Інфекційну лікарню з Донеччини евакуюють на Київщину, ймовірно порушуючи санітарні норми

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Час від часу на різних напрямках можуть відбуватися просування ворожих військ, що тимчасово погіршує безпекову ситуацію у містах, розташованих неподалік. У таких випадках деякі заклади та підприємства евакуюють до регіонів України, які можуть гарантувати більш безпечні умови, наявність укриттів та необхідне забезпечення. Особливо це стосується медичних установ, адже лікарні, розташовані у прифронтових містах, стають особливо вразливими, оскільки часто можуть бути ціллю окупантів. Водночас не всі медичні заклади можна евакуювати до будь-якого приміщення, оскільки це потребує дотримання низки спеціальних вимог, щоб не нашкодити суспільству.

Нещодавно поширилась інформація про те, що у селищі Борова (Фастівського району), що на Київщині, планують відкрити інфекційну лікарню, яку евакуюють з Костянтинівки, Донецької області. Додамо, що з початку вересня безпекова ситуація у Костянтинівці дійсно погіршилась, деякі заклади зачиняються, а працівників евакуйовують до більш безпечних регіонів. Однак, пропозицію щодо евакуації інфекційного відділення було запропоновано до розгляду ще влітку, й схвалено у липні. Відповідне рішення опубліковане на офіційному сайті Фастівської міської ради. 

Згідно з додатком до цього рішення, приміщення Лікувального корпусу лікарні терапевтичного відділення №2 – буде використано для часткового розміщення медичного закладу – Комунального некомерційного підприємства “Інфекційна лікарня м. Костянтинівка”. Однак мешканці Борової виступають проти відкриття інфекційного відділення, аргументуючи це порушенням санітарних норм та іншими ризиками для громади. Вони також додають, що попри те, що рішення було ухвалено 21 липня, цю інформацію не виносили на публічне обговорення. Зважаючи на це, наразі боровчани створили ініціативну групу, яка розпочала збір підписів для подання звернення з вимогою заборонити відкриття інфекційної лікарні.

Фото: надано членами ініціативної групи

Відзначимо, що при виборі місця розташування інфекційної лікарні,  необхідно враховувати розміри санітарно-захисної зони й низку інших вимог. Це забезпечить відповідну відстань від житлових та громадських об’єктів, аби мінімізувати ризики поширення інфекцій. Так, санітарно-захисна зона має становити не менше 100 метрів від найближчих житлових будівель, дитячих установ, шкіл, спортивних майданчиків та інших об’єктів, що можуть опинитися під загрозою. Цю зону також слід озеленити, щоб створити природний бар’єр між лікарнею та навколишніми об’єктами. На території лікарні мають бути організовані заходи для забезпечення безпеки, включаючи ізоляцію хворих, контроль за відходами, хорошу вентиляцію та регулярне дезінфікування. Зазначимо, що це лише основні вимоги.

Однак, як стверджують боровчани, станом на зараз, усі ці вимоги ймовірно не дотримані. Також важливо зазначити, що населення Борової налічує близько семи тисяч осіб. В той самий час, Лікувальний корпус лікарні терапевтичного відділення №2 – є єдиним закладом, що надає місцевим мешканцям належну медичну допомогу. Додамо, що згідно з українським законодавством, кожен громадянин має право на доступність медичних послуг, яких він/вона потребує за станом здоров’я.

“Там (ред: у лікарні терапевтичного відділення №2) проходить лікування багато дітей та літніх людей, є стаціонар, де людям можуть поставити крапельницю. Це єдиний медичний заклад… Місце, де мешканці можуть отримати допомогу у будь-який час. Таким рішенням наше право на медичне обслуговування в межах селища хочуть забрати”, – наголошують в ініціативній групі.

Фото: надано членами ініціативної групи

Вже зараз відомо про низку колективних звернень до Фастівської районної державної адміністрації та інших органів. Нещодавно щодо цієї ситуації також було направлено лист до Офісу генерального прокурора. Його авторкою є  Олена Мельниченко, донька мешканки Борової. Власне, Букви зв’язалися з Оленою, аби детальніше розібратися у ситуації, а також зрозуміти, яким станом на зараз є рівень поінформованості як міських, так і державних інстанцій, і якою є їхня реакція. Далі – пряма мова Олени Мельниченко.

“ – У мене в Боровій є будинок, тут виросли моя бабуся з дідусем та батьки. Це місто дуже важливе для мене, і те, що зараз робить влада Фастова та Борової, абсолютно неприпустимо. Якщо говорити саме про суспільний розголос, це почалось приблизно до трьох тижнів тому (ред: запис розмови 13 вересня). До цього всі ці факти були не афішовані мешканцям. 

