілотниками.
На Балканах сильні снігопади і вітер спричинили порушення транспортного сполучення та електропостачання в кількох країнах.
В Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявили, що 26 грудня ізраїльська авіація завдала ударів по Сані — столиці Ємену.
Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин повідомив, що вчена рада Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Шевченка проголосувала за звільнення професора Микити Василенка.