Інтерв’ю про розроблення механізмів реабілітації звільнених з полону, ветеранів та їх родин

Валерія Цуба
Журналістка Букв

Сучасне українське суспільство щоденно зазнає викликів, що пов’язані з наслідками війни та захистом тих, хто безпосередньо постраждав. Зокрема йдеться про реабілітацію та адаптацію військових, звільнених з полону захисників, забезпечення їх соціального та трудового захисту тощо. Не менш важливою, в контексті підтримки, якої вони потребують, є категорія родин військовослужбовців. Це найбільш вразливі люди, що також могли зазнати внутрішнього переміщення, окупації, постраждали внаслідок бойових дій або ж пережили втрату близької людини. Кожна з цих категорій потребує індивідуального підходу та вивчення, щоб розробити ефективні механізми захисту. В цьому процесі особливу значущість мають ті, хто пережили подібний досвід й розуміють потреби та проблеми цих людей.

Сьогодні до цієї місії залучена Всеукраїнська профспілка захисників України, спортсменів та працівників сфери. Члени профспілки – люди, що безпосередньо мають військовий досвід або на собі відчули конкретні наслідки війни. Це бійці сухопутних військ України, Сил територіальної оборони, військові капелани, Всеукраїнська асоціація ветеранів Афганістану та антитерористичної організації, Координаційна рада при Президентові України стосовно військовослужбовців. Віднедавна це також звільнені військовополонені. Одним із них є захисник “Азовсталі” Владислав Жайворонок на псевдо “Вікіпедія”. Також діяльності профспілки допомагають: Катерина Поліщук на псевдо “Пташка”, Валерія “Нава” Карпиленко, Святослав “Калина” Паламар, Сергій “Волина” Волинський.

Фото: архів профспілки. На фото: Святослав Паламар, Сергій Бизов – голова профспілки та Софія Черепанова – заступниця голови.

Букви поспілкувались із заступницею голови Всеукраїнської профспілки захисників України, спортсменів та працівників сфери – Софією Черепановою. Софія також має у своєму портфоліо два роки діяльності в громадському секторі, зокрема у складі команди “Жінок зі Сталі”. Більше про впровадження, які сьогодні здійснюють у профспілці, подальші плани з реабілітації військових та їх родин, окремі програми для найбільш травмованих категорій, а також про дії, що можуть негативно впливати на військо й відповідно ускладнювати напрямки діяльності  Профспілки – у матеріалі.

У 2023 році Всеукраїнська Профспілка зазнала перетворень, щоб адаптуватися до нових викликів та потреб суспільства. Хоча першочергово Профспілку створено як об’єднання спортсменів та представників різних сфер, згодом переформатувалась в організацію, що також спрямована на захисників України. Такі зміни пов’язані з тим, що багато представників робочого класу та спортсменів змінили свій звичний устрій життя та взяли до рук зброю.

Тепер головною метою Профспілки є захист прав робітничого класу на рівні держави. В пріоритеті, звісно, є військовослужбовці та їхні родини. До складу Профспілки також входять представники державних структур та органів. Водночас, за словами Софії, сьогодні організація вже має силу, щоб співпрацювати з державою.

“На жаль, так сталось, що в країнах пострадянського простору Профспілки мають менше популярності, ніж у світі загалом. Однак зараз ми маємо чіткі орієнтири на вразливі категорії суспільства, робота з якими є пріоритетною. Зараз я опікуюсь розбудовою напрямку, що стосується військовополонених та їх родин. Як сестра полоненого, я маю стабільний зв’язок з сім’ями інших полонених, бо об’єднання довкола спільної біди рятує. Підтримуємо одне одного, ходимо на зустрічі з представниками влади. Як представниця Профспілки Захисників України, хочу сказати, що в нас вже є широкий спектр ініціатив, що стосується полонених та їх сімей. ”, – окреслює Софія.

