Глава угорського МЗС звинуватив ЄС у зупинці транзиту російської нафти
Джерело: Петер Сіярто/Фейсбук
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Єврокомісія відповідальна за зупинку транзиту російської нафти, мовляв, аби “шантажувати дві країни, які відмовилися від постачання озброєння”.
Сіярто поскаржився, що минуло більше як тиждень, як ініціювали акцію Єврокомісії проти України щодо заборони постачань нафти. Однак, за його словами, Єврокомісія нічого не зробила.
Брюссель мовчить, попри загрозу енергетичній безпеці двох країн-членів ЄС, попри кришталево чітке порушення Угоди про асоціацію ЄС, – бідкається міністр.
За його словами є два варіанти:
- “Єврокомісія настільки слабка, що не здатна відстояти фундаментальні інтереси двох держав-членів проти одного кандидата”.
- “Все придумали не в Києві, а в Брюсселі, навіть не український уряд, а Єврокомісія хотіла шантажувати дві країни, які підтримують мир, які відмовилися від доставки зброї”.
Він закликав Урсулу фон дер Ляєн “негайно зізнатися чи саме Брюссель просив Київ заборонити транспортування”, або пояснити, чому Єврокомісія не вжила заходів.
Зауважимо, Угорщина та Словаччина, які отримали звільнення від загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після вторгнення Росії в Україну, звернулися до Єврокомісії з проханням закликати Київ зняти санкції з “Лукойлу”. Київ нещодавно ухвалив рішення припинити транзит продукції “Лукойлу” трубопроводом “Дружба”, що може скоротити постачання нафти в ці країни.
Валдіс Домбровскіс, комісар ЄС з торгівлі, заявив, що Брюсселю потрібен час для збору доказів та оцінки правової ситуації. На зустрічі торгових представників держав-членів ЄС 11 країн підтримали цей підхід, жодна з них не стала на бік Угорщини та Словаччини.
Глава канцелярії угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана, Ґерґелі Гуляш, заявив, що Україна шантажує Угорщину та Словаччину, блокуючи постачання нафти російської компанії “Лукойл”, і ставить Угорщину у “безвихідну ситуацію”.
Довідка. Україна ввела санкції проти “Лукойлу” ще у 2018 році, які включали заборону на виведення капіталів, обмеження торгових операцій та заборону на участь у приватизації. У червні цього року обмеження розширили, включаючи транзит.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зателефонував главі українського уряду Денису Шмигалю зі скаргами на санкції проти РФ, через які його країна припинила отримувати нафту.
- Словаччина пригрозила Україні запровадити “взаємні заходи” через припинення транзиту нафти російської компанії “Лукойл”. Президент Словаччини Пітер Пеллегріні та міністр оборони Роберт Калиняк висловили незадоволення рішенням України.
- Угорщина та Словаччина звернулися до Єврокомісії з проханням закликати Київ зняти санкції з “Лукойлу”. В ЄС відмовили.
Президент України Володимир Зеленський підписав указ, який впроваджує рішення РНБО про позбавлення державних нагород зрадників України. У перший список потрапили 34 особи, серед яких колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ та Генпрокуратури, прокурори, артисти та російські політичні, релігійні й культурні діячі.
Росія не змогла виконати завдання уряду щодо імпортозаміщення медичного обладнання.
З березня 2024 року Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів (56 тисяч тонн) нафти, що було зафіксовано за допомогою супутникових знімків, аналіз яких провів британський центр Open Source Centre.
Американський мільярдер і фінансист Стівен Лінч звернувся до уряду США з проханням надати йому ліцензію для участі в торгах за газопровід “Північний потік-2”, оцінений в 11 мільярдів доларів.
Служба безпеки затримала у Миколаєві працівника обласного теплоенерго, який був коригувальником ударів РФ по місту.