«Грузія утримує Саакашвілі в гнітючих і принизливих умовах», – Рада Європи

Джерело: ВВС

Європейський комітет із запобігання тортурам вважає, що влада Грузії утримує колишнього президента країни Михеїла Саакашвілі в “гнітючих і принизливих” умовах, які перешкоджають його одужанню.

Зокрема члени Європейського комітету з питань запобігання катуванням і нелюдському чи принизливому поводженню (КЗК) підготували доповідь після візиту до клініки “Вівамеді” в Тбілісі в березні 2023 року.

Експерти постановили, що умови утримання в клініці загалом “адекватні”. Майже у всіх кімнатах є великі вікна, але у палаті Саакашвілі встановлені вікна з матовим склом, які ледь відчиняються. Утім, як вказано в доповіді, пізніше грузинська влада повідомила КЗК, що матове скло прибрали.

Загалом основні претензії європейських експертів пов’язані з тим, що міркування безпеки в лікарні, за їхнім висновком, переважали над медичними. Атмосферу на поверсі, де перебуває Саакашвілі, назвали “репресивною”: там усюди, крім туалету і душу, камери спостереження.

“Усередині його приміщень (дві кімнати) встановлено три камери відеоспостереження. Одна з них постійно знімала його в ліжку. Це не тільки порушувало право на недоторканність приватного життя пацієнта, а й є неповагою до людської гідності”, – йдеться у доповіді.

Окрім того, КЗК вважає “кричущим порушенням” лікарської таємниці численні заяви в ЗМІ щодо стану здоров’я Саакашвілі, які без згоди пацієнта робили співробітники клініки та представники влади.

“Комбінація таких чинників, як багатомісячне утримання в одиночному ув’язненні, позбавлення можливості робити фізичні вправи на свіжому повітрі та постійне відеоспостереження, створює гнітючу та принизливу ситуацію, яка не сприяє поліпшенню стану його здоров’я”, – йдеться у доповіді.

Своєю чергою, в Тбілісі відкинули ці звинувачення. Мін’юст країни в офіційному листі КЗК наголосив, що до Саакашвілі щодня приходять відвідувачі, а від прогулянок на свіжому повітрі він нібито відмовляється сам.

Щодо постійного відеоспостереження за Саакашвілі влада заявила, що воно ведеться відповідно до законодавства, а камери потрібні для безпеки самого ж ув’язненого. А про стан Саакашвілі говорили лише у відповідь на звинувачення в жорстокому поводженні з колишнім президентом і появу інформації про погіршення його здоров’я.

У Міндовкіллі повідомили, що Україна отримала шанс не просто відновити інфраструктуру після війни, а й зробити економіку дружньою до довкілля, відкритою для інновацій і рівною для всіх громадян. Одним із ключових інструментів такого переходу може стати розвиток “зелених” робочих місць.

Президент США Дональд Трамп заявив, що не досяг жодного прогресу у переговорах про припинення вогню в Україні під час телефонної розмови з главою Росії Володимиром Путіним 3 липня.

У переговорах про членство в ЄС країни-кандидати впорядковують законодавчі зміни за “кластерами” – тематичними блоками європейського права, які охоплюють ключові сфери політики. Україна має пройти шість таких кластерів, гармонізувавши своє законодавство з нормами ЄС.

Німеччина опрацьовує можливість постачання Україні додаткових систем протиповітряної оборони. Мова про закупівлю ЗРК Patriot у США.

3 липня МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку з черговими недружніми заявами угорської сторони.