Фото: архів Профспілки

Софія наголошує, що в той час, поки держава повертатиме захисників з полону, Профспілка готова забезпечити додаткову допомогу в процесі реабілітації. Зокрема, взяти на себе фінансову відповідальність. Коштом Профспілки планують відправляти військовополонених та членів їх сімей на курорти, такі як: Миргород, Моршин, Хмельник, Синяк тощо. Також, за словами Софії, вже було надано соціальні виплати найбільш вразливим категоріям, як внутрішньо-переміщені особи, важкопоранені та інші.

“Вже зараз маємо певну кількість звільнених військовополонених, які отримали належну підтримку, зокрема пройшли реабілітацію на Закарпатті. Це санаторно-курортне лікування з широким спектром процедур.”, – зазначає Софія.

Сьогодні серед партнерів Профспілки є реабілітаційний центр NextStep Ukraine, що займається протезуванням військових. Тобто, захисники вже мають можливість встановити протез та пройти повноцінну реабілітацію не лише ментальну, але й фізичну.

Серед найближчих планів – забезечити реабілітацію для близько 50-ти дітей. Йдеться про категорію найбільш травмованих дітей: тих, у яких загинули батьки військові, які пережили окупацію, зазнали психологічну травму через здійснений на них тиск або побачене. Для проходження реабілітації дітей віправлять до табору в Данії.

“Я наразі єдина жінка у керівному складі Профспілки. І, власне, опікуюсь розбудовою жіночого крила, що об’єднуватиме дружин, сестер, доньок військовослужбовців, загиблих, полонених, зниклих безвісти тощо. Зараз наші чоловіки захищають кожного з нас. Ми ж маємо захистити їх. Прагну створити жіночу спільноту, де ми зможемо підтримувати одна одну й відповідно чоловіків.”, – ділиться Софія.

Також, за словами Софії, незабаром буде представлено три проєкти. Перший полягає в безкоштовній психологічній підтримці для військових, їх родин й зокрема дітей. Також, завдяки партнерству з ІТ-компанією, планують подбати про надання можливостей для військових ветеранів та їх сімей повноцінно навчатися у цій сфері. Третій проєкт – іпотерапія – лікування за допомогою коней. Власне, з квітня 2023 року такий метод терапії лише почали використовувати для реабілітації українських військових. 

Фото: архів Профспілки

Обсяг наданої, станом на сьогодні, допомоги в цифрах:

  • 1093 особи пройшли фізичну реабілітацію, забезпечену коштом Профспілки.
  • Понад 10000 осіб пройшли спортивну реабілітацію на базах національних спортивних федерацій, шкіл вищої спортивної майстерності та спортивних клубів.
  • На базі спортивного комплексу “Акварена” для військовослужбовців та родин загиблих було запроваджено соціальні години. Комплекс безплатно можуть відвідувати військові з інвалідністю, ветерани-військовослужбовці та діти з інвалідністю.
  • 123 військовослужбовця, члена профспілки отримали матеріальну допомогу внаслідок поранення.
  • 12 членів профспілки були забезпечені соціальними виплатами.

“Для мене особисто важливо тримати під контролем питання реабілітації і соціальної підтримки, адже я також є родиною, яка чекає з полону. Тож я зацікавлена, аби захисники та захисниці, які повертаються, мали підтримку не лише від держави. Бо з цим маємо проблеми.”, – зазначає заступниця голови Профспілки.

Окремо Софія наголошує, що члени Профспілки можуть зазнавати викликів, що пов’язані з некоректними висловлюваннями, зокрема від представників держави. Особливо, якщо вони стосуються репутації військових, або їх родин. Софія пригадує, що минулоріч дискусійним стало питання щодо виплат родинам загиблих. Дехто з представників держави нібито називав їх надмірними. На думку респондентки, подібні висловлення негативно впливають як на родини загиблих, так і на діяльність організацій, що спрямовують власні сили, аби постраждалі отримали цю допомогу.

Фото: архів Профспілки

“Як сестрі військового, що загинув у серпні 2022 року на Бахмутському напрямку, мені боляче і образливо чути подібне. Ніщо не може покрити втрату. Вона не зрівняється ні з чим. Люди, які втратили найдорожче, на ці кошти можуть хоча б мати право продовжити своє життя. Я можу говорити на прикладі історії свого загиблого брата. 

