Грузія бере приклад з режиму Путіна – Politico
Джерело: Politico з посиланням на звіт Форуму громадянського суспільства Східного партнерства
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну розділило східну Європу. Деякі країни наблизились до Євросоюзу, тоді як інші, зокрема Грузія, обирають російський шлях до авторитаризму.
У звіті Форуму громадянського суспільства Східного партнерства зазначається, що російсько-українська війна посилила відносини між деякими східними країнами та ЄС у сферах енергетики, торгівлі та транспорту. Але в той час, як державне управління зросло в Україні та Молдові, у “політично поляризованій Грузії” ситуація має тенденцію до зниження.
“Диктатури чи автократичні режими вчаться один у одного. І я думаю, що в деяких країнах ми бачимо певний процес навчання. Ми також бачили це в Грузії”, – сказала Олександра Сабо з партнерства.
У березні 2023 року Грузія спробувала запровадити закон про іноземних агентів у стилі президента РФ Володимира Путіна, що призвело до великих внутрішніх протестів.
“Закон був ніби копі-пастом з Росії, з деякими … місцевими елементами — але схожість була очевидною”, — сказала Сабо.
Грузія також пережила падіння демократії, ефективного врядування та зближення політики, що відображає політичну поляризацію в країні, виявив Індекс Східного партнерства 2023.
“Загалом у кожній сфері спостерігалося зниження, попри те, що ЄС нагородив її статусом кандидата”, — пояснила Сабо.
Україна, Молдова та Грузія подали заявки на членство в ЄС після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Але тепер тріо стало менш відокремленим утворенням, а межі між політикою сусідства ЄС і політикою розширення ЄС розмиті, мовиться в звіті.
У той час як Грузія повільно віддаляється, Україна та Молдова неухильно здійснюють системні зміни, яких Брюссель очікує від них, щоб рухатися шляхом вступу.
ЄС зробив наступний крок з Україною та Молдовою, погодившись розпочати переговори про вступ після саміту європейських лідерів у грудні. Грузія поки що отримала лише статус кандидата.
- У суботу, 13 січня, в столиці Грузії Тбілісі пройшла велика акція протесту з вимогою суворого покарання жінки, звинуваченої в спотворенні релігійної ікони із зображенням радянського диктатора Йосипа Сталіна.
93-річний американець та ветеран армії США Вітаутас Пачкаускас підтримує Україну і з початку війни вже 130 разів виходив на проукраїнські акції.
Лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко привіз в Миколаїв партію обладнання для моніторингового центру “Ай-Петрі СВ”, однак “за вказівкою згори” його не впустили на обʼєкт.
Верховний суд Бразилії оголосив, що юристи платформи X не сплатили штрафи належному банку. Штрафи, які юристи X стверджують, що були сплачені, є єдиним невиконаним заходом для поновлення роботи компанії в Бразилії.
Речниця теруправління ДБР у Хмельницькому Катерина Герасімук розповіла, що ДБР вивчає список “ухилянтів”, який знайшли під час обшуків у кабінеті керівниці Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяни Крупи.
Станом на 16:00 суботи, 5 жовтня, від початку доби по всій лінії фронту зафіксували 67 бойових зіткнень. Найгарячішим залишається Покровський напрямок.