Індія переслідує лавреатку Букера за антиколоніальний виступ 14-річної давності

Джерело: BBC

Через 14 років після першої скарги уряд Делі надав дозвіл на переслідування лавреатки Букерівської премії, екофеміністки та антиімперіалістки Арундаті Рой.

Як розповіли у виданні, письменниця, яка бореться за свободу слова в Індії, опинилася на лаві підсудних через коментарі щодо Кашміру, спірного регіону між двома ядерними державами – Індією та Пакистаном.

“Кашмір ніколи не був невід’ємною частиною Індії. Це історичний факт. Навіть індійський уряд визнав це”, – сказала вона на одноденній конференції в Делі, організованій Комітетом за звільнення політичних в’язнів у жовтні 2010 року.

У той час Кашмір, який перебуває під управлінням Індії, був охоплений заворушеннями, які місцеві жителі назвали “жорстоким повстанням проти держави”. Заява письменниці прозвучала після загибелі десятків протестувальників під час демонстрацій за свободу, що спалахнули на початку того ж року. Після цього критики поставили під сумнів її лояльність до Індії, а уряд звинуватив жінку у підбурюванні заколоту. Тоді під будинком Рой збиралися протести.

Згодом вона відстояла свою позицію та довела свободу слова в Індії, проте одразу після третього переобрання прем’єр-міністра Нарендра Моді на посаду її знову звинуватили у заколоті.

Верховний суд Індії у 2022 році зупинив дію закону “колоніальної епохи” про підбурювання, за яким часто засуджували активістів та журналістів. Утім, як зазначається, його можна обійти через закон про запобігання протиправній діяльності (UAPA). Уряд прем’єр-міністра Моді не вперше звинувачують у зловживанні ним.

Головний позивач проти Арундаті Рой з 2010 року, Сушил Пандіт, відмовився спекулювати на темі поновлення обвинувачень.

“Ті, хто сидів над цими справами і вирішив діяти зараз, повинні пояснити свої дії тепер. Має бути проведене розслідування, чому це було відкладено, і за цим має послідувати відповідальність”, – сказав він.

Як зазначається, рішення поновити справу проти Рой спричинило резонанс як серед індійських письменників, так і міжнародної спільноти.

“Ви навіть не уявляєте, що ви розв’яжете, розпочавши це політичне переслідування, щоб змусити замовкнути вашого найбільш красномовного критика”, – звернулася канадська письменниця і активістка Наомі Кляйн до прем’єр-міністра, коли в жовтні влада Делі схвалила передачу справи до суду.

Батіг, який використовував актор Гаррісон Форд у фільмі “Індіана Джонс і останній хрестовий похід” продали на аукціоні за $525 000.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 18 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 138 бойових зіткнень.

Італійський бренд Loro Piana, що належить LVMH, потрапив під суд за експлуатацію працівників.

Прем’єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила, що Україна і США ведуть детальні переговори щодо угоди, яка передбачає залучення американських інвестицій у виробництво безпілотників в Україні.

Парламент Словенії ухвалив закон, який легалізує евтаназію для невиліковно хворих пацієнтів, який дозволить таким пацієнтам за власним бажанням отримати медикаментозну допомогу для припинення життя.