Іран посилить контроль за вигулом домашніх собак, яких вважають «культурним впливом Заходу»

Джерело: The New York Times

В Ірані посилять контроль за вигулом домашніх собак, яких в країні вважають “нечистими” та ознакою “культурного впливу Заходу”.

Заборона вигулювати домашніх собак в Ірані діє з 2019 року, але її мало дотримувалися. Проте останніми днями влада пообіцяла посилити контроль за цим.

Зокрема прокурори щонайменше 20 міст Ірану попередили про посилення заходів заборони на вигул собаки та присутність улюбленця в автомобілі, посилаючись на ризики здоров’я населенню та загрозу безпеки для суспільства.

“Вигул собак – явна злочинність”, – сказав прокурор з Мешхеди Мохаммад Хоссейн Доруді.

Іранський уряд давно розглядає домашніх собак як ознаку культурного впливу Заходу. Здебільшого таке ставлення до них витікає з релігійних переконань, бо собака в ісламі вважається нечистим.

Аятола Алі Хаменеї – верховний лідер Ірану – свого часу видав релігійний указ, в якому мовиться, що слина чи шерсть собаки роблять все, до чого вони торкнуться, нечистим, будь-то людина, предмет чи одяг.

“Молитва недійсна за наявності собачої шерсті” – мовиться в указі.

Натомість місцеві ветеринари, зокрема доктор Дамін Ансарі, скептично ставлять до подібних кроків влади.

“Щоліта з’являються нові плани з регулювання моралі чи стилю життя громадян. Цьогоріч головна увага надається собакам та вигулу собак”, – сказав Ансарі.

За його словами, останніми роками в Ірані стало популярним заводити домашніх тварин, зокрема собак. Домашні улюбленці стали “частиною іранської сімейної культури навіть у релігійних сім’ях”, – додав він.

“Згодні з цим посадовці чи ні, вони не можуть знищити мільйони домашніх тварин в Ірані”.

Та навіть якщо у планах влади немає пункту забирати собак у власників, вона спробує максимально обмежити їхню присутність на вулиці.

Прокурор Мешхеда зауважив, що за останні два роки виконання указу припинилось, але тепер правоохоронці будуть суворішими.

Спершу громадяни-порушники отримуватимуть попередження про штраф чи навіть вилучення собаки, якщо вони не дотримуватимуться указів.

Деякі мешканці Ірану підтримують рішення щодо домашніх собак, вважаючи, що історія про те, що “собака – найкращий друг людини”, це занадто. Коли у 2019 році заборонили вигул собак, іранський політик Хамідреза Тарагі сказав, що до поліції поступало багато скарг на собак.

“Ми переживаємо економічні труднощі, а любителі собак щороку витрачають мільярди на корм для них. Нам потрібні ці гроші на важливіші речі”.

Але чимало іранців люблять собак і розглядають вигул у публічних місцях як тихий бунт проти уряду країни.

Ветеринар Ансарі зауважив, що навіть попри посилення заходів іранці робитимуть все, аби захистити своїх улюбленців.

“Громадяни звикли до таких планів і знають, що потрібно триматись у тіні, поки не послаблять контроль. Кількість власників домашніх тварин продовжує зростати, попри обмеження. Цю тенденцію неможливо зупинити”.

  • В Ірані стратили чоловіка, який скоїв смертельний напад на посольство Азербайджану в Тегерані понад два роки тому.

Громадські організації 1 липня влаштували у Кракові акцію біля приміщення колишнього Генерального консульства Росії.

1 липня Сили оборони України здійснили удар по території нафтопереробного заводу АТ “Саратоворгсинтез”, котрий забезпечує пальним російські військові підрозділи.

Рекордні температури червня 2025 року охопили Європу, спричинивши низку трагічних випадків та серйозні обмеження. Європейські країн вже запровадила червоний – найвищий рівень небезпеки.

Українська тенісистка Даяна Ястремська здобула сенсаційну перемогу над другою сіяною турніру Коко Гофф у першому раунді Вімблдону-2025. Поєдинок завершився з рахунком 7:6(3), 6:1 на користь українки.

1 липня Верховий Суд Польщі визнав дійсними вибори президента 2025 року. Відповідно обраним главою держави став Кароль Навроцький.