Інсульт: причини виникнення та що робити, аби запобігти хворобі
Джерело: МОЗ
У Міністерстві охорони здоров’я України розповіли про причини виникнення інсульту, симптоми та про те, як запобігти хворобі.
Інсульт – це гострий невідкладний стан, коли порушується кровообіг у головному мозку. Приблизно 15 мільйонів людей у світі щороку страждають від інсульту. 10 мільйонів із них – помирають або назавжди втрачають працездатність.
Останнім часом хвороба “молодшає”. За даними Всесвітньої організації з дослідження інсультів, станом на 2019 рік понад 62% випадків інсульту трапились з людьми у віці до 70 років.
За даними МОЗ, в Україні медична допомога при гострому мозковому інсульті входить до Програми медичних гарантій. Людина з підозрою на інсульт отримує необхідну діагностику, а у разі підтвердження діагнозу – лікування – безоплатно.
Причини інсульту
Інсульт виникає, коли подача крові та кисню до мозку обмежується чи повністю зупиняється. У 85% випадків це стається внаслідок закупорки артерії (ішемічний інсульт). Менш імовірна причина (15% випадків) – розрив артерії та крововилив (геморагічний інсульт).
На ризики інсульту може впливати багато факторів. Деякі з них неможливо контролювати, на інші ж – вплинути можна. 90% інсультів потенційно можна запобігти, якщо скоригувати деякі фактори ризику.
Що робити для профілактики інсульту?
- працювати з факторами ризику, на які ви можете вплинути. Особливо, якщо у вашій родині були випадки інсульту.
- регулярно вимірювати артеріальний тиск;
- своєчасно та відповідно до призначень лікарів лікувати гіпертензію, діабет, хвороби серця;
- періодично робити ліпідограму;
- дотримуватися збалансованого харчування;
- бути фізично активними;
- відмовитися від куріння та споживання алкоголю;
- працювати зі стресом, депресією тощо.
Як розпізнати інсульт?
Є спеціальна шкала F.A.S.T. Нею можна користуватися, щоби вчасно ідентифікувати інсульт:
F (face) – асиметрія обличчя (попросіть людину посміхнутись – ви одразу помітите, якщо буде асиметрія);
A (arm) – слабкість руки (попросіть людину підняти обидві руки);
S (speech) – порушення мови (попросіть повторити просте речення);
T (time) – за наявності однієї з ознак, наведених вище, – негайно телефонувати 103.
Український аналог такої шкали – МОЗОК:
М (мова) – мова людини сплутана, незрозуміла або відсутня взагалі;
О (очі) – людина втрачає чіткість зору або взагалі зір на одне чи обидва ока;
З (запаморочення) – втрата рівноваги, нудота, блювання
О (обличчя) – поява раптової асиметрії (при посмішці, розмові тощо);
К (кінцівки) – людина відчуває слабкість у руці чи нозі, хода утруднена, кінцівки німіють та/або людина відчуває, як “бігають мурашки”.
- У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, що таке предіабет, та які симптоми допоможуть розпізнати загрозливий стан.
- Український артист Melovin (Костя Бочаров) розповів, що у нього знайшли невиліковну хворобу. Згодом артист повідомив, що ця хвороба – цукровий діабет.
- Розлади харчової поведінки (РХП) з кожним роком стають все більш поширеною проблемою, з якою доводиться жити жінкам і чоловікам по всьому світу. Про їхні причини та лікування РХП Букви поспілкувалися з Наталею Наумовою, членкинею Асоціації лікарів та психологів “Розлади харчової поведінки: терапія і профілактика”.
Російські війська атакували керованою авіабомбою територію Сумської громади. Попередньо, загинуло двоє людей.
На території Фінляндії затримали колишнього найманця російської приватної військової компанії “Вагнер”, який воював проти України й просив про притулок.
Правоохоронці Київської області повідомили про підозру зловмисникам, які на понад 4 000 000 гривень ошукали родини військових.
Воюючи на боці України, загинув 21-річний угорський доброволець Ашер Беньямін, повідомили журналістам неофіційні українські та угорські джерела, а також батько бійця.
12 липня російські окупанти скинули КАБ на селище у Дніпропетровській області, внаслідок чого загинуло двоє людей.