Однак, цією лікарнею вже були зацікавлені раніше. Нещодавно я звернулась до депутата селищної громади (ім’я респондентка не називає), аби просити посприяти тому, що відбувається, адже у людей забирають можливість отримати лікування й фактично підтримувати утримання медичної сфери в селищі. Власне, він і розповів, що їм раніше вже надходили запити щодо цієї лікарні, але вони збирали підписи усіх депутатів й давали відповідь про одноголосне “ні”. Тепер, коли в селищі немає депутатів, мер Фастова самостійно вирішив передати лікарню для персоналу інфекційної лікарні з Костянтинівки. Афішували цю ситуацію наші люди, які почали скаржитися, що відбуваються незрозумілі ремонти в лікарні. 

Також, поки що є лише внутрішня інформація про те, що лікарів просять писати заяви на звільнення за власним бажанням, аби звільнити місця для нового медперсоналу. Зараз нам важливо наголосити, що відповідно до санітарних норм, є низка порушень, які мали б бути важливим підґрунтям, щоб це інфекційне відділення не відкривалось. Адже ця лікарня розташована біля школи, паркової зони, магазинів і залізничної станції – фактично в самому центрі Борової. Це неправильно. До того ж, офіційних документів про дозвіл, станом на зараз, ніде не публікували.

Власне, Нетяжук Михайло – це мер Фастова. Він і надав розпорядження, яке, ймовірно, погодив мер Борової, яким є Паламарчук Олександр. Адже без мера нашого селища не могли ухвалити це рішення. Також, минулої неділі, 8 вересня, відбулися збори громади, на яких був присутній мій чоловік. Люди вийшли з плакатами, й закликами про те, що вони проти відкриття інфекційного відділення. Присутнім був також Михайло Нетяжук, який відповів, що він нас почув і обрав шість осіб, які нібито будуть відповідальні за контроль ситуації. На цьому все і закінчилося. Згодом, як мені відомо, на мешканців почався тиск. Він написав заяву в прокуратуру на людей, які організували мітинг. Пізніше ще заявив, що буде направляти перевірки до всіх магазинів, клінік та інших закладів.

Точних відомостей про терміни евакуації інфекційного відділення наразі немає, але, якщо я не помиляюся, це має статися найближчим часом. Як розповіли члени ініціативної групи, вже потрібно знайти десь 70 квартир для розміщення медперсоналу (й не лише) з Донецької лікарні. 

Окрім Офісу генерального прокурора, я також звернулася на урядову гарячу лінію, де зафіксувала звернення, ще написала листа до Уповноваженого з прав людини, ДБР і державної адміністрації Фастівського району. Планую також писати до Офісу Президента. До речі, від прокуратури я отримала відповідь, що моє звернення зареєстровано і планується перевірка. Тобто, факт правопорушення визнано.

Я хочу вкотре наголосити, що це рішення є серйозним порушенням санітарних норм і безпеки території громади. По-перше, воно було ухвалене одноосібно, без обговорення з мешканцями. Таке свавілля влади провокує людей на активну реакцію, включаючи мітинги, які, хоч і заборонені в умовах воєнного стану, але є єдиним способом висловити позицію.

По-друге, мені незрозуміло розташування цієї інфекційної лікарні в нашому селищі. Які будуть заходи для відведення стоків, якщо відсутня спеціальна каналізація? Як планується захоронення інфекційно хворих, адже для цього необхідно спеціально відведене кладовище? Крім того, де буде проводитися утилізація використаних медичних матеріалів, таких як, наприклад, шприци та капельниці? Наразі для цього не передбачено належних резервуарів. Тож ми маємо діяти рішуче”.

Власне, 13 вересня повторно мали відбутися збори громади. Однак, як зазначають члени ініціативної групи, збори не відбулися, оскільки були заплановані в робочий час. Згодом був поданий запит щодо перенесення зібрання на вихідні, тож попередньо громада збереться 15 вересня. Відзначимо, що у міській раді не підтримують проведення подібних заходів, через воєнний стан. Натомість Букви надалі слідкуватимуть за ситуацією й, за потреби, даватимуть оновлення.

Єва Лонгорія разом зі своєю сім’єю виїхала з “антиутопічних” Сполучених Штатів. Як пояснила сама акторка, причиною стала перемога Дональда Трампа на виборах президента США.

Аналітики ISW вважають, що у наступного року російську економіку очікують значні проблеми. Про це свідчать останні економічні кроки Кремля і стурбованість президента РФ Володимира Путіна.

15 листопада відзначають Всесвітній день без алкоголю, Всесвітній день рециклювання, сортування сміття і вторинного перероблення сировини, Міжнародний день ув’язнених письменників, Міжнародний день сиру і хліба та Міжнародний день хімії. Християни сьогодні згадують святих мучеників та ісповідників Гурія, Самона, Авіва.

За даними синоптиків у п’ятницю, 15 листопада, опади очікуються по всій країні.

У грудні міністри сільського господарства України та Польщі мають намір провести переговори стосовно ситуація на сільськогосподарських ринках.