Вони з мамою все життя мешкали в селі, вона самостійно виховувала сина, тяжко працювала. Після його загибелі не залишилось ні дітей, ні онуків… Мати отримала цю виплату і наразі змогла переїхати в місто, щоб спробувати почати тут наново. І загалом значна частина військових – з окупованих територій і, звісно, їх родини виїжджають з окупації через незгоду з режимом. Тож їм мінімально необхідні ресурси на житло та його облаштування. І цим навпаки варто опікуватися.”, – мовить Софія.

Також Софія пригадує нещодавні висловлення народної депутатки Мар’яни Безуглої, яка, відвідавши фронт, звинуватила Головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського у призначенні некомпетентних генералів. За її словами, жоден генерал не покараний ні при Залужному, ні при Сирському. На думку членів Профспілки, такі висловлювання є небезпечними для загального становища українського війська й допомоги, яку надалі можуть отримувати конкретні захисники.

“Мар’яна Безугла абсолютно деструктивна у своїх діях та з неповагою ставиться не лише до військових, але й до членів їх сімей. Людина не є обізнаною у військовій справі, але дискредитує образ військового, який зараз на фронті. Це свідоме пониження нашої репутації в очах міжнародної спільноти, розхитування держави зсередини.

З діяльністю Сирського, звісно, можна не погоджуватися, але наразі він головнокомандувач держави, який дійсно зараз перебуває на передовій із захисниками. Знаю про це з перших вуст, адже я дружина військового, який продовжує боронити нашу землю. Натомість подібні вислови відволікають захисників від військової справи, ставлять під сумнів наше військо.”, – коментує ситуацію Софія.

Інші члени Профспілки також висловили власну позицію щодо висловлювань народної депутатки, підтримавши Головнокомандувача Збройних сил України.

“В країні війна, тож за такі слова варто було б висунути звинувачення. Так, Сирський не святий, як і ми всі з вами, але ставши Головнокомандуючим, він відповідально виконує покладені на нього обов’язки. Впроваджує зміни для ефективної роботи Центрів підготовки. Наразі покращився процес ротації між батальйонами, переведення вже не триває півроку. Це з того, що знаю особисто.”,Арслан Місіратов, голова кримського осередку, ветеран російсько-української війни, брав участь у звільненні Київщини.

“Я, український військовий Азербайджанського походження, захищаю нашу державу з першого дня повномасштабного вторгнення. Реалії сьогодення знаю і бачу, відчуваю на собі, своїй родині та побратимах. Чітко уявляю, що таке війна, а що таке цивільне життя. Особистості, як Мар’яна Безугла, безпідставно, користуючись статусом народного депутата, намагаються провести дії, спрямовані на підрив авторитету, іміджу й довіри командного складу армії.”, – Рахім Бабаєв, заступник голови Профспілки, брав участь у звільненні Київщини.

“Хочеться запитати: чому цивільна людина, яка не має військового досвіду, може коментувати рівень призначень або давати характеристику головнокомандуючого, не маючи повного уявлення про події на фронті? Дивує рівень некомпетентності, адже людина не враховує, в яких умовах ЗСУ тримає фронт.”,Максим Шиповський, адвокат.

Фото: архів Профспілки На фото: Софія Черепанова та Захарян Давид, перший заступник голови Профспілки.

Насамкінець, Софія звертається до власного досвіду й згадує дворічну боротьбу за повернення брата з ворожого полону. Вона наголошує, що кожен українець вже бачив, якими повертаються наші захисники з російського ув’язнення. Тож можна лише уявити, що ми побачимо, коли обміняють полонених, що вже два роки перебувають в неналежних умовах утримання. Зважаючи на це, питання реабілітації й захисту, які може надати держава – є першочерговими.

“Маємо робити все можливе, аби наші захисники повернулися в ту країну, яку вони заслуговують. У нас дуже багато ветеранів та травмованих людей, для яких ми маємо стати сталевим тилом. Маємо забезпечити соціальну захищеність та захист їх трудових прав.”, – резюмує Софія.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.