Хто виконуватиме функції центральної МСЕК: відповідь від МОЗ України

Джерело: МОЗ України

Функції Центральної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) відтепер виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України в Дніпрі. Рішення ухвалили під час засідання уряду з метою протидії корупційним правопорушенням у діяльності МСЕК та оптимізації процесу на центральному рівні.

Відповідно до нових змін у Положенні про медико-соціальну експертизу, МОЗ отримало право покладати обов’язки Центральної МСЕК на підприємства, установи або організації, що належать до сфери управління міністерства та мають ліцензію на медичну діяльність. У 2024 році в Інституті у місті Дніпро була створена матеріально-технічна база, яка дозволяє ефективно здійснювати функції Центральної МСЕК, зокрема розглядати оскарження та проводити перевірки обґрунтованості рішень регіональних МСЕК.

У межах заходів уряду щодо боротьби з корупцією в системі МСЕК було затверджено план, який включає:

  • створення робочої групи для перегляду рішень МСЕК, зокрема щодо посадовців;
  • розробку плану цифровізації всіх етапів експертизи за участю МОЗ і Мінцифри;
  • проведення швидкого аудиту пенсійних виплат по інвалідності прокурорам та посадовцям за участю Пенсійного фонду, ДБР, Нацполіції та СБУ;
  • підготовку законопроєктів МОЗ та Мінсоцполітики щодо комплексної реформи МСЕК.

Система МСЕК України охоплює заклади центрального та регіонального рівнів. Регіональні МСЕК, яких налічується 328 (включаючи обласні бюро та центрально-міські й міжрайонні комісії), знаходяться у підпорядкуванні обласних рад. Їх керівники призначаються обласною радою.

Процедура оскарження рішень МСЕК залишилася незмінною. У разі незгоди з рішенням МСЕК, заявник може звернутися до комісії вищого рівня або суду. Якщо звернення передано до Центральної МСЕК, воно буде спрямоване до Українського державного НДІ медико-соціальних проблем інвалідності в Дніпрі, де зберігатиметься черговість розгляду.

Що передувало?

Від початку жовтня правоохоронні органи здійснюють перевірки МСЕК у межах розслідування схем ухиляння від мобілізації. У межах перевірок у керівників МСЕК виявляли буквально мільйони гривень необґрунтованих доходів.

До прикладу, у керівниці Хмельницького обласного МСЕК під час обшуку виявили понад 2 мільйони доларів, 300 тисяч євро та понад 5 мільйонів гривень готівкою. В очільниці Миколаївської МСЕК правоохоронці виявили понад 450 тисяч доларів готівкою.

Ці випадки змусили центральну владу країни зібрати засідання РНБО, де ухвалили рішення про ліквідацію МСЕК. Також на тлі скандалу з МСЕК подав у відставку генеральний прокурор України Андрій Костін.

Але у Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомили, що конфіскувати статки очільників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) неможливо.

Фінляндія почала засекречувати інформацію про експорт своєї зброї.

Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи після ракетного удару, завданого Росією по Харкову. Внаслідок обстрілу загинула одна людина та постраждали 114.

16 квітня ультраправий депутат Європейського парламенту і кандидат у президенти Польщі Гжегож Браун увірвався до лікарні та погрожував арештом лікарці, яка провела жінці законний аборт.

У Великій Британії на аукціоні Henry Aldridge and Son виставляють жіночий кишеньковий годинник, який колись належав данцю Гансу Крістенсену Гіварду, пасажиру “Титаніка”, що загинув у катастрофі.

У Києві 18 квітня правоохоронці затримали двох 17-річних підлітків, які побили військовослужбовця у гідропарку.